تبدیل سنگرهای جنگ جهانی به پناهگاه آخرالزمانی + عکس

تبدیل سنگرهای جنگ جهانی به پناهگاه آخرالزمانی + عکس

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

در این مطلب قرار است راجع به سازه‌های سنگر جنگ جهانی صحبت کنیم که این روزها تبدیل به پناه‌گاه‌هایی مسکونی شده‌اند. خانه‌هایی که قرار است با امکانات کافی تجهیز شوند و جایی برای زندگی افراد در زمان‌های بحرانی و جنگ‌های احتمالی باشند. تصاویری از این پناه‌گاه را در ادامه ببینید.

سرویس خواب بالسا

 

تغییر کاربری ساختمان نظامی به سکونتگاه

در داکوتای جنوبی (ایالتی در آمریکا)، پناه‌گاه‌های نظامی بتنی وجود دارد که تبدیل به سکونتگاه و پناه‌گاه‌هایی برای بقا تغییر کاربری داده شده‌اند. این پایگاه غیرقابل جایگزین سابق ارتش ایالات متحده، متشکل از 575 پناهگاه نظامی خصوصی، بتنی و فولادی، اکنون تغییر کاربری داده شده‌اند. از این فضاها می‌توان به عنوان یک خانه موقت و یا دائمی در زمان کنونی و یا زمانهای بحرانی مانند، شیوع بیماری، جنگ و.. استفاده کرد.

 

تاریخچه پناهگاه بتنی آمریکا

Vivos xPoint در نزدیکی منطقه بلک هیلز داکوتای جنوبی، درست در جنوب شهر اجمونت واقع شده است. پایگاه ارتش بلک هیلز در ابتدا توسط سپاه مهندسین ارتش به عنوان قلعه ای برای ذخیره بمب و مهمات در سال 1942 ساخته شد تا سال 1967 استفاده شد و پس از آن غیرقابل استفاده بود. سپس ارتش این ملک را به شهر اجمونت فروخت که به نوبه خود آن را به دامداران محلی فروخت. تا اینکه ویووس ملک را خریداری کرد و آنها را تغییر کاربری داد. ویووس؛ شرکت مستقر در کالیفرنیا و سازنده پناهگاه‌های زیرزمینی بتنی، اکنون مالک این ملک و پناهگاه‌ها است. ویووس خود را بزرگترین جامعه بقا روی زمین معرفی کرده است. به نقل از ویوُس: «این منطقه از نظر استراتژیکی در یکی از امن‌ترین مناطق آمریکای شمالی، در ارتفاع بلند و خشک حدود ۳۸۰۰ فوت قرار دارد، آب و هوایش به نسبت معتدل و دور از پهنه‌های آبی بزرگ است و تقریبا ۱۰۰ مایل با نزدیکترین اهداف هسته‌ای شناخته شده فاصله دارد.

 

معماری سکونتگاه‌های ویووس

این پناهگاه‌ها برای مقاومت در برابر انفجارهای ۵۰۰۰۰۰ پوندی (هفت بار فشار) ساخته و تقویت شده‌اند و در همه جهات به طور متوسط ۱۲۲ متر از هم فاصله دارند. هر پناهگاه می‌تواند ۱۰ تا ۲۰ نفر و لوازم مورد نیاز برای زنده ماندن به مدت یک سال را در خود جای دهد. عرض این پناهگاه‌ها هشت متر و طول آن‌ها ۱۸.۳ و ۲۴.۴ متر است. سقف‌های قوسی شکل آن در بالاترین نقطه به چهار متر می‌رسد و فضاها را می‌توان با درهای ضدانفجار بتنی و فولادی مقاوم کرد.

 

طراحی داخلی و جانمایی فضاهای پناهگاه

طراحی داخلی پناه‌گاه‌ها با نظر صاحبان هر واحد انجام می‌شود. امکانات کاملی برای هر پناهگاه در نظر گرفته شده است. گفته می‌شود تجهیزات لازم برای زنده ماندن افراد در شرایط بحرانی تا یک سال در نظر گرفته شده است. آب لازم از چاه تامین می‌شود. به جای پنجره از صفحات ال‌ای‌دی استفاده شده است. حتی ویووس برای این مجموعه بزرگ؛ امکانات خاصی مانند؛ کلینیک پزشکی، فضای تفریحی مانند استخر و یا میدان تیراندازی و حتی سیستم دوربین در نظر گرفته است که در شرایط عادی می‌شود از آنها استفاده کرد.

 

در این مطلب تصاویر جالبی از تبدیل، فضایی نظامی به سکونتگاه مسکونی را دیدیم. اگر به نوع از مطلب علاقه مند هستید مقاله؛ پناهگاه جنگ جهانی دوم که به ویلا تبدیل شد را بخوانید.

منبع تصاویر: dezeen

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه