Chidaneh.com placeholder image

تمیز و مرتب کردن آشپزخانه ؛ به استقبال نوروز

به قلم: لاله داورپناه

خانه داری:حتما شما هم زنان خانه‌دار بسیاری را دیده‌اید که بخش عمده‌ای از زمان خود را درون آشپزخانه می‌گذارند و دائما در حال تمیز کردن این فضا هستند. واقعیت این است که آشپزخانه جزء فضاهایی از خانه است که فعالیت‌های زیادی در آن انجام می‌شود و در نتیجه به سرعت کثیف و بی‌نظم می‌شود. طبیعی است که زمان زیادی را صرف این کار کنند و البته در بسیاری از موارد از این مسئله نیز اظهار نارضایتی کنند.
خودتان را بگذارید جای زنانی که در بیرون از خانه نیز کار می‌کنند و خیلی کم‌تر از زنان خانه‌دار وقت انجام کارهای مربوط به تمیز کردن آشپزخانه را دارند. البته فراموش نکنیم که این کار به خودی خود وظیفه زنان نیست و مردان هم در این کار مسئولیت زیادی دارند. 

نوژا دیزاین

چگونه می‌توان آشپزخانه را در کم‌ترین زمان ممکن تمیز کرد و انرژی زیادی هم صرف این کار نکرد؟ 

جکوزی ایران

ظرف‌ها را بلافاصله بعد از کثیف شدن بشویید

اگر شما این کار را به درستی و در زمان مناسب انجام دهید در وقت شما صرفه‌جویی زیادی می‌شود. ماشین ظرف‌شویی آشپزخانه شما وقتی کاملا از ظرف پر شود می‌تواند وظیفه خود را به طور کامل و به درستی انجام دهید. فقط به یاد داشته باشید به محض این‌که از ظرف‌ها استفاده کردید آن‌ها را بشویید.

 • بهتر است ظروف بزرگ مانند قابلمه‌ها و ماهی‌تابه‌ها را با دست بشویید.
  چراکه آن‌ها به خوبی داخل ماشین ظرف‌شویی قرار نمی‌گیرند که این مسئله هم باعث خوب شسته نشدن این ظرف‌ها می‌شود و هم ممکن است باعث آسیب دیدن ماشین ظرف‌شویی شود.

 • ظروف وقتی با ماشین ظرف‌شویی شسته می‌شوند خیلی سریع‌تر از زمانی که با دست شسته می‌شوند قدیمی و کهنه می‌شوند.
  دلیل این مسئله هم این است که پودر ماشین ظرف‌شویی ساینده است و به مرور زمان به ظرف‌ها آسیب می‌رساند. ظروف چینی قدیمی، لیوان‌های ظریف و آنتیک، و ظرف‌های دیگری که شکننده هستند باید به دقت با دست شسته شوند تا به آن‌ها آسیبی نرسد.

 • اگر به محض این‌که از ظرف‌ها استفاده کردید آن‌ها را بشورید کار شما خیلی ساده‌تر و راحت‌تر می‌شود.
  وقتی ظرف‌ها را پس از مصرف می‌شورید دیگر به ندرت پیش می‌آید که لکه‌ای به سادگی از بین نرود و یا نیاز به تلاش زیادی برای شستن ظرف‌ها باشد. فقط کافی اسفنج یا فرچه نرم را خیس کنید، روی آن‌ها کمی مایع ظرف‌شویی بریزید، ظرف‌ها را به دقت بشورید (هر دو طرف)، و سپس آن‌ها را با آب گرم آب بکشید.
 •  تمام ظرف‌ها را درون آب گرم قرار دهید

 •  اگر ظرف‌ها را پس از چند روز استفاده بشویید مجبور به این کار خواهید بود. البته اگر ظرفی بسیار کثیف است برای بهتر شسته شدن آن می‌توانید به مدت 10 تا 15 دقیقه آن را داخل آب داغ بریزید تا کثیفی‌های آن سریع‌تر از بین بروند. اما به طور کلی پیشنهاد ما این است که پس از صرف وعده‌های غذایی ظرف استفاده‌شده را بشویید تا در آخر هفته با حجم انبوهی از ظرف‌های کثیف روبه‌رو نشوید.

 • ظرف‌های خود را خشک کنید

 • ​اگر ظرف‌ها را پس از شستن خشک نکنید، ممکن است لک آب روی ظروف شیشه‌ای باقی بماند و یا باکتری‌ها بر روی آبی که روی ظروف است باقی بمانند. با این حال، وقتی ظرف‌ها را می‌شویید، بهتر است تمام ظرف‌های شسته‌شده را روی جاظرفی که خود آن نیز خشک است قرار دهید تا ظروف در معرض هوا خشک شوند.

 • پس از این‌که ظرف‌ها را شستید اسفنج یا فرچه را در جایی قرار دهید تا آن‌ها هم مانند ظرف‌ها خشک شوند.
  در غیر این صورت ممکن است این وسایل نیز جرم‌ها و باکتری‌هایی را به خود جذب کنند.

 • مطلب پیشنهادی: خانه تکانی عید ۹۶، از کجا شروع کنیم؟ 

تمیز کردن آشپزخانه

 • 2. اجاق گاز و مایکروفر و یخچال را تمیز کنید

یکی دیگر از کارهای نه چندان دلچسب و ناخوشایند تمیز کردن اجاق گاز و مایکروفر است، به ویژه اگر آن‌ها را به طور مداوم تمیز نکنیم. تمیز کردن این دو وسیله از آن دسته کارهایی است که باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها بکنید. روی اجاق گاز معمولا مقداری غذا یا کثیفی می‌ماند که بهتر است آن‌ها را به سرعت تمیز کنید. این کار را در مورد مایکروفر نیز باید انجام دهید. البته در انجام این کارها نکاتی را باید به یاد داشته باشید که عبارتند از:

 • در مورد اجاق گاز در دفترچه راهنمای آن به دنبال دستورالعمل تمیز کردن آن بگردید.
  در این دفترچه‌های راهنما معمولا نکاتی در مورد تمیز کردن اجاق گاز عنوان می‌شود که می‌تواند کار شما را بسیار راحت‌تر کند. با این حال معمولا در مورد اجاق گازها یک راه‌حل جواب می‌دهد. ابتدا میله‌های روی آن را جدا کنید و آن‌ها را درون مقداری آب صابونی بریزید و سپس سطح اجاق گاز را با یک اسفنج که به یک ماده شوینده آغشته است تمیز کنید. سپس با یک دستمال پارچه‌ای بدون پرز سطح اجاق گاز را خشک کنید. راه حل دیگر این است که این بار نیز میله‌ها را جدا کرده و درون آب صابونی قرار دهید. سپس سطح اجاق گاز را با یک ماده شوینده مخصوص اسپری کنید و مدتی صبر کنید تا ماده شوینده کثیفی‌ها را از بین ببرد. سپس با یک دستمال سطح اجاق گاز را تمیز کنید.

 • در مورد مایکروفر می‌توانید از یک کاسه سرکه، آب لیمو، مایع ظرف‌شویی، و یا تمیزکننده پنجره استفاده کنید.
  هر کدام از آن‌ها را که انتخاب می‌کنید درون مایکروفر قرار دهید و سپس برای چند دقیقه مایکروفر را روشن کنید. پس از پایان این مرحله با یک دستمال پارچه‌ای درون مایکروفر را خشک کنید. در این روش تمام کثیفی‌ها و مواد چسبنده به راحتی پاک شده و مایکروفر شما مانند روز اولش می‌شود.

 • در مورد یخچال از محلول جوش شیرین و آب کمک بگیرید.
  برای تمیز کردن دیواره های داخلی یخچال ، یک تا دو قاشق جوش شیرین را در یک چهارم لیتر آب گرم حل کنید و یخچال را با آن پاک و سپس با دستمال تمیز خشک کنید. جوش شیرین بوی نامطبوع یخچال را از بین می برد. 

 • مطلب پیشنهادی: نظم دهنده ها، این ۱۰ اکسسوری معجزه گر در خانه!

مرتب کردن آشپزخانه

 • 3. به کابینت‌ها سر و سامان بدهید

اکنون که بخش‌های سخت فرایند تمیز کردن آشپزخانه را انجام داده‌اید، نوبت به کابینت‌ها رسیده است. این بخش کاملا به شما و چیدمان کابینت‌ها بستگی دارد. فقط مطمئن شوید که در نظم‌بخشی کابینت‌ها می‌توانید به سیستمی برسید که نظم‌ بخشیدن به آن‌ها را ساده‌تر می‌کند و پیدا کردن ظروف و وسایل مختلف در کابینت‌ها راحت‌تر می‌شود.

 • گاهی ساده‌ترین کار این است که تمام ظروف موجود درون کابینت‌ها را بیرون بیاورید و در مورد آن‌ها تصمیم بگیرید.
  سعی نکنید تک‌تک کابینت‌ها را بررسی کنید و در مورد هر کدام از آن‌ها جداگانه تصمیم بگیرد. چراکه این کار باعث می‌شود نتوانید تمام ظرف‌ها را یک‌جا و در کنار هم ببینید. سعی کنید کاسه‌ها را در کنار کاسه‌ها، ظروف شیشه‌ای زیبا را در کنار ظروف شیشه‌ای زیبا، و مواد آشپزی را در کنار مواد آشپزی قرار دهید.  وسایل مختلف را به گونه‌ای درون کابینت‌ها قرار دهید که هر گاه خواستید بتوانید به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

مطالب مرتبط: از سیر تا پیاز نظم دادن به آشپزخانه!

بهترین مکان برای وسایل برقی کوچک در آشپزخانه

ایده های نو برای نظم دهی به وسایل آشپزخانه

10 قدم برای داشتن آشپزخانه‌ای مرتب و منظم

منبع: wikihow | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه