شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی پاندانوس در دکوراسیون منزل

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی پاندانوس در دکوراسیون منزل

به قلم: سمانه زارعی

نامش پاندانوس یا پاندان است. گیاهی کم توقع که نسبت به پرفروش‌ترین گل‌های آپارتمانی دیگر، نام آن را کمتر شنیده‌ایم. در این مطلب از چیدانه با پاندانوس آشنا می‌شویم. شاید دفعه بعد که به گل فروشی بروید، دنبالش بگردید.

 

قالیشویی ادیب

درباره گیاه پاندانوس

پاندانوس (Pandanus) از خانواده Pandanaceae  است. به نام نخل پاندانوس هم شناخته شده است. ولی ربطی به خانواده نخل‌ها ندارد و فقط به خاطر ظاهرش این نام را به او داده‌اند. گیاه پاندانوس برگ‌هایی کشیده دارد. شاید از دور کمی شبیه به گیاه گندمی به نظر برسد. ولی وقتی از نزدیک برگهایش را نگاه کنید؛ حاشیه برگ‌ها دندانه‌های تیغ مانندی دارد. این گیاه در شرایط بومی خود و در فضای بیرونی میوه‌ای شبیه به آناناس تولید می‌کند. پاندانوس دو نوع سبز و ابلق دارد.

 

نگهداری گل پاندانوس

مثل همیشه؛ تاکید بر این نکته لازم است که قبل از خرید هر گیاه آپارتمانی، لازم است شرایط نگهداری آن را بدانید تاگیاهی سالم و سرحال داشته باشید. در ادامه با شرایط نگهداری گیاه پاندانوس آشنا شوید.

نور: در نور کافی رشد خوبی دارد. ولی می‌تواند نور کم را هم تحمل کند. نور مستقیم خورشید باعث پریدگی رنگ گیاه و سوختگی نوک برگ‌ها می‌شود. پشت پنجره جنوبی با فاصله 2 تا 4 متر برای پاندانوس جای مناسبی است. نوع ابلق پاندانوس با محیط کم نور سازگاری بیشتری دارد.

آبیاری: میزان آبیاری بستگی زیادی به شرایط محیطی دارد مطمئنا در فضای گرم و خشک فاصله آبیاری کمتر می‌شود. ولی به طور کلی پاندانوس به آبیاری متوسط احتیاج دارد. خاک مرطوب را می‌پسندد ولی خاک گیاه نباید باتلاقی شود.

خاک: پاندانوس در مورد خاک حساس نیست. ولی باید حواستان باشد که خاک نه خیلی سبک و نه خیلی سنگین باشد. ترکیب خاکبرگ، کمی کود پوسیده و خاک باغچه برای پاندانوس مناسب است.

دما و رطوبت: با توجه به اینکه زادگاه پاندانوس گرم و مرطوب بوده، پس لازم است رطوبت کافی برای آن تامین کنید. پاندانوس نسبت به دما حساسیت زیادی ندارد. اما جای گرم را می‌پسندد.

کوددهی: گیاه پاندانوس به طور معمولی نیاز به کوددهی ندارد. ولی اگر خاک املاح خود را از دست داد؛ از کود سه بیست برای تغذیه آن استفاده کنید.

 

مشکلاتی که ممکن است گیاه پاندانوس داشته باشد

هر نوع گیاه آپارتمانی ممکن است در اثر کمبود مواد غذایی و یا تامین نشدن نیازهایش دچار تغییراتی در ظاهر شود. این نشانه‌ها را به خوبی بررسی کنید تا بتوانید گیاهی سرحال داشته باشید.

برخی از مشکلاتی که ممکن است برای گیاه پاندانوس ایجاد شود:

  • ایجاد سوختگی در نوک برگ‌های پاندانوس به دلیل؛ گرما و نور زیاد، رطوبت پایین خاک، محیط خشک، آبیاری کم یا نامناسب، کمبود مواد غذایی اتفاق می‌افتد.
  • کوچک شدن برگ‌های جدید نسبت به برگ‌های قدیمی؛ کوچک بودن گلدان و آبیاری کم می‌تواند از دلایل آن باشد.
  • پوسیدگی ریشه ناشی از بیماری‌های قارچی؛ به دلیل آبیاری بیش از حد اتفاق می‌افتد.

کلام آخر:

گیاه پاندانوس گیاهی زیبا برای دکوراسیون منزل است. این گیاه را می‌توانید در فضای نشیمن، پذیرایی، راه پله و اتاق خواب قرار دهید و از دیدن آن لذت ببرید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه