ایرانیان در این جزیره تاریخ را از سر نوشتند!

ایرانیان در این جزیره تاریخ را از سر نوشتند!

به قلم: سمانه زارعی

ایرانیان در این جزیره تاریخ را از سر نوشتند!وقتی به بندرعباس و یا قشم سفر کنید؛ در مورد پرتغالی‌ها و نبرد آنها با ایرانیان خواهید شنید. قرن نهم و زمان پادشاهی شاه اسماعیل یکم صفوی بود که پرتغالی‌ها وارد خلیج فارس شدند. جزیره هرمز بیش از صد سال در تصرف آنها بود. بیرون کردن پرتغالی‌ها از جزیره هرمز، روز تاریخ‌سازی برای ایرانیان شد. امروزه جزیره هرمز یکی از مقاصد گردشگری مردم ایران است. در ادامه مطلب راجع به این جزیره بیشتر بخوانید.

ناکس هوم
جزیره هرمز
جزیره هرمز در جنوب ایران

روز تاریخ‌ساز ایران

با گسترش فعالیت پرتغالی‌ها در خلیج فارس و تصرف هرمز، قشم و بندر گمبرون (بندرعباس) حاکمان صفوی تصمیم به بیرون کردن پرتغالی‌ها گرفتند. در سال 1000 هجری شمسی، ایران به کمک نیروهای بریتانیایی، پرتغالی‌ها را از جزیره هرمز بیرون کردند. این اتفاق در روز دهم اردیبهشت ماه افتاد و به نام روز ملی خلیج فارس نام گذاری شد.

شیرآلات کسری

جزیره هرمز کجاست؟

جزیره‌ی بیضی شکل و زیبایی در خلیج فارس است. جزیره هرمز در 8 کیلومتری بندرعباس قرار دارد. این جزیره از نظر بازرگانی و راهبردی اهمیت زیادی در خلیج فارس دارد. خاک قرمز از ویژگی‌های شاخص آن است. و تنوع خاک در این جزیره آن را به مکانی عالی برای زمین‌شناسان تبدیل کرده است. در این جزیره درخت‌های مانگرو و حرا رشد می‌کنند. این روزها این جزیره در لیست بازدید بسیاری از تورهای گردشگری قرار دارد. فضاهای دیدنی این جزیره را در ادامه بخوانید.

 

دره رنگین کمان در جزیره هرمز
دره رنگین کمان در جزیره هرمز

جاهای دیدنی جزیره هرمز

جزیره هرمز، مکان‌های دیدنی زیادی دارد. جذابیت‌های این جزیره مسافران زیادی را هرساله به آنجا می‌کشاند. برای دیدن همه‌ی قسمت‌های آن، بهتر است یک سفر چندین روزه را برنامه‌ریزی کنید. مکان‌های دیدنی جزیره هرمز عبارتند از:

 • قلعه پرتقالی‌ها
 • ساحل سرخ
 • دره رنگین کمان
 • دره مجسمه‌ها
 • معدن خاک سرخ
 • غارهای دریایی
 • پرتگاه غروب
 • موزه دکتر نادعلیان
 • فرش خاکی هرمز
 • زیارتگاه خضر و مقام الیاس
 • قصر بی بی گل
 • جزیره لارک

 

قلعه پرتقالی
قلعه پرتقالی

گشتی در تاریخ جزیره هرمز

در ادامه تعدادی از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی جزیره هرمز معرفی شده‌اند:

1. قلعه پرتقالی‌ها یا قلعه هرمز:

یکی از آثار به جا مانده از دوران صفوی و حضور پرتغالی‌ها در جزیره هرمز، قلعه هرمز است. این قلعه در قسمت شمالی جزیره قرار دارد. کاربرد قلعه پرتقالی‌ها نامی و مسکونی بوده است.

2. ساحل سرخ:

از فضاهای توریستی مهم در این جزیره، ساحل سرخ هرمز است. آب دریا در این ساحل به دلیل وجود مواد معدنی در خاک تا چند متری به رنگ قرمز دیده می‌شود. قدم زدن با پای برهنه در سواحل جزیره هرمز، یکی از لذت بخش‌ترین حس‌های این سفر خواهد بود.

3. دره رنگین کمان:

وجود کانی‌ها و مواد معدنی مختلف در این جزیره، باعث ایجاد رنگ‌های خاص در خاک آن شده است. دره رنگین‌کمان بین کوه‌هایی قرار دارد که با صخره‌ها و خاک‌های رنگی پوشیده شده‌اند به همین دلیل نام رنگین‌کمان را روی آن گذاشته‌اند.

4. دره مجسمه‌ها:

یکی دیگر از فضاهای دیدنی جزیره هرمز، دره مجسمه‌ها است. تندیس‌های عجیب و در عین حال زیبایی در صخره‌های این دره دیده می‌شود که نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. شما می‌توانید در حین حرکت در این مسیر، کمی تخیل را چاشنی نگاهتان کنید تا تعداد زیادی مجسمه به کل‌ها مختلف حیوانات ببینید.

 

سفر به جزیره هرمز
سفر به جزیره هرمز

چه زمانی به جزیره هرمز سفر کنیم؟

بهترین زمان سفر به جزیره هرمز؛ نیمه‌ی دوم سال است. اواسط پاییز تا اواخر زمستان، زمان بسیار مناسبی برای سفر به این جزیره زیباست. از بندرعباس تا این جزیره بیش از نیم ساعت زمان لازم است. ولی اگر از جزیره قشم بخواهید به سمت جزیره هرمز بروید حدود نیم ساعت با قایق زمان لازم است. در جزیره هرمز چندین اقامتگاه بومگردی وجود دارد که می‌توانید با خیال راحت در آن اقامت کنید.

کلام آخر:

جزیره هرمز در چند سال اخیر، بیشتر از گذشته در بین گردشگران شناخته شده است. این جزیره زیبا، ویژگی‌های بسیار منحصر به فردی دارد که در جای دیگری وجود ندارد. جزیره‌ای که حتی تاریخ آن، برای ایران سرنوشت ساز شده است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
م ش در تاریخ 16 اردیبهشت 1402
خودشون دلشون میخواد پرتغال هنوز اونجا بود

ثبت دیدگاه