visibility 4451 today 1393/7/30

10 درس طراحی داخلی که همه باید از آن‌ها آگاه باشند

فضاهای مسکونی: اگرچه همه ما دارای دید وسیعی در مورد طراحی خانه و توجه به جزئیات نیستیم، اما می‌توانیم خانه خود را طبق سلایق و چیزهایی که دوست داریم طراحی کنیم. در برخی از شیوه‌ها، طراحی داخلی به عنوان فعالیتی با یک فرمول مشخص که دارای مراحل مختلف است در نظر گرفته می‌شود. در این شیوه شما آجرهای طراحی را یکی یکی روی هم می‌چینید تا در نهایت به طراحی داخلی خاص و مخصوص به خود برسید.
 

از سویی دیگر، طراحی داخلی را به عنوان یک هنر شناخته می‌شود که در آن شما با داشتن قوه‌ای ذاتی و استعدادی ویژه بدون پیروی از قانون یا فرمولی مشخص خانه خود را طراحی می‌کنید. شاید شما استعداد هنری نداشته باشید اما می‌توانید آن را پروش دهید.
خب، این کار چگونه باید انجام شود؟‌ وقتی نوبت به طراحی داخلی و چینش اجزای آن می‌رسد صحبت از اصولی بنیادین می‌شود. در این مطلب ما 10 مرحله را در طراحی داخلی خانه به شما معرفی می‌کنیم، که با پیروی از آن‌ها می‌توانید فضایی آرام و کاربردی را طراحی کنید که فضای زندگی شما را از حالت یک چهار دیواری ساده تبدیل به خانه‌ای تمام و کمال شود.
 

1) چیدمان کاربردی

فرایند طراحی داخلی باید به چینش کاربردی یک فضا آغاز شود. برای شروع، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم سری به وب‌سایت‌های حوزهمعماری و طراحی داخلی بزنید که در آن‌ها به صورت آنلاین می‌توانید از ابزارهای پیشنهادی سایت بهره برده و فضای خود را بچینید. در این برنامه‌ها شما می‌توانید اندازه‌های فضا و اندازه‌های مبلمان را وارد کرده و در یک فضای مجازی چیدمان کلی خانه خود را ببینید. در این برنامه‌ها شما می‌توانید جای وسایل مختلف را تغییر دهید تا در نهایت به چیدمان ایده‌آل خود برسید.
معمولا ما اشتباهات خود را در چیدمان خانه پس از یک فعالیت بدنی دشوار متوجه می‌شویم، پس خیلی خوب است که ابتدا فضای خود را به صورت مجازی طراحی کنید تا مجبور نباشید دائما مبلمان را در اتاق جابه‌جا کنید و پس از هر بار اشتباه مجبور به تغییر چیدمان شوید.
کارایی خانه شما خیلی به سبک زندگی شخصی شما بستگی دارد. اگر وسیله زیادی در خانه شما وجود ندارد، می‌توانید هزینه زیادی را بابت مبلمان و طراحی کلی خانه خود انجام دهید، اما اگر خانواده شلوغی هستید بهتر است فضای کلی خانه را باز طراحی کنید تا افراد به راحتی در آن حرکت کنند. هم‌چنین از استفاده از اشیای تزئینی در خانه‌های شلوغ بپرهیزید. ابتدا نیازهای شخصی خود را در نظر بگیرید سپس نرم‌افزار طراحی متناسب با نیازهای خود را انتخاب کنید تا در نهایت بتوانید به چیدمانی درست و مناسب برسید.
 

2)از هزینه کردن برای نشیمن‌ها نترسید.

اکثرا طراحان به شما می‌گویند اگر فقط برای یک وسیله می‌خواهید پول زیادی خرج کنید، بهتر است این وسیله کاناپه خانه شما باشد. انتخاب نشیمن درست برای یک اتاق کار دشوار و پرفشاری است. چه رنگی را انتخاب می‌کنید؟ چه نوع پارچه‌ای؟ چه اندازه‌ای؟ چقدر باید هزینه کنید؟‌ کاناپه باکیفیت چه نوع کاناپه‌ای است؟ برای انتخاب کاناپه بهتر است سری به سایت‌های طراحی داخلی بزنید، در همه آن‌ها مطالبی در مورد انتخاب کاناپه مناسب وجود دارد.
بازدید از شوروم‌های مختلف طراحی نیز به شما در انتخاب و تحقیق برای خریدن گزینه‌های مختلف موجود بازار کمک زیادی می‌کند و باعث می‌شود شما بتوانید کاناپه‌ای متناسب با سلیقه خودتان خریداری کنید. اما پیش از خریدن کاناپه، فضای اتاق خود را به دقت اندازه‌گیری کنید. خیلی بد و دردناک است که عاشق یک کاناپه شوید و بعد بفهمید که برای فضای شما بیش از حد بزرگ است.
پیشنهاد ما به شما در این زمینه این است که به مرور انتخاب‌های خود را محدود کنید و سپس کاناپه‌ای را انتخاب کنید که از همه باکیفیت‌تر است. کاناپه باکیفیت برای سال‌های زیادی در خانه شما می ‌درخشد و یک سرمایه‌گذاری درازمدت به حساب می‌آید، به همین دلیل بهترین کاناپه‌ای را که توان مالی شما اجازه می‌دهد بخرید. البته یادتان نرود که در انتخاب کاناپه پارچه آن هم بسیار مهم است، به همین دلیل پارچه‌ای را انتخاب کنید که مطمئن هستید هیچ‌گاه از آن خسته نمی‌شوید. چه کسی دوست دارد کاناپه‌ای داشته باشد که گل‌دار و رنگی است اما با دیگر اجزای فضا هماهنگی ندارد؟
 

3)اشیای تزئینی

اضافه کردن اشیای تزئینی به فضاهای بیکار و بی‌استفاده واقعا جذاب و لذت‌بخش است. چرا باید چیزی را بخرم که هیچ کاربردی ندارد؟ پاسخ ساده است؛ زیرا اشیای تزئینی سبک فضای شما را بهبود می‌بخشند و باعث جذا‌ب‌تر و زیباتر شدن طراحی داخلی خانه شما می‌شوند.
داشتن سلیقه خوب و شناخت درست از زیبایی‌شنایی فضای خانه چیزی نیست که به سرعت به آن دست یابید، بلکه باید از طریق آزمون و خطا نحوه درست قرارگیری اشیای تزئینی را در کنار هم بیاموزید و بفهمید که چه نوع چیدمانی مناسب فضای خانه شما است. اکثرا طراحان داخلی توصیه می‌کنند که اگر به وسیله خاصی دل بستید، حتما آن را بخرید، چراکه اگر به چیزی علاقه داشته باشید بالاخره جای مناسبی در فضا برای آن پیدا می‌کنید. این مسئله برای افرادی کارایی دارد که دارای دانش طراحی فصلی هستند نه برای کسانی که تازه‌واردند و خیلی در طراحی خانه جسارت ندارند.
اگر در مورد چیدمان اشیای تزئینی شک و تردید دارید، توصیه می‌کنیم مجلات دکوراسیون داخلی را ورق بزنید و به شوروم‌های طراحی داخلی بروید. خوب دقت کنید و ببینید که در شوروم‌ها اشیای تزئینی چگونه در کنار هم قرار گرفته‌اند؛ اگر خوب دقت کنید متوجه می‌شوید اشیای تزئینی به صورت گروهی در کنار هم چیده شده‌اند و از هیچ کدام از آن‌ها به تنهایی استفاده نشده است. مهم‌تر از همه چیز: چیزی را بخرید که از آن خوشتان می‌آید و با شخصیت شما سازگار است.
 

4)کمی سبزی به فضا اضافه کنید.

معمولا به گل ها و گیاهان بعد از فرایند طراحی فکر می‌شود. این کار کاملا اشتباه است. شما باید به فضای خود به عنوان یک کل فکر کنید و هنگام طراحی آن به همه اجزا فکر کنید. در فرایند طراحی دقت کنید ببینید آیا می‌توانید از گیاهان و گل‌ها استفاده کنید؟
همان لحظه‌ای که یک گلدان زیبا و جذاب به فضای خود اضافه می‌کنید تغییر بسیار مثبتی در ماهیت طراحی شما ایجاد می‌شود. به سرعت فضای شما حس و حال شاداب و سرزنده پیدا می‌کند و به نظر می‌رسد که تمام اجزا به درستی در کنار هم قرار گرفته‌اند.
معمولا پیشنهاد می‌شود که از گیاهانی استفاده کنید که باعث زیباتر و درخشان‌تر شدن فضای زندگی شما می‌شوند و هوا را نیز تمیز می‌کنند. البته بسیار خوب است که از گیاهان خانگی استفاده کنید که نگهداری از آن راحت باشد. وقتی یک عنصر سبز، از یک گلدان ساده گرفته تا یک گلدان بزرگ و زیبا، را به فضای داخلی خانه خود اضافه می‌کنید طراحی شما یک درجه ارتقا می‌یابد و این مسئله بسیار خوشحال‌کننده و روحیه‌بخش است.
 

طراحی میز ناهارخوری کلاسیک

5)لایه‌های مختلف به فضا اضافه کنید.

ایجاد لایه‌های مختلف در یک اتاق باعث ایجاد گرمای بصری و راحتی در فضا می‌شود. به اتاق موجود در عکس زیر توجه کنید. یک موکت نرم و پرزدار کل فضا را پوشش داده است و یک لایه در فضا ایجاد کرده است، در کنار این عنصر بالشتک‌ها و کوسن‌ها لایه‌های دیگر را به تخت‌خواب و مبل‌ها اضافه کرده‌اند؛ هم‌چنین پرده‌ها به پنجره‌ها و پتو به تخت‌خواب لایه اضافه کرده است و ....
تمام این عناصر به یک فضای دنج شکل داده‌اند که در نهایت به رسیدن به یک طراحی خوب و زیبا کمک می‌کند. همزمان که لایه‌های مختلفی که می‌خواهید به طراحی خود اضافه کنید را در نظر می‌گیرید به انتخاب بافت‌ها و پارچه‌های متنوع مانند کوسن‌های مخملی، پرده‌های ابریشمی، پتوهای موهری، و موکت یا فرش های نرم و پرزدار نیز فکر کنید.
تمامی این منسوجات مختلف فضا را زیباتر و جذاب‌تر می‌کنند. اضافه کردن لایه‌های مختلف به فضا بیش از آن چیزی که فکر می‌کنید در طراحی نهایی شما تاثیر مثبت می‌گذارد.
 

طراحی اتاق خواب سفید

6)در طراحی خود از رنگ سیاه استفاده کنید.

این یک حقه معروف است. فرقی نمی‌کند که سلیقه ما در طراحی چیست، مثلا مزرعه‌ای یا مینیمالیستی، هر طراحی داخلی باید در خود دارای مقادیر اندکی از رنگ سیاه باشد.
دلیل این امر چیست؟‌ هیچ رنگی مانند رنگ سیاه نمی‌تواند به یک فضا عمق، شخصیت، و تمرکز اضافه کند. این کار می‌تواند به سادگی اضافه کردن یک چارچوب چوبی سیاه‌ رنگ، یا یک پرده با طرح‌های چاپی سیاه‌ رنگ، و یا کوسن‌هایی با طرح‌های راه‌راه سیاه رنگ باشد. مهم نیست که رنگ سیاه را در کجای خانه خود استفاده می‌کنید، چیزی که اهمیت دارد استفاده از رنگ سیاه است.
برخی از طراحان معتقدند به جای رنگ سیاه می‌توان از رنگ‌های تیره دیگر نیز استفاده کرد و همان تاثیر را در فضا ایجاد کرد، اما پیشنهاد ما این است که یک بار از رنگ سیاه استفاده کنید تا تاثیر خارق‌العاده آن را متوجه شوید.
 

رنگ مشکی در طراحی فضای نشیمن

7)مجموعه‌های تزئینی ایجاد کنید.

همانطور که در بالا اشاره شد، اشیای تزئینی یک فضا خالی و بی‌روح را تبدیل به فضایی زیبا و خاص می‌کنند. نه تنها می‌توانید اشیای تزئینی را وارد طراحی داخلی خانه خود کنید، بلکه می‌توانید این اشیا را به صورت یک مجموعه در کنار هم استفاده کنید.
در طراحی خانه، یک مجموعه تزئینی مجموعه‌ای از اشیا یا مبلمان است. شما می‌توانید از کنار هم قرار دادن آثار هنری روی یک دیوار، چند شی زیبا و تزئینی بر روی یک میز، و یا چند صندلی خاص در کنار پنجره به منظور خلق فضایی دنج و جمعی یک مجموعه تزئینی در فضا خانه خود ایجاد کنید. با چینش اشیای مختلف به این شکل، شما فضایی در خانه خود ایجاد می‌کنید که توجه افراد به آن‌ها جلب می‌شود و مدتی را برای کشف جزئیات آن سپری می‌کنند.
سعی کنید اشیای مورد علاقه خود را بر روی یک میز پذیرایی بچینید یا چند شمع‌دان تزئینی زیبا را بر روی میز غذاخوری قرار دهید. با هر وسیله تزئینی می‌توانید این کار را انجام دهید و محل چیدن آن‌ها کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. اگر این ایده برای شما نوظهور است، سعی کنید از اشیای کم‌تر مثلا سه شی خاص استفاده کنید و آن را در یک فضای خاص در کنار هم بچینید. یادتان باشد که این اشیا باید دارای رنگ، بافت، و تم مشترکی باشند.  
 

8) فضا را مال خود کنید.

این مرحله بسیار لذت‌بخش است و جایی است که باید در آن شخصیت خود را به نمایش بگذارید. هیچ چیز بدتر از خانه‌ای نیست که در آن نشانه‌ای از سفرها، اشیای مورد علاقه، سلایق، و تفریحات ساکنان آن وجود نداشته باشد.
اگر شما به رنگ علاقه دارید، سعی کنید راه‌هایی را پیدا کنید که با استفاده از کوسن‌ها و کاغذ دیواری جداشدنی به فضای خود رنگ اضافه کنید. اگر شما به کشورهای مختلف جهان سفر کرده‌اید، عکس‌هایی که گرفته‌اید یا وسایلی که از این سفرها با خود به همراه آورده‌اید را به نمایش بگذارید. اگر به زرافه علاقه دارید چند برچسب چاپی با طرح زرافه را به چهارپایه‌ها یا دیوارها اضافه کنید.
سعی کنید فضای زندگی خود را به گونه‌ای طراحی کنید که با شما حرف بزند. در این مرحله است که شما می‌توانید از طراحی خانه خود لذت ببرید و آن‌چه که هستید را به نمایش بگذارید.
 

9)از عناصر کلاسیک استفاده کنید.

خواه یک دانشجوی بی‌پول هستید که قصد دارید اولین فضای زندگی خود را طراحی کنید و خواه می‌خواهید خانه رویایی خود را طراحی کنید، بهترین کار این است که بزرگ‌ترین (و شاید گران‌قیمت‌ترین) وسیله خانه خود را به سبک کلاسیک انتخاب کنید.
اشیای کلاسیک به این دلیل کلاسیک هستند که هیچ‌گاه از مد نمی‌افتند. چرا 5000 دلار هزینه کاناپه‌ای با ظاهری بسیار معاصر کنیم که پنج سال دیگر از مد می‌افتد؟ بهتر است طرح‌های مدرن را با استفاده از اشیای کوچک به فضای زندگی خود تزریق کنید، و مبلمان اصلی خود را ساده، راحت، و کلاسیک انتخاب کنید.
به میز غذاخوری موجود در عکس زیر توجه کنید. صندلی‌های غذاخوری سیاه رنگ کلاسیک هستند و با هر طراحی‌ای هماهنگی دارند؛ ظاهر آن‌ها با استفاده از پارچه‌های پلنگی به‌روز شده است که به راحتی می‌توان آن‌ها را عوض کرد، در حالی که فرم صندلی‌ها هرگز از مد نمی‌افتد و پرداخت مبلغ زیاد برای آن‌ها کاری عقلانی و آینده‌نگرانه است.
 

10)از اتاق طراحی‌شده یک عکس بگیرید و بعد آن را تغییر دهید.

این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل طراحی داخلی خانه است. عکس‌ها معمولا از هزاران جمله گویاتر هستند. کمی عقب بایستید و یک عکس از فضایی که طراحی کرده‌اید بگیرید. این کار باعث می‌شود تا فضای خود را از یک زاویه جدیدتر ببینید. عکس از فضای زندگی شما این امکان را فراهم می‌کند که آن را برای اولین بار از زاویه دید یک غریبه نگاه کنید.
در این مرحله ناگهان متوجه می‌شوید که یکی از قاب عکس‌ها در ارتفاع زیادی نصب شده است و باید جایش تغییر کند، یا از اشیای کوچک بیش از حد استفاده کرده‌اید و این امر باعث شلوغ شدن خانه شده است، و یا کوسن‌ها با کلیت فضا هماهنگی ندارند و باید عوض شوند.
از زوایای مختلف عکس‌ها زیادی از اتاق بگیرید تا بتوانید از نقاط مختلف به نتیجه کار خود نگاه کنید و در نهایت با تغییراتی که ایجاد می‌کنید به فضایی برسید که از هر نظر کامل است.

فضای نشیمن

این مطلب تمام راز و رمز موجود در طراحی داخلی را پوشش نمی‌دهد (این طراحان داخلی هستند که از تمام راز و رمز طراحی داخلی آگاهی دارند)، اما به شما مسیری درست برای رسیدن به نتیجه‌ای دلخواه را نشان می‌دهد؛ نتیجه‌ای که یک فضای کاربردی است و نمایان‌گر سلایق و شخصیت شما است.
همه می‌توانند از این نکات استفاده کنند: چیدمان درست فضا، هزینه کردن برای یک کاناپه باکیفیت، چیدمان اشیای تزئینی در قالب یک مجموعه به هم پیوسته، ایجاد لایه در فضا، اضافه کردن گل و گیاه، استفاده از رنگ سیاه، استفاده از عناصر کلاسیک، عکس گرفتن از فضا و تغییر آن، و از همه مهم‌تر مال خود کردن فضا.

مطالب بیشتر: راز های طراحی داخلی از زبان طراحان

بهترین راه برای طراحی داخلی خانه شما

به ما بگویید:‌ آیا شما هم از نکاتی دیگر برای طراحی خوب و درست فضای داخلی آگاه هستید؟ اگر جواب‌تان مثبت است، لطفا آن‌ها را در بخشبحث و گفتگو چیدانه با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: freshome | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

 

نویسنده:

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید تغییر کوچکی در منزل یا محل کار خود ایجاد کنید. یا برای بازسازی یا ساخت ویلا و خانه رویایی خود به دنبال شرکت حرفه ای و قابل اعتماد بگردید. یا ندانید که صندلی اوپن مورد علاقه تان برای گوشه آشپزخانه را کجا می توانید پیدا کنید! چیدانه محلی برای دیدن عکس پروژه های دکوراسیون و معماری شرکت های مختلف ایرانی، مشاهده محصولات متنوع موجود در بازار و ارتباط با سازندگان وفروشندگان آن ها است. جایی برای پیدا کردن طراحی های مورد علاقه تان و انتخاب مناسب ترین افراد برای پروژه شما

more_horiz
مطالب پیشنهادی
طراحی آپارتمان ولنجک، از زبان طراح آن!

طراحی آپارتمان ولنجک، از زبان طراح آن!

طراحی داخلی مدرن، آپارتمانی در مشهد

طراحی داخلی مدرن، آپارتمانی در مشهد

دکوراسیون، طراحی و معماری داخلی، تفاوت در چیست؟

دکوراسیون، طراحی و معماری داخلی، تفاوت در چیست؟

کسب و کارها پیشنهادی
گالری مبل محمد certificate
گالری مبل محمد

گالری مبل محمد

قصر دکوراسیون آرنا پالاس certificate
قصر دکوراسیون آرنا پالاس

قصر دکوراسیون آرنا پالاس

آرایه کاشانه مانا( درب اتوماتیک آکام) certificate
آرایه کاشانه مانا( درب اتوماتیک آکام)

آرایه کاشانه مانا( درب اتوماتیک آکام)

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent