نو کردن مبلمان خانه با این ترفندهای کاربردی در خانه تکانی!

نو کردن مبلمان خانه با این ترفندهای کاربردی در خانه تکانی!

به قلم: نرگس مهردادیان

نو کردن مبلمان خانه با این ترفندها در خانه تکانی

اگر از مبلمان یا کاناپه منزل خود خسته شده‌اید و نیاز به ایجاد یک تغییر اساسی را حس کرده‌اید. می‌توانید از این ترفندها برای نو کردن مبلمان در خانه تکانی عید استفاده کنید. مبل‌ها در دکوراسیون منزل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. اگر مبلمان جلوه سابق خود را نداشته باشند، علاوه بر اینکه دکوراسیون خانه را تحت تاثیر قرار می‌دهند در روحیه افراد خانه نیز تاثیر منفی خواهد داشت.

قالیشویی ادیب

اما برای رفع این مشکل نیاز نیست که حتما به‌ فکر خریدن مبل جدید ‌باشید. راهکارهای متعددی برای نو کردن مبل کهنه شما وجود دارد. که در این مطلب به طور کامل بررسی می‌شوند. می‌توانید ترفندهای نو کردن مبلمان در خانه تکانی را جایگزین کارهایی مثل خرید مبل جدید یا عوض‌کردن کامل روکش‌ها کنید. پس در ادامه با چیدانه همراه باشید.

از بین بردن فرورفتگی مبل برای نو شدن دکوراسیون پذیرایی در خانه تکانی

از بین بردن فرورفتگی مبل برای نو شدن دکوراسیون پذیرایی در خانه تکانی

گاه اسکلت یا قالب مبلمان به‌ مرور زمان، به‌ دلیل استفاده‌ زیاد، حالت اولیه خود را از دست می‌دهد و بالشتک نشیمنگاه حالت فرورفتگی پیدا می‌کند. نگران نباشید این مشکلات به‌ سادگی قابل حل هستند.

برای تعمیر اسکلت مبلمان، یک تکه چوب محکم و مقاوم چندلایه تهیه کنید. بالشتک نشیمنگاه را بردارید، چوب را دقیقا به‌ اندازه قسمت زیر بالش برش دهید و همان‌جا محکم کنید سپس بالش را سر جایش بگذارید.

اما اگر اسکلت مبلمان سالم است و تنها بالشتک آن براثر استفاده زیاد حالت اولیه خود را از دست داده‌. کافی است زیپ روی بالشتک‌ها را باز کنید و داخل آن را با پارچه پلی‌استر یا پنبه پر کنید. همچنین خط‌کش بلندی بردارید و حوله‌ای دور آن بپیچید و  پنبه یا پارچه را به تمامی گوشه‌ و کنارهای بالشتک‌ برسانید تا به شکل یکدست اولیه را به خود بگیرد.

تمیز کردن مبلمان و نو شدن دکوراسیون پذیرایی در خانه تکانی

تمیز کردن مبلمان و نو شدن دکوراسیون پذیرایی در خانه تکانی

روکش‌های مبل بهتر است هر هفته یا بلافاصله پس از به وجود آمدن لکه شسته شوند تا در اثر ماندن بیش از حد لکه، تغییر رنگ ندهند. حتی ممکن است برخی لکه‌ها پارچه روکش را از بین ببرد. اولین قدم برای مراقبت از مبل‌ها، انتخاب کاورهایی متناسب با اندازه روکش‌های مبل است تا علاوه بر سالم نگه داشتن آنها باعث تنوع و زیبایی خانه شود. این کاورها از کثیف شدن مبل‌ها نیز جلوگیری می‌کنند. شما می‌توانید از آن‌ها بعد از تمیز کردن مبل استفاده کنید.

پاک کردن لکه از مبل هنگام خانه تکانی

پاک کردن لکه از مبل هنگام خانه تکانی

برای شستشوی تشکچه‌های مبل بهتر است از کشیدن شامپو فرش روی آن‌ها خودداری کنید. چراکه دوده‌ها و لکه‌ها را به طور کامل از بین نمی‌برد و حتی ممکن است جذب تشکچه‌ها شود. اگر روکش تشکچه‌ها جداست آن‌ها را در ماشین لباس‌شویی بشویید.

تمیز کردن مبل در خانه تکانی هنگام خانه تکانی توسط شرکت‌ها

تمیز کردن مبل در خانه تکانی هنگام خانه تکانی توسط شرکت‌ها

برخی از شرکت‌های تمیز کننده فرش خدماتی برای تمیز کردن مبلمان هم ارائه می‌دهند. این خدمات گاه خوب هستند اما تنها برای یک بار! بیش از آن باعث از بین رفتن مبل‌ها می‌شود چرا که از مواد تمیز کننده قوی استفاده می‌کنند.

از بین بردن خش افتادگی و تمیز کردن مبل در خانه تکانی

از بین بردن خش افتادگی و تمیز کردن مبل در خانه تکانی

گاه روی پایه‌ها و دیگر قسمت‌های چوبی مبل خش‌ می‌افتد. راهکارهای متعددی برای رفع خش‌افتادگی‌ها از روی چوب وجود دارد. اما بهترین راه‌کار، استفاده از واکس و پاستل مخصوص چوب است. اما به‌عنوان روش خانگی می‌توانید مقدار  برابری از سرکه و روغن‌زیتون را با هم ترکیب کنید و روی قسمت‌های خش‌دار مبل بکشید. با این کار چوب مبل شما مثل روز اول نو می‌شود. گلیسیرین هم برای تمیز کردن قسمت‌های چوبی مبل گزینه مناسبی است. این ماده روی چوب یک لایه محافظ ایجاد می‌کند و آن‌ها را کاملا تمیز می‌کند.

رنگ کردن روکش چرمی مبل ترفند نو کردن مبلمان در خانه تکانی

رنگ کردن روکش چرمی مبل ترفند نو کردن مبلمان در خانه تکانی

اگر روکش مبلمان شما از جنس چرم است، می‌توانید به‌راحتی در خانه روکش مبل‌های خود را رنگ بزنید و نو کنید. برای این کار، به رنگ اکریلیک چرم و برس با سری زبر نیاز دارید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، سه لایه رنگ اکریلیک روی روکش چرمی بزنید. توجه داشته باشید پس از زدن هر لایه رنگ، ۴۵ دقیقه صبر کنید، سپس لایه بعدی را بزنید. پس از آنکه هر سه لایه رنگ را زدید، 24 ساعت از مبل  استفاده نکنید و اجازه دهید خشک شود.

خرید کوسن ترفند نو کردن مبلمان در خانه تکانی

خرید کوسن بهترین ترفند نو کردن مبلمان در خانه تکانی

کم هزینه‌ترین راه برای نو کردن مبلمان کهنه در خانه تکانی، خرید کوسن است. با خریدن چند کوسن جدید و رنگی، علاوه بر نو کردن ظاهر مبلمان، به دکوراسیون خانه نیز روح خواهید ‌بخشید. اگر می‌خواهید هزینه زیادی نکنید، حتی می‌توانید با چند تغییر ساده کوسن مبل‌ها را نو کنید. برای مثال چند دکمه ساده و تزیینی روی کوسن‌ها بدوزید. یا با پارچه‌های گلداری که در خانه دارید رویه کوسن بدوزید و روی آن‌ها بکشید.

نو کردن مبلمان در خانه تکانی

و در آخر

مبلمان از وسایل مهم خانه هستند که بسیار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده همیشگی از مبل‌ها باعث کثیف و کهنه شدن آن‌ها می‌شود. هنگام خانه تکانی بهترین زمان برای این است که با ترفندهایی سریع و راحت بدون کمترین آسیبی به وسایل آن‌ها را برای عید تمیز و زیبا کنید. در این مطلب با ترفندهای نو کردن مبلمان در خانه تکانی آشنا شدید. برای آشنایی با دیگر ترفندهایی که هنگام خانه تکانی عید به کمک شما می‌آید، مطلب راه‌کارهایی برای تغییر دکوراسیون ارزان در زمان خانه تکانی عید را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه