تصاویر کتابخانه‌ای مدرن در دل دانشگاه

تصاویر کتابخانه‌ای مدرن در دل دانشگاه

به قلم: سمانه زارعی
کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان
کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان

طراحی ساختمان‌های دانشگاهی، یکی از زمینه‌های طراحی معماران است. کتابخانه دانشگاه بخشی از هویت دانشگاه را می‌سازد. در این مطلب از چیدانه یکی از ساختمان‌های مدرن و جالب در دانشگاه سمنان را بررسی می‌کنیم. ساختمانی سفید و مدرن که نظر هر فردی را به خود جلب می‌کند. کتابخانه دانشگاه سمنان، یکی از ساختمان‌هایی است که در این چند سال اخیر ساخته شده است. برای آشنایی با این پروژه و دیدن تصاویر آن، ادامه مطلب را بخوانید.

 

قالیشویی ادیب
دورنمای ساخت کتابخانه
دورنمای ساخت کتابخانه

تاریخچه پروژه ساختمان کتابخانه

فعالیت کتابخانه‌ی دانشگاه سمنان، از سال 1387 در این ساختمان جدید آغاز شد. گروه معماری موج نو، این ساختمان مدرن و زیبا را طراحی کرده است. این پروژه در فضایی به مساحت بیش از هشت هزار مترمربع ساخته شده است. امروزه این ساختمان به یک نماد و تندیس برای دانشگاه سمنان تبدیل شده است.

 

فضای داخلی کتابخانه
فضای داخلی کتابخانه

طراحی و معماری کتابخانه

کتابخانه دانشگاه سمنان از نمای بیرونی یک ساختمان سفید رنگ و مدرن است که پنجره‌های مثلثی آن روی سطح صاف دیواره‌ها خودنمایی می‌کنند. یکی از چالش‌های این پروژه قرارگیری دو نوع کاربری مختلف در کنار همدیگر بود. کتابخانه، که لازم است فضایی آرام و ساکت و دنج باشد. در کنار فضای آمفی‌تئاتر که محل تجمع و وجود سروصدا است. این دو فضا توسط یک پوسته‌ی پیوسته به شکل یک مجموعه منسجم دید می‌شوند.

 

نمای بیرونی ساختمان
نمای بیرونی ساختمان

توجه به اقلیم در طراحی ساختمان

با توجه به اینکه شهر سمنان، اقلیمی گرم دارد؛ طراح سعی کرده است، پنجره‌ها و سطوح نمای ساختمان را طوری طراحی کند که گرمای کمتری به داخل ساختمان نفوذ کند. پنجره‌های مثلثی شکل، علاوه بر ایجاد نور کافی برای فضای داخلی، به کاهش نور خورشید کمک می‌کند.

 

آمفی تئاتر
آمفی تئاتر

افتخارات پروژه طراحی کتابخانه

طرح کتابخانه مرکزی و سالن آمفی تئاتر دانشگاه سمنان، در سال 2012 در نشریات و سایت‌های معتبر معماری مانند؛ Evolo.US و Architectural جزو پروژه‌های برتر و پربیننده در بخش فرهنگی قرار گرفت.

 

6

 

7

 

8

 

9

 

10

 

کلام آخر:

در این مطلب راجع به پروژه‌ی طراحی کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان صحبت کردیم. این پروژه طراحی‌ مدرن دارد و گروه موج نو آن را طراحی کرده‌اند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه