اثر تحسین برانگیز زاها حدید در شانگهای؛ طراحی پلازا با الهام از امواج دریا!

اثر تحسین برانگیز زاها حدید در شانگهای؛ طراحی پلازا با الهام از امواج دریا!

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

گروه معماری FLO Landscape Design با همکاری گروه معماری زاها حدید (ZHA) پلازایی را طراحی کرده است که در آن از امواج دریا الهام گرفته شده است.

کی پلاس

مکان پروژه

فضای تجاری به مساحت 300000 مترمربع در منطقه چنگدو (شانگهای چین) قرار دارد. فضای محوطه این منطقه شهری به مساحت 50000 مترمربع جایی است که گروه معماری زاها حدید و FLO Landscape Design آن را طراحی کرده‌اند تا فضایی متنوع و پویا برای مردم ایجاد شود. در سال 2023 بازسازی پلازای عمومی Chengdu MixC به پایان رسید.

ایده طراحی پلازا

در این طراحی از ایده امواج دریا برای طراحی پلازای عمومی که در بین ساختمان‌های تجاری قرار دارد استفاده شده است. کاشی‌هایی با رنگ‌های طیف آبی رنگ در کفسازی این پروژه به کار رفته است و حسی از وجود آب را تداعی می‌کند. همچنین نیاز بود تا ارتباط به فضای تجاری و محوطه بیرونی آن برقرار شود.

مطلب پیشنهادی: معماری خارق العاده استودیویی در هنگ‌کنک؛ اثر هنری جدید زاها حدید!

 

بازسازی محوطه Chengdu MixC

این فضای میدان مانند حدود 50000 مترمربع مساحت دارد که به صورت 500 متر از شمال به جنوب و 150 از شرق به غرب کشیده شده است. قبل از بازسازی، این فضا فاقد فضاهای متنوع و جذاب برای حضور مردم بود. محوطه شامل بخش‌های مختلفی است:

Tide Plaza: مرکزی از الگوهای موج آبی در سنگفرش خود استفاده می‌کند و فضایی پویا برای رویدادهای عمومی مانند جشن های شب سال نو و بازارهای موضوعی ایجاد می‌کند. این شرکت مستقر در شانگهای یک گوشه اسکیت بورد طراحی کرد که سرگرمی‌های روزهای هفته را ارائه می‌دهد.

Wave Garden: یک چمن شیبدار برای اوقات فراغت، برای گردهمایی‌های خودمانی، پیک‌نیک و کمپینگ است

باغ آبی: در انتهای غربی، عناصر آبی تعاملی را با فضایی مانند استراحتگاه ترکیب می‌کند و یک گوشه اضافی را به یک نقطه پر جنب و جوش برای اجرا و غذاخوری تبدیل می‌کند. در کنار آن، Garden Alley غذاخوری در فضای باز را در محیطی سرسبز ارائه می‌دهد.

High Street: فروشگاه‌های پاپ‌آپ و نمایش‌های تجاری را به نمایش می‌گذارد.

خیابان مارکت: بازدیدکنندگان را به میدان مرکزی با چیدمان درخت‌کاری‌شده راهنمایی می‌کند و غرفه‌های بازار را در خود جای می‌دهد. 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه