چیدمان و مرتب کردن خانه به روش کن‌ ماری ژاپنی‌؛ تجربه‌ای جذاب و لذتبخش

چیدمان و مرتب کردن خانه به روش کن‌ ماری ژاپنی‌؛ تجربه‌ای جذاب و لذتبخش

به قلم: نرگس مهردادیان

چیدمان و مرتب کردن خانه به روش

اکثر ما دوست داریم مرتب کردن یا چیدمان خانه‌مان را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم و در خانه‌ای مرتب و منظم با آرامش زندگی کنیم. اما ممکن است این کار تکراری برایمان خسته کننده شود. اگر شما هم از مرتب کردن وسایل خانه‌تان خسته و کلافه شده‌اید، با مرتب کردن به روش مشهور “کن‌ماری" این کار را جذاب و لذت‌بخش کنید. در این مطلب از چیدانه مراحل مرتب کردن خانه به روش “کن ماری" این روش‌ مشهور ژاپنی را برایتان شرح می‌دهیم. پس یا ما همراه باشید…

تابلو فرش ریحان

مرتب کردن خانه به روش

1- دسته‌بندی کردن

اکثر افراد برای مرتب کردن خانه معمولا یک اتاق را مرتب کرده و بعد سراغ اتاق دیگر می‌روند. اما اولین قانون در روش کن‌ماری این است که وسایل مشابه را دسته‌بندی و بعد مرتب‌ کنید. در این روش باید از لباس‌ها شروع کنید، بعد سراغ کتاب‌ها، اسناد، وسایل متفرقه و در آخر، عکس‌ها و یادگاری‌های قدیمی بروید.

2- مرتب کردن زیرمجموعه‌ها

برای دسته‌بندی می‌توانید زیرمجموعه‌ها را هم تقسیم کنید. برای مثال خود لباس‌ها را هم دسته‌بندی کنید. پیراهن‌ها را در یک روز و شلوار‌ها را در روز دیگری مرتب کنید. با این کار کمتر خسته می‌شوید.

3- چیدمان عمودی

باید همه وسایل از اسناد، لباس‌ها، محتویات کابینت و حتی یخچال، به صورت عمودی چیده شوند. طوری که همه وسایل قابل مشاهده و در دسترس باشند. باید بدون کشتی گرفتن با قفسه‌ها و پیراهن‌های مچاله‌شده، صبح‌ها از لباس پوشیدن لذت ببرید.

4- حس‌تان قبل از دور ریختن

برای دور انداختن وسایل خانه ابتدا از خودتان بپرسید که آیا آن را دوست دارید، لازمش دارید یا باید نگه‌اش دارید یا نه؟!

5- تشکر از وسایل

شاید برایتان عجیب باشد، اما روش کن‌ماری افراد را تشویق می‌کند که از وسایل خانه‌شان به دلیل استفاده‌‌ای که دارند یا داشته‌اند، تشکر کنند. به خصوص وسایل دور ریختنی! این کار موجب می‌شود قدر چیز‌هایی که دارید را بیشتر بدانید.

6- خیالپردازی با حس وسایل

این روش به افراد توصیه می‌کند خیال‌پردازی کنند. برای مثال به احساسات لباس‌هایشان فکر کنند! به این فکر کنند که حس لباس مچاله شده، چروک شده یا پرت شده چیست؟

7- یادگاری‌ها را دور بریزید

روش کن‌ماری از افراد می‌خواهد در لحظه باشند و به این فکر کنند که چه چیزی در زمان حال خوشحال‌شان می‌کند. نه چیزی که در زمان گذشته خوشحال‌شان می‌کرده! در این روش باید یادگاری‌هایی که تنها خاطره و نوستالژی هستند و دیگر کاربردی ندارند را دور بیاندازید.

8- مرتب کردن رختخواب

این روش از افراد می‌خواهد که هر روز صبح رختخواب‌شان را مرتب کنند. چراکه تخت‌ مرکز توجه اتاق‌ است و اگر مرتب نباشد اتاق مرتب نمی‌شود. باید هر کدام از وسایل خانه جای مخصوص به خود را داشته باشند تا به راحتی پیدا شوند.

روش مرتب کردن کن‌ماری توسط هنرمند ژاپنی

و در آخر

روش مرتب کردن کن‌ماری که توسط یک هنرمند ژاپنی ابداع شد در واقع هنر چیدمان و سازماندهی لوازم شخصی و وسایل خانه است. شما هم تجربه کنید تا حس بهتری هنگام مرتب کردن و استفاده از وسایلتان داشته باشید.

برای آشنایی با دیگر ترفندهای خانه‌داری مطلب 8 ترفند برای برق انداختن سینک ظرفشویی با مواد طبیعی را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه