تجربه متفاوت زندگی و کمپینگ در جنگل با معماری خاص گلمپینگ S-AR

تجربه متفاوت زندگی و کمپینگ در جنگل با معماری خاص گلمپینگ S-AR

به قلم: نرگس مهردادیان

معماری خاص گلمپینگ S-AR

مبلمان آل یاسین

استودیوی مکزیکی S-AR در اطراف یک سکوی مرکزی در دل جنگل‌های مکزیک، مجموعه‌ای از ساختمان‌ها را طراحی و اجرا کرده که در واقع گلمپینگ هستند. گلمپینگ ترکیبی از Glamorous و Camping و سبکی از کمپینگ با امکانات رفاهی است که با کمپینگ سنتی تفاوت دارد.

سرویس خواب بالسا

در این مطلب از چیدانه با معماری و فضاهای خاص و متفاوت و امکانات رفاهی گلمپینگ S-AR در دل جنگل‌های مکزیک آشنا خواهید شد. پس در ادامه با چیدانه همراه باشید.

گلمپینگ S-AR کجای مکزیک است؟

گلمپینگ S-AR کجای مکزیک است؟

مجموعه ۲۱۰.۷۵ مترمربعی گلمپینگ S-AR، در یک منطقه جنگلی در حومه مونتِرِی در سی‌یِرا دِ سانتیاگو مکزیک قرار گرفته‌ است.

طراحی معماری گلمپینگ S-AR

طراحی معماری گلمپینگ S-AR

پروژه گلمپینگ S-AR برای چندین سطح از ارتباطات طراحی شده؛ ارتباط بین مردم و طبیعت، بین ساختمان‌ها و جنگل و ارتباط بین سازه‌ها در یک چشم‌انداز خاص! ساختمان‌ها که در پالت‌های رنگی خاکستری، سیاه، سفید، زرد و قرمز ساخته شده‌اند، در رنگ‌های قهوه‌ای، سبز و سیاه جنگل تلفیق شده و با نقشه و مصالح کاربردی خاص به چشم‌انداز جنگل و به یکدیگر متصل شده‌اند. این سازه‌ها با معماری خاص خود، برای میهمانانش حس حفاظت و امنیت را با تجربه زندگی در دل جنگل‌های مرموز و ناپایدار تلفیق می‌کند.

فضای دورهمی و فضاهای مشترک گلمپینگ S-AR

فضای دورهمی و فضاهای مشترک گلمپینگ S-AR

در قلب خانه، یک سکوی مرکزی مستطیلی وجود دارد که داخل آن فضای نشیمن دایره‌ای گودافتاده در اطراف جایگاه آتش کمپ و یک منطقه غذاخوری روباز طراحی شده است. فضای دورهمی با دیوارهای بتنی و سنگی و پرکننده‌هایی از جنس پوست درخت احاطه شده است. میزها و نیمکت‌هایی از جنس چوب خام، در این قسمت، فضایی گرم و دلنشین ایجاد کرده‌اند.

داخل خانه، دیوارهای چوبی گرم گلمپینگ S-AR

در مجاورت این فضای دورهمی و بالای پله‌های بتنی، یک اتاق چندمنظوره روی سکو طراحی شده که قبلا تراسی با یک دودکش قدیمی بوده است. این اتاق که با ترکیبی از فولاد و چوب ساخته شده، طول سکوی مرکزی را طی می‌کند.

سقف نازکی از جنس فلز موجدار، پایین و دور سه طرف ساختمان را پوشانده که دیوارهای شیشه‌ای از کف تا سقف دارد و به سمت فضای دورهمی عقب رفته و باز می‌شود. داخل خانه، دیوارهای چوبی گرم کنار شومینه سنگی خشن قرار داده شده‌اند، در حالی که یک پنجره مرکزی مدور که با خطوط قائم در تضاد است، ارتباط داخل را با خارج حفظ می‌کند.

فضاهای مشترک گلمپینگ S-AR

در امتداد عرض فضای دورهمی، یک اتاقک بتنی مستطیلی، آشپزخانه را در خود جای داده. درهای فولادی سیاه رنگ که به طرفین می‌چرخند به فضای پخت و پز باز می‌شوند و یک ورودی فولادی دیگر پشتیبان آن است.

کابین‌های خواب چوبی، بتنی و فولادی گلمپینگ

کابین‌های چوبی، بتنی و فولادی گلمپینگ S-AR

در سرتاسر این محوطه شیبدار، کابین‌های خواب چوبی، بتنی و فولادی قرار گرفته‌اند که برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی مهمانان، از یکدیگر فاصله دارند.

فضاهای خصوصی گلمپینگ S-AR

یکی از کابین‌ها فرم سه‌گوش دارد و روی یک سکوی بتنی با تراس نیم‌دایره‌ای قرار گرفته. این کابین با فلز موجدار نقره‌ای با تم مشکی و کف چوبی پوشیده شده است. فضای داخلی، نور را در انتهای شیروانی از طریق یک پنجره کوچک در سمت بالا و یک در کشویی بزرگ در سمت پایین، دریافت می‌کند.

کابین‌های چوبی، بتنی و فولادی گلمپینگ S-AR

کابین دیگر یک اتاقک بتنی کوچک پوشیده شده از چوب سیاه است. این کابین به قدر کافی بزرگ است که یک تخت زیر پنجره مربع بزرگ آن قرار بگیرد. میهمانان می‌توانند از راه نردبان کناری به تراس پشت بام بروند. حفاظ دور پشت‌بام یک نرده نازک قرمز رنگ است.

سرویس بهداشتی خصوصی گلمپینگ S-AR

این سازه یک مکعب بتنی مرموز است که یک در کمانی باریک دارد و طراحی داخل آن، با یک اتاقک مستطیل شکل، یک آینه مدور و یک اتاقک با سقف مثلثی، بازی با هندسه را تداعی می‌کند. نور از طریق شکافه‌ای نورگیر سقف در امتداد دیوارها به داخل راه می‌یابد و رنگ های چوبی بتن جامد را تلطیف می‌کند.

طراحی مجموعه کلمپینگ S-AR

و در آخر

استودیوی معماری مکزیکی S-AR با هندسه اغراق‌آمیز و ترکیب چوب، بتن و فولاد در طراحی مجموعه گلمپینگ S-AR فضایی خاص و منحصر به فرد ایجاد کرده که امنیت و رفاه را در معماری با حس تجربه زندگی در جنگل مرموز با هم می‌آمیزد. معماری و طراحی فضاهای مشترک چون فضای دورهمی، نشیمن و آشپزخانه و کابین‌های اتاق خواب خصوصی در دل جنگل این تجربه بی‌نظیر را فراهم می‌کند.

برای آشنایی با دیگر پروژه‌های معماری اعجاب انگیز در جهان مطلب معماری چشم نواز سالن کنسرت هارپا در ایسلند را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه