رنگ اکریلیک چیست؟ بررسی کاربرد رنگ اکریلیک، تکنیک‎ها و ترفندها

رنگ اکریلیک چیست؟ بررسی کاربرد رنگ اکریلیک، تکنیک‎ها و ترفندها

به قلم: سمانه زارعی

رنگ اکریلیک یک ابزار بسیار متنوع و ساده است که با استفاده از آن می‎توانید نقاشی‎های هنرمندانه خود را پیاده کنید. شما می‎توانید از این رنگ‎ها برای تهیه نقاشی‎های بافت‎دار استفاده کرده یا اینکه رنگ را به شکل کاملا رقیق و نازک روی بوم یا سطح مدنظرتان پخش کنید. کاربرد رنگ اکریلیک زیاد است و می‎توانید از آن برای کشیدن پرتره‎های واقعی تا طرح‎های انتزاعی استفاده کنید.

بالسا

همچنین قابلیت استفاده از آن روی چوب، سنگ و کاغذهای خاص نیز وجود دارد. رنگ اکریلیک بین هنرمندان مبتدی و باتجربه محبوب است و دلیل آن بی‎بو بودن و خشک‎شدن سریع آن است. در این نوشتار قصد داریم تا شما را با این رنگ و کاربردهای آن بیشتر آشنا کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک چیست؟

رنگ اکریلیک نقاشی  در واقع مشابه سایر انواع رنگ، رنگ‎دانه‎ای است که در یک چسب مخلوط شده است. در رنگ روغن مولکول‎های رنگ‎دانه در یک محلول مبتنی بر روغن قرار می‎گیرند این در حالی است که در نوع اکریلیک، مولکول‎ها در یک پلیمر اکریلیک قرار خواهند گرفت. همین موضوع باعث می‏شود که کاربرد رنگ اکریلیک تا حدی متفاوت باشد.

تنها همینقدر کافی است که بدانید رنگ اکریلیک را می‎توان با آب مخلوط کرد در حالی که رنگ‎های روغنی بایستی با مایعات مبتنی بر روغن مخلوط شوند. رنگ اکریلیک به راحتی با آب رقیق می‏شوند و با محیط زیست و سلامت انسان منافاتی ندارد. بی‎بو بودن این رنگ نیز دلیل دیگری است که باعث شده استفاده از این رنگ مورد توجه بسیاری از افراد قرار بگیرد.

برای شروع نقاشی با رنگ اکریلیک به چه چیزهایی نیاز دارید؟

کاربرد رنگ اکریلیک در نقاشی زیاد است و افراد با سبک‎های گوناگون هنری می‎توانند از این رنگ استفاده کنند. اگر قصد دارید که نقاشی با رنگ اکریلیک را شروع کنید، به اقلام زیر نیاز خواهید داشت:

رنگ

طبیعی است که پیش از هر کاری بایستی رنگ مناسب خودتان را انتخاب کنید. کاربرد رنگ اکریلیک در هنر زیاد است و انواع متفاوتی از این رنگ نیز وجود دارد. برخی از این رنگ‎ها دارای آب بیشتری است. برخی دیگر چسبندگی بیشتری دارد. البته هیچ کدام از این رنگ‎ها نسبت به دیگری برتری ندارند. انتخاب آن‎ها بستگی به هدف شما دارد. برای مثال برای نقاشی‎های مدل ونگوگ استفاده از رنگ‎هایی که ویسکوزیته بالا دارند مناسب‎تر خواهد بود.

قلمو

برای شروع کار با رنگ اکریلیک نیاز به سه الی پنج قلمو در سایزهای مختلف خواهید داشت. اصولا قلموهای مربوط به رنگ اکریلیک کمی زبرتر از قلموهای آبرنگ هستند و حالت مستطیلی دارند. اگر قبلا با رنگ روغن کار می‎کردید، می‎توانید از همان قلموها برای کاربرد رنگ اکریلیک هم استفاده کنید.

کاردک

کاردک یک وسیله ساده اما بسیار پرکاربرد در نقاشی‎های رنگ اکریلیک است که می‎توان از آن برای ترکیب کردن رنگ‎ها و اجرای برخی تکنیک‎های نقاشی استفاده کرد. استفاده از کاردک باعث می‏شود که رنگ‎ها به طور کامل با یکدیگر ترکیب شوند و از باقی ماندن حجم زیادی رنگ روی قلمو نیز جلوگیری خواهد کرد.

پالت

دو نوع پالت برای استفاده از رنگ اکریلیک وجود دارد: پالت پلاستیکی و پالت‎های یکبار مصرف کاغذ روغنی. استفاده از کاغذ معمولی به عنوان پالت برای کاربرد رنگ اکریلیک مناسب نیست به این خاطر که رنگ و آب را به خود جذب خواهد کرد.

بوم

برای نقاشی با استفاده از رنگ اکریلیک نیاز به بوم خواهید داشت. با توجه به طرحی که مدنظر دارید، سایز بوم را انتخاب کنید.

 

رنگ اکریلیک

چند نکته مهم در مورد کاربرد رنگ اکریلیک

در صورتی که قصد استفاده از رنگ اکریلیک را دارید، خوب است که نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

رنگ آکریلیک به سرعت خشک می‏شود

رنگ روغن برای خشک شدن به چند ساعت و حتی چند ماه زمان نیاز دارد این در حالی است که رنگ آکریلیک در عرض 5 الی 20 دقیقه خشک می‏شود. برخی از مارک‎های رنگ اکریلیک مانند Winsor و Newton در حالت ضخیم خود به دو ساعت و حتی بیشتر زمان نیاز دارند. در صورتی که رنگ‎تان خیلی سریع خشک می‏شود، می‎توانید آن را با مایع کمی رقیق کنید.

با استفاده از ظرف دربسته از خشک شدن آن جلوگیری کنید

وقتی که رنگ اکریلیک خشک شود، دیگر قابل استفاده نخواهد بود. برای جلوگیری از خشک شدن می‎توانید رنگ را با کاردک درون یک ظرف دربسته قرار دهید. همچنین می‎توانید کل پالت را در یک ظرف دربسته بگذارید.

به زیرسازی کار توجه داشته باشید

رنگ اکریلیک در برخی موارد نیاز به زیرسازی دارد. این زیرسازی اصولا رنگ سفید با کمی گچ است. برخی از بوم‎ها خود دارای زیرسازی هستند. بنابراین حین خرید بوم از فروشنده بپرسید که آیا نیاز به زیرسازی وجود دارد یا نه.

ظرف آب و یک تکه کاغذ در کنار خود داشته باشید

حین نقاشی با اکریلیک همواره یک ظرف آب و یک تکه کاغذ در کنار خود داشته باشید. از ظرف آب برای تمیز کردن قلموها و رقیق کردن رنگ می‎توان استفاده کرد. از کاغذ نیز برای کشیدن قلمو و از بین بردن رنگ اضافه استفاده می‏شود.

 

کاربردهای رنگ اکریلیک

کاربرد رنگ اکریلیک در هنر

رنگ اکریلیک در درجه اول برای خلق آثار هنری استفاده می‏شود اما می‎توان از آن برای کاربردهای دیگر نیز استفاده کرد. برای مثال می‎توانید از آن برای تزئین مبلمان یا رنگ‎آمیزی گلدان‎ها استفاده کرد. همچنین بسیاری از افراد از این رنگ روی سطوح مختلف از جمله چوب، فلز و پارچه بهره می‎گیرند. برخی از انواع رنگ‌های مولتی سورفیس برای سطوح دیگر نیز استفاده کرد.

اخیرا برخی از هنرمندان از رنگ اکریلیک برای طراحی و رنگ‌آمیزی سنگ‎ها نیز استفاده کرده‎اند. با این حال به خاطر داشته باشید که رنگ اکریلیک مانند رنگ روغن کاملا ضدآب نیست و تا 90 درصد ضدآب در نظر گرفته می‏شود.

سخن پایانی

همان‎طور که مشاهده کردید، رنگ اکریلیک به خاطر سازگاری با محیط زیست و سلامت انسان از محبوبیت زیادی برخوردار است. ما در این نوشته سعی کردیم که شما را با ویژگی‎ها، لوازم مورد نیاز و کاربرد رنگ اکریلیک بیشتر آشنا کنیم. در صورتی که شما هم نیاز به رنگ اکریلیک هنری داشته باشید، می‎توانید از طریق همین لینک وارد سایت بهفام کالا شوید و اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه