7 نکته مهم در طراحی اتاق خواب

7 نکته مهم در طراحی اتاق خواب

به قلم: تحریریه چیدانه

اتاق خواب: آیا تا به حال در اتاقی احساس راحتی کرده‌اید؟ 9 بار از هر 10 بار این احساس به دلیل طراحی ساده و کاربردی اتاق است. اما خلق یک طراحی ساده سخت‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد، به ویژه در اتاق خواب.

قالیشویی ادیب

چرا؟ زیرا تمام اتاق خواب‌ها باید یک تخت خواب در خود داشته باشند. تخت خواب‌ها معمولا بزرگ و زمخت هستند و محل قرارگیری اشیا و وسایل دیگر اتاق را به ما تحمیل می‌کنند. اما اگر به قدر کافی خوش‌شانس باشید که اتاق خواب را پیش از ساخت طراحی کنید یا آن را بازسازی کنید می‌توانید عناصر دیگر را کنترل کنید و فضایی خلق کنید که هم کاربردی باشد و هم زیبا.
در اتاق خواب‌هایی که در این مطلب به شما معرفی می‌کنیم این کار به درستی و به زیبایی انجام شده است. حتی اگر منظره زیبایی در مقابل اتاق شما نیست، یا به فضاهای بیرونی دسترسی ندارید، و یا فضای کاری کافی در اتاق خود در اختیار ندارید، به این مطلب توجه کنید، چراکه ما به شما اصولی را می‌آموزیم که می‌توانید از آن‌ها در پروژه طراحی اتاق خواب خود الهام بگیرید.

 

از آن‌جایی که اتاق خواب یکی از ساده‌ترین اتاق‌ها در یک خانه است معمولا به آن توجه چندانی نمی‌شود. یکی از اولین گام‌های دستیابی به یک طراحی خوب داشتن نقشه کفی است که به خوبی طراحی شده است و مناسب نیازهای شماست؛ در این مرحله اصلا اندازه فضایی که در اختیار دارید مهم نیست.
در این مطلب هفت نکته به شما معرفی می‌کنیم که به شما کمک می‌کند تا بیش‌ترین استفاده را از اتاق خواب خود بکنید.

 

1. گردش (سرکیولاسیون) ساده. سعی کنید گردش اتاق را در یک سمت آن نگه دارید. هتل‌ها به خوبی این کار را انجام می‌دهند و به همین دلیل است که 90 درصد هتل‌ها دارای نقشه‌های کف یکسانی هستند: زیرا این نوع نقشه‌ها ساده و کاربردی هستند.

طراحی نقشه‌های گردشی در اتاق‌های سوئیتی (اتاق خواب‌هایی که یک حمام در آن وجود دارد) و اتاق خواب‌هایی که دارای دری به فضای بیرونی هستند کمی سخت‌تر است.

 

برای ذخیره فضا در اتاق خواب به محل قرارگیری حمام و کمدها توجه کنید. اتاق‌هایی که کمدها و حمام آن‌ها در جلوی فضای خواب واقع شده‌اند (نقشه سمت چپ) نیاز به یک فضای دراز دارند، اما اتاق‌هایی که دسترسی به کمدها و حمام از طریق فضای خواب ایجاد می‌شود (نقشه سمت راست) نیاز به یک فضای جداگانه ندارند.   

 

2. بر روی منظره اتاق خواب تمرکز کنید. اگر هنگام ورود به اتاق خواب با یک منظره زیبا روبه‌رو شوید قطعا حس بهتری در مقایسه با زمانی خواهید داشت که یک تخت خواب در مقابل دید شما باشد. اگر مشغول طراحی یک اتاق خواب جدید هستید یا می‌خواهید اتاق خواب قدیمی خود را بازسازی کنید سعی کنید چیدمان آن را به‌گونه‌ای طراحی کنید که تمرکز اصلی بر روی منظره باشد؛ این منظره می‌تواند یک دریاچه بسیار دیدنی و یا حیاط خانه شما باشد.

 

3. به خلوت و تنهایی خود توجه کنید. خیلی خوب است اگر بتوانید بدون ایجاد مزاحمت و از بین رفتن خلوت خود درِ اتاق خواب را کمی باز بگذارید. فضای کوچکی که در ورودی اتاق خواب  بالا می‌بینید باعث جدایی نشیمن از اتاق خواب شده است. من همیشه سعی می‌کنم از طراحی اتاق خواب‌هایی که در آن‌ها می‌توان از یک فضای عمومی، مانند اتاق نشیمن، آشپزخانه، و یا اتاق خانواده، داخل اتاق خواب را مستقیما دید دوری کنم.

 

4. با فضای بیرونی پیوند ایجاد کنید. اگر چه چنین ایده‌ای ممکن است در هر آب و هوایی عملی نباشد، اما پیوند اتاق خواب با فضای بیرونی آن را بزرگ‌تر به نظر می‌رساند و باعث ورود نور طبیعی به داخل اتاق خواب می‌شود. اگر اتاق خواب شما در طبقه همکف است (یا در طبقه دوم است و دارای یک تراس یا ایوان است)، اضافه کردن یک در فرانسوی به آن به سرعت فضای بصری را افزایش می‌دهد.  

 

7. به چیدمان مبلمان توجه کنید. در معماری اتاق خواب  باید به مبلمان آن توجه داشته باشد. نقشه‌های کف اتاق خواب معمولا دارای دیواری برای قرار دادن تخت خواب هستند، اما در مورد کمدها، میزهای کناری، تلویزیون، صندلی‌ها، و میزها چه؟ با معمار یا طراح خود همکاری کنید تا مطمئن شوید که فضای کافی در کنار تخت خواب برای میزهای کناری در اختیار دارید تا بتوانید به سه طرف تخت خواب دسترسی داشته باشید. 

 

6. نور و تهویه را افزایش دهید. قرار دادن اتاق خواب در گوشه خانه باعث می‌شود تا بتوانید بیش از یک پنجره در اتاق خواب خود داشته باشید. این امر باعث می شود تا تهویه و نور طبیعی بهتر و بیش‌تری در اتاق داشته باشید.

 

7. برای کار خود وقت بگذارید. طراحی خوب زمان می‌برد و معمولا پیش از رسیدن به نقشه کامل که مناسب سبک زندگی شماست نیاز به کارهای زیادی دارد. در طراحی عجله نکنید چراکه عجله زیاد باعث می‌شود طراحی شما معایب زیادی داشته باشد و نتواند کاربرد مورد نیاز شما را ایجاد کند.

 

حقیقت این است که یک طراحی خوب لزوما به معنی داشن فضایی نیست که نقشه پیچیده‌ای دارد و ساخت آن هزینه زیادی در بر داشته است. فضایی که کارکرد بهتری دارد، هزینه کم‌تری بابت ساخت آن شده است، کارآمدتر است، و نگهداری از آن آسان است نمونه کاملی از یک طراحی درست و مناسب است.

اگر در طراحی اتاق خواب خود به مشکلی برخورده اید و یا سوالی دارید می توانید در قسمت بحث و گفتگو با دوستان چیدانه در میان بگذارید.

به ما بگویید: چه سوال‌هایی در مورد معماری اتاق خواب دارید؟ دوست دارید اتاق خواب شما چه تغییری کند؟  

منبع:  houzz | ترجمه توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه