گیاه آپارتمانی خرفه، گلدانی برای دکوراسیون منزل مینیمال

گیاه آپارتمانی خرفه، گلدانی برای دکوراسیون منزل مینیمال

به قلم: سمانه زارعی

در این مطلب از چیدانه دوباره با یک گیاه آپارتمانی جالب همراه شما هستیم. گیاه آپارتمانی خرفه یا همان کراسولا خرفه‌ای، یکی از انواع گیاهان گوشتی است که با رشد و به مرور زمان، ساقه‌های آن چوبی می‌شوند. اگر قصد خرید این گیاه زیبا را دارید و یا یگ گیاه آپارتمانی خرفه دارید و نمی‌دانید چگونه از آن نگهداری کنید، این مطلب را تا آخر بخوانید.

تابلو فرش ریحان

 

گیاه آپارتمانی کراسولا خرفه‌ای چه گیاهی است؟

گیاه آپارتمانی خرفه، یک گیاه برگ گوشتی زیبا است که روی ساقه‌های آن برگ‌های ریز و گوشتی قرار گرفته است. نام علمی این گیاه Crassula ovata از خانواده‌ی Crassulaceae است. کراسولا خرفه‌ای بومی آفریقاست و به صورت گیاه فضای باز و آپارتمانی در کشورهای مختلف وجود دارد. گیاه کراسولا خرفه‌ای با نام‌های گیاه شانس (lucky plant)، درخت دوستی (Friendship plant)، گیاه یشم (Jade plant) و درخت پول (Money plant) شناخته شده است.

 

شرایط نگهداری کراسولا خرفه‌ای

هر گیاه آپارتمانی اگر در شرایط مناسبی قرار بگیرد، سرحال و شاداب خواهد بود. گیاه آپارتمانی خرفه، شرایط نگهداری سختی ندارد، کافیست مواردی که در زیر بیان شده است را رعایت کنید تا گیاهی زیبا و سبز داشته باشید.

آبیاری گیاه آپارتمانی خرفه

لازم است در مورد آبیاری ساکولنت کراسولا خرفه‌ای کمی حساس باشید. مانند گیاهان آپارتمانی گوشتی دیگر، این گیاه با آبیاری زیاد از بین می‌رود. به طور کلی گیاه آپارتمانی خرفه، به آبیاری کمی احتیاج دارد. در فصل بعد از خشک شدن خاک گلدان آن را آبیاری کنید و در فصل زمستان، باید تا چند سانتی‌متر سطح خاک خشک باشد. ریزش برگ‌های گیاه آپارتمانی خرفه نشانه‌ی آبیاری نامناسب (کم یا زیاد) این گیاه است.

نور مناسب گیاه آپارتمانی خرفه

گیاه کراسولا خرفه‌ای به نور زیاد احتیاج دارد. پشت پنجره جنوبی برای کراسولا خرفه‌ای مناسب است. این گیاه نور مستقیم را تحمل می‌کند. گیاه خرفه در نور کم هم زنده می‌ماند و رشد می‌کند ولی در این صورت برگ‌ها با فاصله زیاد روی ساقه رشد می‌کنند و لازم است میزان آبیاری را کمتر کنید. در صورت مناسب بودن نور برای این گیاه، دور برگ‌های کراسولا قرمز رنگ می‌شوند.

دمای مناسب برای کراسولا خرفه‌ای

گیاه آپارتمانی خرفه، دمای نسبتا بالا را دوست دارد. بهترین دمای آن بین 15 الی 24 درجه سانتیگراد است. این گیاه درجه‌های پایینتر را تحمل می‌کند ولی گیاه خرفه را در دمای کمتر از 10 درجه نگهداری نکنید.

بهترین خاک برای گیاه آپارتمانی خرفه

از آنجایی که ریشه‌های گیاه خرفه به رطوبت بالا حساس هستند و ممکن است باعث پوسیدگی آنها شود، باید خاکی برای این گیاه آپارتمانی استفاده شود که آب را به خوبی از خود عبور دهد. خاک‌های سبک و متخلخل مانند خاک مخصوص کاکتوس برای گیاه آپارتمانی خرفه مناسب است. و یا ترکیبی از خاک برگ + کوکوپیت+ پرلیت برای گیاه آپارتمانی خرفه خاک خوبی است. اگر شناخت کافی راجع به آنها ندارید، در مطلب انواع خاک گلدان با این نوع خاک‌ها آشنا شوید.

رطوبت برای گیاه خرفه

اگر گیاه آپارتمانی خرفه را در فضایی گرم و خشک نگهداری می‌کنید، لازم است رطوبت اطراف گیاه را افزایش دهید. بهترین راهکار برای تامین رطوبت گیاه خرفه، ساخت جزیره یا استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز است. غبارپاشی باید با در نظر گرفتن اصول آن و با توجه به شرایط محیط انجام شود.

کوددهی گیاه کراسولا خرفه‌ای

بهترین زمان کوددهی این گیاه فصل بهار و تابستان است. از کودهای مخصوص کاکتوس می‌توانید برای گیاه خرفه استفاده کنید. ورمی کمپوست و کود دامی خشک شده، هم می‌توانند جزو کودهای کاربردی برای گیاه کراسولا باشند. در فصل سرد به کراسولا خرفه‌ای کود ندهید.

 

تعویض گلدان کراسولا خرفه‌ای

بدترین کار این است که گلدان گیاه کراسولا خرفه‌ای را زود عوض کنید. برای اینکه زمان مناسب برای تعویض گلدان آشنا شوید، دقت کنید که هرزمان رشد ریشه به حدی رسید که از زهکش آن به بیرون زده شد، لازم است گلدان گیاه خرفه را تعویض کنید.

 

گیاه آپارتمانی خرفه در دکوراسیون منزل

برای اینکه یک گیاه زیبا در دکوراسیون منزل خود داشته باشید، بهتر است در اواخر زمستان و اوایل بهار آن را هرس کنید. هرس کراسولا خرفه‌ای به نحوی است که شاخه‌های اضافی آن بریده شود. بیش از 30 درصد گیاه را هرس نکنید. گیاه آپارتمانی خرفه یک گیاه بسیار مناسب برای دکوراسیون منزل مینمیال است. سادگی و شکل و فرم برگ‌های آن، با سبک دکوراسیون مدرن و مینیمال تناسب دارد. گیاه آپارتمانی خرفه یکی از گیاهان مناسب برای بونسای شدن است. گلدان بونسای خرفه سبزینگی را به دکوراسیون کلاسیک منزل شما اضافه می‌کند.

 

چند گلدان کراسولا خرفه‌ای در دکوراسیون منزل

اگر از نگهداری آسان و ظاهر جذاب این گیاه خوشتان آمده است، می‌توانید به راحتی آن را تکثیر کنید. تکثیر گل خرفه‌ای با قلمه ساقه و برگ انجام می‌شود. قلمه ساقه باید 7 الی 10 سانتیمتر ارتفاع داشته باشد و حداقل یک گره در قلمه وجود داشته باشد. برای تکثیر این گیاه با برگ، کافی است یک برگ از آن جدا کنید و در خاک مناسب بگذارید پس از مدتی که ریشه‌دار شد، آن را در گلدان اصلی بکارید. با تکثیر این گیاه می‌توانید آن را در جای دیگری از خانه بگذارید و یا آن را به یک دوست هدیه کنید.

 

کلام آخر:

گیاه آپارتمانی خرفه، یکی از گیاهان آپارتمانی گوشتی است که با کاشتن آن در یک گلدان زیبا، می‌توانید آن را جذابتر کنید. در این مطلب راجع به روش نگهداری آن صحبت کردیم.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه