رایگان شدن بازدید از بناهای تاریخی در 30 فروردین

رایگان شدن بازدید از بناهای تاریخی در 30 فروردین

به قلم: سمانه زارعی

آرناپالاس

بازدید از بناهای تاریخی به ما یادآوری می‌کند که چه ارزش‌هایی در سرزمین‌مان نهفته است. روز 30 فروردین، روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی، فرصت مناسبی برای بازدید از این آثار است. اگر به دیدن بناهای تاریخی علاقه‌مند هستید، این روز را از دست ندهید.

شیرآلات کسری

 

روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی چه روزی است؟

شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌ها، معروف به ایکوموس  پیشنهادی در سال ۱۹۸۲ به یونسکو ارائه داد، که طی آن ۱۸ آوریل از سوی یونسکو به نام روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی اعلام شد.

این روز خاص فرصتی برای متمرکز نمودن توجه همه مردم جهان  به  تنوع میراث جهانی و تلاش برای حفظ، صیانت و حمایت از آنهاست . میراث فرهنگی هویت و گذشته انسان امروزی است و ابزار مناسبی است که از مرزهای جغرافیایی و قومی عبور می کند و صلح و دوستی را در جهان گسترش می‌دهد.

 

بازدید رایگان از بناها و محوطه‌های تاریخی

به‌گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایرنا، فاطمه داوری روز یکشنبه -۱۹ فروردین ۱۴۰۳ – در نشست خبری با اصحاب رسانه با موضوع تشریح برنامه‌های روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی، اظهار داشت : یک برنامه سه ساله از چندی پیش از سوی ایکوموس (شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی) انجام شده که میراث مقاوم در برابر بلاهای طبیعی، واکنش و ارزیابی این برنامه است و از سال ۲۰۲۴ در سه سال پیش رو اجرایی خواهد شد. همچنین سال ۲۰۲۴ مقارن با شصتمین سال ابلاغ منشور ونیز است.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی اضافه کرد: شعار امسال روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی «بحران‌ها و منازعات از دریچه منشور ونیز» است. بنابراین ایکوموس به کشورها توصیه کرده که در این باره برنامه‌های خود را ارائه دهد. امسال در ایران به این مناسبت نیز یک شعار درنظر گرفته شده که به موضوع تاب‌آوری بناهای تاریخی در برابر بحران‌های طبیعی اشاره دارد.

وی گفت: برنامه‌هایی را در سطح ملی و استانی به همین مناسبت داریم که روز ۳۰ فروردین بازدید از بناها و اماکن فرهنگی تاریخی رایگان خواهد بود و تورهای بازدید از اماکن و بناهای تاریخی برنامه‌ریزی و اجرا خواهد شد. ضمن این که در روز ۳۰ فروردین مراسم بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در محل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار خواهد شد و از استادان و پیشکسوتان این حوزه تجلیل به عمل خواهد آمد.

 

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه