طراحی و چیدمان روف گاردن تابستانی؛ فضایی سبز و خنک برای گرمای تابستان

طراحی و چیدمان روف گاردن تابستانی؛ فضایی سبز و خنک برای گرمای تابستان

طراحی و چیدمان روف گاردن تابستانی

نداشتن طبیعت زیبا در شهر و آلودگی هوا از مشکلات زندگی در شهرهای بزرگ است. روش‌هایی برای ایجاد فضای سبز در محل زندگی و کار وجود دارد که یکی از پرطرفدارترین‌ آن‌ها اجرای روف گاردن است.  امروزه بام‌های سبز در مناطق شهری محبوب شده‌اند. روف گاردن‌ها مزایای زیادی دارند، مانند بهبود کیفیت هوا، ایجاد یک زیستگاه خارق‌العاده برای حیات وحش، کاهش سرعت رواناب و جلوگیری از سرریز شدن ناودان‌ها! افزودن یک بام سبز به خانه یا آپارتمان، نه‌تنها جلوه‌ زیبایی و کاربرد بالایی دارد، بلکه به مقابله با اثرات و تغییرات آب و هوایی کمک می‌کند. برخی روف گاردن را طوری طراحی می‌کنند که تنها در فصول خاصی از سال قابل استفاده است و نمی‌توان در فصول خیلی گرم یا سرد سال از آن استفاده کرد. اما با به‌کار گرفتن روش‌های طراحی و چیدمان روف گاردن تابستانی می‌توان در گرمای فصل تابستان هم از فضای بام سبز لذت برد.

فیلم نت

در این مطلب از چیدانه روف‌گاردن و مزایای آن، امکانات رفاهی مورد نیاز و روش‌های طراحی و اجرای روف گاردن تابستانی بررسی می‌شود. پس با ما همراه باشید.

طراحی و اجرای روف گاردن تابستانی

روف گاردن چیست و چه مزایایی دارد؟!

روف گاردن از مدرن‌ترین سازه‌هاست که طبیعت را به زندگی‌ آپارتمان‌نشینی پیوند می‌زند. این سازه علاوه‌بر زیبایی، مزایای زیادی نیز دارد:

  • داشتن طبیعت و گیاهان در فضای ساختمان
  • امکان کاشت مواد غذایی و نگهداری راحت از گیاهان بدون محدودیت کمبود فضا
  • ایجاد محیطی برای ورزش، تفریح
  • داشتن فضایی زیبا و دلنشین برای زمان استراحت و گذران اوقات فراغت
  • با زندگی آپارتمان‌نشینی بیشتر افراد، خصوصا بانوان در خانه از نور خورشید و مزایای آن بی‌بهره هستند. اما با ایجاد فضای سبز در پشت بام می‌توان از نور خورشید بهره برد.
  • در فصل گرم تابستان یک بام سبز، اشعه آفتاب را جذب می‌کند و فضای داخلی را هم خنک نگه می‌دارد.

مطلب پیشنهادی: انواع روف گاردن؛ معرفی 3 روش اصلی اجرای روف گاردن و هزینه آن

روف گاردن چیست و چه مزایایی دارد؟!

امکانات رفاهی مناسب روف گاردن

روف گاردن برای اینکه بتواند محلی جذاب و کاربردی باشد تا یک لغت لوکس برای آپارتمان باید به موارد مهمی توجه داشت. این‌که صرفا با یک آلاچیق و اجاق گاز لغت روف گاردن را به‌کار برد، اشتباه است. روف گاردن محلی برای آرامش و رفاه است پس نیازمند امکانات رفاهی مناسب است. برای داشتن یک روف گاردن مناسب باید توجه داشت که یک فرد برای گذراندن وقت در این فضا به چه امکاناتی نیازمند است. ایجاد محلی مناسب برای نشستن و دراز کشیدن با امکاناتی رفاهی مانند سیستم‌های حرارتی و تهویه‌ای، برق، آب، سرویس بهداشتی، امکان استفاده اینترنت و سیستم صوتی را می‌توان از نیازهای این فضا برشمرد.

امکانات رفاهی روف گاردن تابستانی

روش‌های طراحی روف گاردن تابستانی

برای این‌که روف گاردن در فصل تابستان و گرمای زیاد هم قابل استفاده باشد، باید در طراحی آن به نکات مهم زیر توجه داشت:

روش‌های طراحی روف گاردن تابستانی

1- بهترین گیاهان برای روف گاردن تابستانی

بهترین گیاهان برای اجرای روف گاردن، گیاهانی هستند که به نگهداری کم نیاز دارند و قادر به زنده‌ماندن در شرایط سخت موجود در پشت بام‌ها به‌خصوص در فصل تابستان هستند. گیاهان روف گاردن در فصل تابستان در معرض حرارت بالایی قرار دارند. بنابراین گیاهان انتخابی باید قدرت تحمل گرما و آفتاب شدید را داشته باشند. معمولا گیاهان راست ریشه رطوبت را در بافت‌های خود ذخیره می‌کنند. بنابراین بسیار مناسب باغ بام‌ها هستند. گیاهانی که دارای شاخ و برگ‌های خز‌ه‌دار هستند، تبخیر کمتری دارند. بنابراین مدت طولانی‌تری آب را داخل خود نگه می‌دارند. این خاصیت به آن‌ها کمک می‌کند تا گرما و تابش نور خورشید مستقیم را در تابستان تحمل کنند، بدون اینکه زود خشک شوند. نمونه‌های خوبی از گیاهان با برگ خزدار برای پشت بام‌ها، مریم گلی و اسطوخودوس است.

بهترین گیاهان برای روف گاردن تابستانی

2- طراحی روف گاردن تابستانی با حضور عنصر آب

قرار دادن حوضچه، آبنما و استخر در فصل تابستان در محوطه‌سازی بام‌سبز بسیار کاربردی است. چراکه حضور آب باعث خنک‌تر شدن هوای روف گاردن می‌شود. حتی اگر سازه‌ آبی در پشت بام ندارید، گل‌‌ها را هنگام غروب آبیاری کنید تا هوا خنک شود.

طراحی روف گاردن تابستانی با حضور عنصر آب

3- سایبان از الزامات طراحی روف گاردن تابستانی

در فصل تابستان، فضای روف گاردن بیشتر در ساعات صبح، عصر و شب استفاده می‌شود. نکته مهم در این فصل، داشتن سایبانی است که بتوان از آن برای حفاظت از نور آفتاب استفاده کرد. چراکه نشستن زیر آفتاب تند و تیز تابستان می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. سایه‌ای دلچسب با امکان احساس نزدیکی به بستر گیاهی نیاز است که با گذر زمان این سایه از دست نرود.

مطلب پیشنهادی: کدام مدل سایبان برقی از همه بهتر است؟

سایبان از الزامات طراحی روف گاردن تابستانی

4- امکانات تهویه‌ای مناسب در روف گادرن تابستانی

برای داشتن محلی مناسب و تامین آرامش در فصل تابستان امکاناتی مانند سیستم‌های تهویه‌ای هم انتخاب مناسبی هستند. برای این‌کار می‌توان با توجه به بودجه و فضای در دسترس از سیستم‌های تهویه هوای مناسب برای فضای باز استفاده کرد.

امکانات تهویه‌ای مناسب در روف گادرن تابستانی

5- چیدمان روف گاردن تابستانی و محل قرار دادن مبلمان

برای چیدمان روف گاردن تابستانی، بهتر است مبلمان روف گاردن را پشت به آفتاب قرار داد. این کار کمک می‌کند تا تابش نور آفتاب در هنگام روز شما را اذیت نکند.

چیدمان روف گاردن تابستانی و محل قرار دادن مبلمان

و در آخر

امروزه وجود روف‌گاردن در ساختمان یک نیاز اساسی است. چراکه با وجود محدودیت‌های جامعه در حوزه سلامت، ترافیک و سرعت زندگی، ارتباط بین انسان و طبیعت که برگرفته از نیاز ذاتی انسان است، ضعیف شده. بنابراین داشتن فضایی برای استفاده از طبیعت در نزدیکترین محل زندگی یا کار از نیازهای مهم است. این نیاز در فضای زندگی مدرن و آپارتمانی امروز معمولا با طراحی روف گاردن‌ها پاسخ داده می‌شود. در این مطلب با روف گاردن و مزایای آن آشنا شده و نحوه طراحی و چیدمان روف گاردن تابستانی بررسی شد.

برای آشنایی با طراحی فضاهای سبز در خانه‌های امروزی مطلب دکوراسیون تابستانی حیاط برای دورهمی های شاد فصل گرما را از دست ندهید.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه