تبلیغات
F فارست
امتیاز: 1.3 0 نظر | ثبت نظر

14 آبان 1396

انواع رنگ آبی، آبی ایرانی یا آبی فرانسوی؟

در مطلب هفته پیش با عنوان ترکیب رنگ آبی در ۲۸ پالت، آبی شما کدام است؟ با کتاب the colour scheme به نویسندگی خانم آنا استارمر (anna starmer) آشنا شدیم و دانستیم که نزدیک به 28 نوع رنگ آبی داریم و ترکیب رنگی آبی نیلی را شناختیم. در این مطلب می خواهیم دو رنگ آبی فیروزه ای و آبی فرانسوی را معرفی کنیم و بگوییم با چه ترکیب رنگ هایی و در کجای خانه می توانید از آن استفاده کنید. این دو رنگ از دو فرهنگ و هنر متفاوت آمده اند و هر کدام ویژگی های روانشناسانه خاص خود را دارند. بعد از خواندن مطلب تصمیم بگیرید کدام یک به دکوراسیون داخلی شما نزدیک تر است.

- آبی فیروزه ای

ترکیب آبی فیروزه ای در طراحی داخلی
ترکیب رنگ آبی فیروزه ای

این رنگ یک رنگ کاملا ایرانی، شرقی و با حس تازگی است. در معماری ایرانی بسیار دیده شده اما نکته ای که وجود دارد این است که در دکوراسیون مدرن هم به زیبایی هر چه تمام تر قابلیت استفاده دارد. به عبارتی این رنگ هم در خانه های مدرن کاربرد دارد هم در خانه های با طراحی سنتی.

ترکیب آبی فیروزه ای در طراحی داخلی
ترکیب رنگ آبی فیروزه ای با سایر تنالیته های آبی

 • رنگ شماره 1 : 

این رنگ می تواند یک رنگ سرد برای دکوراسیون باشد بنابراین لازم است آن را با رنگ های گرم همراه کنید تا به بالانس و هارمونی قابل قبولی برسید. رنگ شماره 1 که رنگ پاستر نامیده می شود برای سطوح چوبی به کار می رود. این ترکیب رنگی را زمانی می توانید استفاده کنید که احساس می کنید آبی فیروزه ای شما به رنگ های خفیف یا خنثی برای کامل شدن نیاز دارد.

 • رنگ شماره 2 و 3 : 

ترکیب آبی فیروزه ای در طراحی داخلی
ترکیب رنگ آبی فیروزه ای با رنگ های مرکبات

ترکیب آبی فیروزه ای در طراحی داخلی
ترکیب آبی فیروزه ای در آشپرخانه

​این رنگ ها در ترکیب با آبی فیروزه ای برای وسایل خانه بسیار مناسب هستند و گرمای لازم برای ایجاد تعادل با این آبی را به وجود می آورند. به طور مثال شما می توانید از پارچه های راه دار از این رنگ برای میز ناهارخوری و حتی پارچه های صندلی استفاده نمایید. هم چنین این رنگ ها برای ایجاد کنتراست و تضاد در فضای خانه به کار می روند. همان طور که از تصاویر پیداست این ترکیب رنگی محدود به فضای خاصی نیست و شما می توانید در آشپزخانه، اتاق خواب و یا اتاق نشیمن از آن استفاده کنید.

 • رنگ شماره 4

ترکیب آبی فیروزه ای در طراحی داخلی
ترکیب  رنگ آبی فیروزه ای با رنگ شماره 4 در طراحی اتاق خواب​

ترکیب آبی فیروزه ای در طراحی داخلی
ترکیب رنگی کامل آبی فیروزه ای در طراحی اتاق خواب

این رنگ که گرمای بیش تری نسبت به دو رنگ قبلی دارد رنگ هلویی هم نامیده می شود و به گرم شدن ترکیب رنگی شما کمک زیادی می کند.به طور کلی بهتر است که این رنگ به میزان محدودی استفاده شود به طور مثال برای طرح و نقش پرده ها، مبلمان و کوسن ها. نگران نباشید همان طور که در دو تصویر بالا مشاهده می کنید، همین میزان کم هم کامل کننده طراحی شما خواهد بود.در تصویر بالا تمام این ترکیبات رنگی به طور هم زمان در طراحی اتاق خواب به کار گرفته شده اند.

 • رنگ شماره 5:

ترکیب آبی فیروزه ای در طراحی داخلی
استفاده از تنالیته های مختلف آبی فیروزه ای​

ترکیب آبی فیروزه ای در طراحی داخلی
استفاده از تنالیته های مختلف آبی فیروزه ای​

طبق راهنمای کتاب، این سه رنگ ( شماره 5) تنالیته دیگر آبی فیروزه ای را نشان می دهند. اگر شما با رنگ اصلی امروز ارتباط برقرار نمی کنید و یا با دکور شما هماهنگی ندارد می توانید یکی از این سه رنگ را مانند تصاویر بالا جایگزین آن کنید اما از همان ترکیب رنگ های گفته شده استفاده نمایید. نکته قابل توجه دیگر این که خود رنگ آبی فیروزه ای رامی توانید به صورت محدودتر به کار بگیرید.

- آبی نیروی دریایی فرانسه ( آبی فرانسوی)

ترکیب آبی فرانسوی در طراحی داخلی
ترکیب رنگی آبی فرانسوی

هامن طور که از نام این رنگ مشخص است، رنگی است که از لباس نیروی دریایی فرانسه کرفته شده است اما قرن ها در کشورهای اروپایی مورد استفاده بوده است.این ترکیب رنگی بیش تر برای آشپرخانه و یا هر فضایی که به سمت حیاط و باغ باز می شود، مناسب تر است.

 • رنگ شماره 1

این رنگ که تنالیته تیره تر رنگ آبی فرانسوی است برای ایجاد هماهنگی و هارمونی بسیار مناسب است و شما می توانید برای وسایل و سطوح چوبی از آن استفاده کنید. فرقی نمی کند این وسایل در داخل خانه باشند و یا در فضای بیرونی آن.

 • رنگ شماره 2

ترکیب آبی فرانسوی در طراحی داخلی

ترکیب رنگی آبی فرانسوی با قهوه ای

ترکیب آبی فرانسوی در طراحی داخلی
ترکیب رنگی آبی فرانسوی با قهوه ای

این رنگ برای ایجاد کنتراست و تضاد با رنگ اصلی بسیار مناسب است. اگر فضای شما به فضای بیرون راه دارد، قهوه ای تیره با رنگ سبز برگ ها هم نشینی زیبایی و دل نشینی را به وجود می آورد. هم چنین می توانید از پوست چرم قهوه ای تیره در این ترکیب استفاده کنید. به طور مثال در فضاهایی که گل و گیاه زیاد دارد.

 • رنگ شماره 3 و 4

 


ترکیب آبی فرانسوی با تنالیته های رنگ شماره 3

ترکیب آبی فرانسوی در طراحی داخلی
ترکیب آبی فرانسوی با تنالیته رنگ شماره 4

این رنگ ها نیز همانند رنگ قبلی تضاد دلنشینی را به وجود می آورند اما همان طور که قبلا اشاره شد بهتر است در حد لکه و وسعت محدودی از آن ها استفاده شود.این تنالیته رنگ شامل رنگ های قرمز و قرمز متمایل به قهوه ای می شود.

 • رنگ شماره 5 

طبق روال گذشته این سه رنگ که به صورت عمودی در سمت راست تصویر ابتدای متن دیده می شوند تنالیته های دیگر رنگ اصلی هستند که شما بنا به علاقه، سلیقه و سبک دکوراسیون منزل خود می توانید یکی از آن ها را با همان ترکیبات رنگی به کار گیرید.

کلام آخر: دو رنگ آبی که به شما معرفی شد از جمله رنگ های پرکاربرد در طراحی داخلی و دکوراسیون است. شما با انتخاب رنگ مناسب از ترکیب رنگ های بالا می تواند هارمونی مناسب تری در فضاهای داخلی خود به وجود بیاورید. پس در مطالب بعدی 28 پالت رنگ آبی با ما همراه باشید تا این رنگ را بهتر بشناسید.

مطالعه این مطالب پیشنهاد چیدانه برای شماست:

اتاق غذاخوری آبی شما را لاغر نمی کند!

۱۰ ایده دکوراسیون آبی در منزلی به رنگ سال!

نویسنده : گلنار صفدریان | تحریریه چیدانه

تبلیغات

نویسنده: فاطمه افشاریان

کارشناسی مهندسی معماری از دانشگاه سراسری شیراز - دانشکده هنر و معماری کارشناسی ارشد طراحی داخلی از دانشگاه سوره - دانشکده معماری مدیر محتوا در وبسایت چیدانه نویسنده در مجله منزل

نشان کردن
 • 9810 بازدید

 • |
 • 0 نظر

 • |
 • 14 آبان 1396

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
لوستر نوران لوستر نوران
24 نمونه کار

تلفن: 021٢٢٢٢۶٣٠٩
کمجا مدرن تخت کمجا مدرن تخت
30 نمونه کار

تلفن: 02177181178
 فرش دستباف پازیریک فرش دستباف پازیریک
5 نمونه کار

تلفن: 02188698461
دفونا دكور دفونا دكور
6 نمونه کار

تلفن: 02188140229
گالری خونه باغ گالری خونه باغ
18 نمونه کار

تلفن: ۰۹۳۵۹۳۵۷۹۷۹
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173