Chidaneh.com placeholder image

چرا باید از طراح ویلا استفاده کنیم؟

به قلم: تحریریه چیدانه

چرا باید از طراح ویلا استفاده کنیم؟

ساخت و طراحی ویلاها در هر نقطه از جهان دارای خصوصیات منحصربفرد خودش است و عموماً مطابق با معماری بومی همان منطقه انجام می‌­گیرد. به طور معمول ساخت ویلا در روستاها و مناطق ییلاقی صورت می­‌گیرد هرچند که امروزه از طرف مراجع ذی صلاح مجوزهای طراحی ویلا و ساخت آن در داخل شهرها نیز صادر شده است. با این اوصاف مطابق با موارد بیان شده و تعریف درست و اصولیِ ویلا، بهتر است ساخت چنین ساختمان­‌هایی با اهداف ذکر شده در مکان­‌هایی دور از شهر صورت گیرد.

کارانا دکور

ساخت و طراحی ویلا برخلاف سازه­‌های شهری دارای اصول و ضوابط متفاوتی است که در موقع ساخت باید به آن توجه نمود. به عنوان مثال در احداث ویلا اهداف و آرامشی مدنظر است که بسیار متفاوت با آن چیزی است که در ساختمان­‌های شهری انتظار داریم. بعلاوه دور شدن از فضای شهر و پناه بردن به طبیعت و گذران آخر هفته نکته­‌ی بعدی است که به طور معمول از اهداف کارفرما برای احداث یک ویلا به شمار می­‌رود. پس باید در نظر بگیریم که ویلا با هدف ارتباط با طبیعت ساخته خواهد شد و در واقع سبک جدیدی از زندگی را به مالک خود منتقل خواهد نمود.از دید یک طراح و معمار نیز ماجرا همین است و او باید در کنار تخصص و تجربه­‌ی کافی درک درستی از محیط پیرامون خود داشته باشد تا بتواند با کنار هم قرار دادن این موارد با نیاز­های کارفرما به وی مشاوره دهد و پیشنهادهای لازم را به او اعلام نماید و در نهایت بهترین اقدام را اجرا کند.بعلاوه اینگونه به نظر می‌­رسد که معماران برای طراحی ویلا دستشان بازتر است و می­‌توانند طرح­‌های بروزتر و خلاقانه­‌تری نسبت به طراحی ساختمان­‌های شهری ارائه دهند. یکی از مهمترین دلایل وجود سازه­‌های ویلایی زیباتر نیز همین است زیرا معماران با داشتن محدودیت‌های کمتر، می‌­توانند طرح‌­های دقیق‌­تر، هنرمندانه‌­تر، زیباتر و با ظرافت بیشتری از خود ارائه دهند

هدف از طراحی ویلا

چرا باید از طراح ویلا استفاده کنیم؟

قبل از اقدام به مشاوره با طراحان معماری به جهت ساخت ویلا باید بدانیم که هدف ما از طراحی ویلا چیست؟ درست است که مطابق با تعاریف ارائه شده بالا دریافتیم که آرامش هدف اصلی مالک به شمار می‌رود اما ممکن است مالک در کنار این هدف تمایل داشته باشد که از ویلای خود در جهت اجاره به دیگران استفاده کند یا از آن به عنوان محلی برای پاتوق محل کار خود استفاده نماید. بعلاوه ممکن است شخصی دیگر ویلا را با هدف محیطی برای تهیه فیلم‌های تبلیغاتی احداث کند. بنابراین شفاف بودن این اهداف ما را به جهت کسب تصمیم بهتر و برآورد بودجه و میزان هزینه­‌ی لازم برای ساخت ویلا یاری می‌نماید.

ساخت ویلا را به افراد مجرب واگذار کنیم یا خودمان بسازیم؟

در جواب خلاصه و کوتاه باید گفت بله، واگذار کردن ساخت ویلا گزینه بهتری است. ساخت ویلا باید توسط افراد متخصص و کسانی که ساخت و ساز به عنوان شغل آنها تلقی می‌گردد، ساخته شود. اما علت این تفکر چیست؟ اظهارنظر در این باره به عوامل بسیاری بستگی دارد که به عنوان مثال می‌توان به داشتن تجهیزات کافی و بروزِ مورد نیاز توسط این پیمانکاران و استفاده‌ی آن‌ها از نیروی کار متخصص با دستمزد منصفانه برای ساخت نام برد. داده‌های تجربی در این باره حاکی از این است که استفاده از شرکت‌های واسطه منجر به صرفه جویی 20 تا 40 درصد خواهد شد.

امروزه به تجربه برای همگان اثبات شده اشت که اجرای کار توسط تیم تخصصی خود بخود هزینه‌­های جانبی اجرا را شامل می­‌شود. علم مدیریت نیز انجام هرگونه کار یا خدمات توسط تیم مجزا و متخصص را اثبات کرده است.اما این همه­‌ی ماجرا نیست زیرا انجام کار توسط تیم تخصصی سرعت کار را به طور چشمگیری افزایش می­‌دهد. این سرعت در اجرا به سیستم‌­سازی موجود در شرکت پیمانکار و اجرای درست رویه­‌های کاری ارتباط دارد. بعلاوه استفاده از تجربه‌­ی کسب شده در ساخت بی­شمارِ سازه توسط پیمانکار می­‌تواند به مدیریت زمان و استفاده درست و بهینه از منابع کمک نماید. بنابراین رعایت این اصول و موارد بیان شده‌­ی فوق توسط شرکت­‌های متخصص این حوزه، به جلوگیری از اتلاف وقت و افزایش سرعت کار ختم می‌­شود.

شناخت طراح تخصصی ویلا

چرا باید از طراح ویلا استفاده کنیم؟

شخصی می توانست یک نقشه ، یک نگاه تقریبی و غیره بسازد ، سپس آن را به سازندگان تحویل دهد. سوال این است؛ آیا بسیاری از جنبه های مورد توجه در برنامه ریزی طراحی تخصصی ویلا برآورده شده است؟ مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از: زیبایی شناسی و زیبایی طراحی منزل ، ساختار ویلا برنامه ریزی شده ، قرار دادن فضاها به طور دقیق و کاربردی. معماران با توجه به مهارتهای مورد نیاز در این حرفه آموزش و پرورش را دریافت کرده اند ، از جمله دیگر ، توانایی هارمونی ساختمان برای زیبایی ، توجه به سلامتی ساختمان است به گونه ای که ساکنین از طرحی که به سلامتی آسیب برساند آسیب نبینند. حتی طراحی کاشت و منظر نیز برای ویلا ساز بسیار مهم است.

با این وجود ، نه تنها هر معمار می تواند نیازهای شما را برآورده سازد ، زیرا یک معمار خوب یک معمار با طراحی تجربه است و تجربه در زمینه خوبی است. در واقع وقتی می خواهید از خدمات معماران استفاده کنید ، از معمار سؤال کنید که این پروژه به چه صورت انجام شده است و اجازه دهید از معمار توضیحی در مورد چگونگی اصل فرآیند طراحی که قبلاً انجام داده است را ارائه دهد. ما باید یک معماری را انتخاب کنیم که مورد توجه و توانمندی باشد و آرزوهای ما را بپذیرد ، سپس آن را اساس برنامه ریزی ویلا های خود قرار دهیم. همچنین از معمار بپرسید که در فرآیند طراحی چه ایده ای به ذهن شما خطور می کند و گاهی اوقات معمار نسبت به تجربه و تحصیل ایده های جالبی را به وجود می آورد که قبلاً انتظار نداشته ایم.

معماران خوب به الزامات فضایی که می خواهیم ، بودجه ای که داریم ، توجه می کنند و مایلند بهترین طراحی را که می توانند ارائه دهند. بعضی اوقات ، حتی اگر ما خدمات معماران مشهور و نتایج بسیار زیادی از طراحی آن را استخدام کرده ایم ، نتایج طراحی نتوانسته اند نیازها و خواسته های یک ویلا ایده آل را برآورده کنند. در این حالت ، ما باید به نمونه های طراحی وی نگاه کنیم و هنگام صحبت با معمار ، می توانیم تخمین بزنیم که آیا قیمت طراحی ویلا و خدماتش به اندازه کافی خوب است.

نتیجه‌­گیری

در پایان باید اذعان داشت که ساخت و احداث ویلا یا هر سازه­‌ای نیازمند تیمی باتجربه و متخصص و در عین حال خلاق است. پس لازم است برای خلق اثری باکیفیت با افراد بیشتری مشورت شود تا با گروهی قرارداد بسته شود که بتوان به راحتی به آن اعتماد نمود و از ابتدا تا انتهای پروژه را به آن­‌ها سپرد.پر واضح است که هرچند که زبان طراحی معماری ممکن است یکی باشد اما درک و برداشت هیچ دو معماری یکی نبوده و تفاوت نگاه­‌ها می­‌تواند نتایج آثار آن‌­ها را از یکدیگر متفاوت سازد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه