خانه “عشق 2″؛ خانه کوچک، 19 متری معمار مشهور ژاپنی

خانه “عشق 2″؛ خانه کوچک، 19 متری معمار مشهور ژاپنی

به قلم: نرگس مهردادیان

خانه

برای معمار مشهور ژاپنی، تاکشی هوساکا کافی است که بتواند یک زمین 19 متری بخرد تا در همین زمین کوچک، خانه کوچک 19 متری را برای خودش و همسرش با نام “خانه عشق 2" بسازد.

قالیشویی ادیب

در این مطلب با تاکشی هوساکا و روند طراحی، معماری و طراحی داخلی خانه کوچک “19 متری" این معمار مشهور ژاپنی آشنا خواهید شد. در ادامه با چیدانه همراه باشید.

تاکشی هوساکا معمار معروف ژاپنی

تاکشی هوساکا معمار معروف ژاپنی

تاکشی هوساکاگ “Takeshi Hosaka" معمار معروف ژاپنی که در حال حاضر استاد دانشگاه معماری و هنر واسِدا است و جوایز متعددی در طول دوران کاریش کسب کرده است. هوساکا آثار متنوعی مانند رستوران‌ها و مراکز اداری و مذهبی را طراحی و اجرا کرده است. اما طراحی “خانه‌های کوچک" از حوزه‌های خاص مورد علاقه اوست.

طراحی داخلی خانه کوچک 19 متری

طراحی خانه عشق 2؛ خانه کوچک 19 متری

هوساکا یکی از این خانه‌های کوچک را برای سکونت خودش و همسرش در شهر توکیو طراحی و اجرا کرده است. هوساکا و همسرش قبل از نقل مکان به توکیو، ده سال در شهر یوکوهاما در خانه‌ای که نامش را خانه عشق گذاشته بودند، زندگی می‌کردند. خانه‌ای که مساحت زمینش 38 مترمربع بود.

سقف مورب خانه کوچک 19 متری

وقتی در سال 2015 هوساکا دوره تدریسش در دانشگاه واسدا را شروع کرد، آن‌ها به توکیو ‌آمدند. اما برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها به خرید زمین 19 متری قناعت کردند و تصمیم گرفتند دومین خانه عشق را همان‌جا بسازند. این خانه کوچک که هوساکا نام آن را “خانۀ عشق 2" گذاشته، ساختمانی یک طبقه است که در زمینی به مساحت 19 مترمربع ساخته شده است.

طراحی خانه عشق 2 خانه کوچک 19 متری

معماری خانه کوچک 19 متری تاکشی هوساکا

موقعیت قرارگیری خانه طوری بود که در سه ماه از سال هیچ نور مستقیمی دریافت نمی‌کرد. بنابراین هوساکا سقف را مورب طراحی کرد تا قسمت بالایش رو به آسمان گشوده باشد. با این ترفند در فصل زمستان نیز نور خورشید به صورت معتدل و متناسب از سقف به داخل خانه راه پیدا می‌کند.

طراحی فضاهای داخلی خانه کوچک 19 متری

سقف مورب خانه از بیرون با پنل‌های آلومینیوم گالوانیزه پوشانده شده، اما از داخل، بتن تقویت شده‌ای که در معرض دید قرار گرفته، احساس استحکام و یکپارچگی به بنا بخشیده، خصوصا در فضای داخلی!

طراحی فضاهای داخلی خانه کوچک 19 متری

طراحی فضاهای داخلی خانه کوچک 19 متری

همچنین بلند بودن سقف، احساس گستردگی بیشتری به فضای داخلی داده است. هوساکا داخل خانه را با هفت پارتیشن بتنی که از دیوارها بیرون زده‌اند از هم جدا کرده تا فضاهای مختلف مانند غذا خوری، خواب و آشپزخانه را از هم جدا کند.

خانه کوچک 19 متری

درب بزرگ خانه زمانی که گشوده باشد، خانه انگار به بخشی از خیابان تبدیل می‌شود و احساس کوچکی فضا را کاملا از بین می‌برد. هنگامی هم که بسته باشد احساس ایمنی و فضای خصوصی پدید می‌آورد.

خانه کوچک 19 متری معمار مشهور ژاپنی

و در آخر

در این مطلب با طراحی، معماری و فضاهای داخلی خانه کوچک 19 متری معمار مشهور ژاپنی آشنا شدید. برای آشنایی با معماری دیگر خانه‌های کوچک و زیبای جهان مطلب طراحی خانه سیلویی کوچک و جذاب استلا فن بیرز را از دست ندهید.

طراحی سقف خانه کوچک 19 متری

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه