هنر اعجاب آور سانتیاگو کالاتراوا؛ معمار اسپانیایی

هنر اعجاب آور سانتیاگو کالاتراوا؛ معمار اسپانیایی

سانتیاگو کالاتراوا

نوژا دیزاین

سانتیاگو کالاتراوا والس، Santiago Calatrava Valls، معماری پیشرو در جنبش معماری Neo Futurism، مهندسی سازه، مجسمه ساز و یک نقاش است که مجموعه این هنرها تاثیر مهمی بر آثاری که خلق کرده گذاشته است. او در 28 جولای سال 1951 در والنسای اسپانیا متولد شد و مدرک دکترای خود را در معماری علوم فنی دریافت کرده است و دستی در شهرسازی و هنر نیز دارد.

فرش ذوالانواری

سانتیاگو کالاتراوا

کالاتراوا معماری برجسته و پرکار است که سازه‌های بسیاری را طراحی و ساخته است که مهم‌ترین آن‌ها شامل مجموعه ورزشی المپیک آتن، اپرا هاوس والنسیا، موزه میلواکی، برج Turning Torso در سوئد، مرکز معاملات جهانی در نیویورک، پل مارگارت در دالاس و بسیار ی سازه دیگر بوده است.

اثر سانتیاگو به نام Quadracci Pavilion میلواکی

سانتیاگو به همراه زاها حدید و نورمن فاستر از بزرگان معماری جهان، دفتری در دوحه قطر و دوبی دارند و هر سه آثار فاخر و اعجاب آوری را از خود به جای گذاشته‌اند. سانتیاگو در کنار این دو شهر، در زوریخ اتریش و نیویورک امریکا نیز دفتر دارد. از جوایزی که سانتیاگو به  دلیل طراحی‌های بی‌نظیری که داشته است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

برج Turning Torso

  • جایزه European Prize for Architecture
  • جایزه AIA Gold Medal
  • جایزه Prince of Asturias Award
  • جایزه Eugene McDermott Award

فلسفه طراحی سانتیاگو کالاتراوا در معماری چیست؟

سانتیاگو کلاتراوا معماری است که ایده «فرم از عملکرد پیروی می‌کند» را رد می‌کند و تمرکز او بیشتر بر زیبایی شناختی است تا توجه به جنبه ساختاری یک بنا! سازه‌های پست مدرنیسم او با الهام از عناصر طبیعی مثل امواج دریا، بال پرندگان و مانند آن تاییدی بر این ایده و باور است.

سانتیاگو کالاتراوا

او می‌گوید که همیشه به دنبال نور و فضای بیشتر در خلق یک اثر است و همین ایده همواره او را در خلق اثری منحصربه‌فرد به پیش برده است. از نظر کلاتراوا این حرکت است که به بنا بعد می‌دهد و او این باور خود را اینگونه توصیف می‌کند.

بیشتر بدانید: آثار فاخر نورمن فاستر؛ پیشرو در معماری مدرنیسم انگلستان

مرکز معاملات جهانی در نیویورک

 به جای اینکه به یک سازه با چشم سنگ و آهن نگاه کنید، بهتر است از دیدگاه دیگری آن را مشاهده کرده و یک سازه را با دریا یا یک گل مقایسه کنید. خواهید دید همچون دریا که موج دار است و همچون یک گل که هر صبح غنچه‌هایش باز می‌شود، یک بنا نیز می‌تواند به همین شکل زیبایی بیافریند.

Auditorio de Tenerife

او معتقد است که معماری سعی می‌کند با انسان‌ها از طریق ساختمان‌ها، پل‌ها و سایر المان‌های مختلف که همچون مجسمه‌هایی در شهر هستند ارتباط برقرار کند. کالاتروا بیشتر تحت تاثیر سبک بیزانس و به ویژه ایاصوفیه در ترکیه است. به کارگیری المان‌هایی همچون آرک‌ها، تکیه‌گاه‌ها، طاق و شبستان‌های مرکزی کلیسای جامع گوتیک را می‌توان به صورت مدرن در آثار او به وضوح دید.

تحلیلی بر غرفه Expo 2020 Dubai اثری از سانتیاگو کالاتراوا

پاویلیون اکسپو دبی

غرفه امارات در نمایشگاه Expo 2020 Dubai اثری از معمار مشهور سانتیاگو کالاتراوا معمار اسپانیایی است که در فضایی به وسعت 15000 متر مربع بنا شده است. این بنا تفسیر نمادینی از جریان حرکت است و دقیقا طرحی است طبق فلسفه کالاتراوا با استفاده از خطوط و فضاسازی طراحی شده است.

بیشتر بدانید: آثار متفاوت فرانک گری، معمار کانادایی-امریکایی

پلان اکسپو دبی

طراحی بنای این غرفه دوستدار محیط سبز است وشامل پاساژهایی با سایبان‌های بزرگ و باله‌هایی متحرک انجام شده است. این بنای ملی طوری طراحی شده است که بازدیدکنندگان هم به لحاظ معماری و هم به لحاظ حرکتی فرهنگ، تاریخ و نواوری‌های جنبش فیوچریستیک را به نمایش بگذارد. این جنبش در واقع رابطه مستقیمی بین طرح و بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند و تلاش می‌کند به‌طور مستقیم هدف و منظور خود را انتقال دهد.

نمای بالایی اکسپو 2020

اگر به بنای این غرفه خوب نگاه کنید، بال‌هایی را خواهید دید که جریان حرکت را به تصویر می‌کشد. سقف بنا شامل سیستم هیبرید بوده که بین پوسته و قاب قرار گرفته است. سقف شامل 28 بال است و تنها 3 دقیقه زمان می‌برد تا باز شوند که بعد از باز شدن بال‌ها، بین 110 تا 120 درجه از محیط را پوشش می‌دهد.

 غرفه Expo 2020 Dubai

سیستم بال‌ها به نحوی است که 48 محرک هیدرولیکی چرخش بال‌ها را تنظیم می‌کند و مثل یک پیستون عمل کرده و محرک‌هایی روغن هیدرولیک را به سمت پیستون‌ها هدایت می‌کند تا بال‌ها کاملا باز شوند.

بیشتر بدانید: آثاری الهام بخش از ژان گنگ، معمار طبیعت گرا

نمای داخلی اکسپو

تعهد کالاتراوا به طراحی پایدار را می‌توان در سقف این پاویلیون به خوبی مشاهده کرد که در خود امارات ساخته شده است. این بال‌ها در کنار جذابیت ظاهری و زیبایی شناختی، از ساختمان در برابر طوفان شن، باد و باران محافظت می‌کند. به علاوه، بعد از باز شدن، نور خورشید را جذب کرده و تبدیل به انرژی می‌کند.

نکته مورد توجه در طراحی غرفه Expo 2020 Dubai اثری از سانتیاگو کالاتراوا

پاویلیون اکسپو 2020 دبی

 

یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته در طراحی غرفه Expo 2020 Dubai نورگیر Oculus است که در سقف غرفه تعبیه شده است. این نورگیر در ارتفاع 27.8 متری قرار گرفته و آرم Expo 2020 روی آن به نمایش گذاشته شده است. این نورگیر در کنار فراهم کردن نور طبیعی به داخل غرفه، با تورهایی پوشیده شده است که در صورت بروز آتش در محوطه سریع باز می‌شود.

بخش کروی داخل اکسپو 2020 دبی

در وسط غرفه فضای کره مانندی قرار گرفته است که در آن سالن تئاتر واقع شده است. این پلتفرم جایگاه نشستن روی صندلی را پشتیبانی می‌کند و مخاطبان را از طبقه‌ای به طبقه دیگر منتقل می‌کند. طراحی بنا با الهام از چهار عنصر ساخته شده است که شامل دو گالری اصلی و فضای نمایشگاه است که بازدیدکنندگان را با محیط جذاب و تعاملی سرگرم می‌کند.

تحلیلی بر طراحی ایستگاه راه آهن Mediopandana در ایتالیا

طراحی ایستگاه راه آهن Mediopandana در ایتالیا

ایستگاه راه آهن Mediopandana یکی از ایستگاه‌هایی است که قطارهای پرسرعت را پشتیبانی می‌کند و در ایتالیا جایی بین میلان و بولونیا واقع شده است. طراحی این بنا توسط معمار اسپانیایی سانتیاگو کالاتراوا انجام شده است که حسی از امواج دریا را به تصویر می‌کشد. این پروژه از سال 2002 شروع شده و تا سال 2014 ادامه پیدا کرده بود.

ایستگاه قطار میلان ایتالیا با طراحی سانتیاگو کالاتراوا

 

پلن این ایستگاه شامل پل‌ها، ایستگاه عوارضی بزرگراه و شامل امکاناتی است که دسترسی به شهر را امکان پذیر می‌کند. ایستگاه قطار در 4 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. طرح بنا یک شکل است که حدود 25.4 متر است و شامل 25 قطعه فولادین است که هر کدام تقریبا یک متر از هم فاصله دارند.

طراحی ایستگاه راه آهن Mediopandana در ایتالیا

تکرار طرح اولیه تا 483 متر ادامه داشته و حالت سینوسی که به کلیت بنا داده را برجسته‌تر می‌کند. طرح مواج این بنا حالتی سه بعدی به آن می‌دهد. سایبان و نمای شیشه‌ای بین ورودی‌ها با قابی آلومینیومی تزیین شده است که کل سکوی ورود قطار را پوشش می‌دهد. در اطراف ایستگاه میدانی واقع شده است که پارکینگی به وسعت 300 خودرو را می‌تواند در خود جای دهد.

کلام آخر

طراحی‌های سانتیاگو کالاتراوا یکی از خاص‌ترین نمونه‌های معماری در جهان است که هر کدام بر الهام از عناصر طبیعی همچون امواج دریا یا بال ژرندگان و مانند آن ساخته شده است. او در کنار معماری، مهندس سازه و مجسمه ساز است که ترکیب این ویژگی‌ها به و کمک کرده است تا بتواند تصویر درستی از بنا را در ذهن خود بسازد و هرآنچه که می‌خواهد را طراحی کند. دید باز و توجه به عناصر طبیعی موضوعی است که معماران بزرگ به آن توجه می‌کنند که می‌توان از آن الهام گرفت و سرلوحه کار خود قرار داد.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه