تبلیغات
F فارست
امتیاز: 5.0 0 نظر | ثبت نظر

25 فروردین 1396

5 ویلای رویایی در دهکده خانوادگی خلیلی در مازندران

پروژه های برجسته: زندگی در یک دهکده کوچک خانوادگی هیجان انگیز نیست؟! تصور کنید که بتوانید همراه با فامیل و اعضای خانواده تان در یک دهکده ساحلی در کنار هم، اما در ویلا های مستقل زندگی کنید. لذت بردن از طبیعت زیبای سواحل خزر در کنار خانواده حتما دلپذیر خواهد بود. دهکده خانوادگی خلیلی اثر مهندس سهراب رفعت و نسرین فقیه در سواحل دریای خزر در نوشهر مازندران یکی از همین دهکده های زیباست. همراه با چیدانه در آن قدم بزنید و با معماری اش بیشتر آشنا شوید.

مشخصات پروژه دهکده خانوادگی خلیلی

 • کارفرما: علی اصغر احمدی خلیلی
 • طراح: سهراب رفعت، نسرین فقیه
 • همکاران طراحی و جزئیات داخلی: محمد رضا موحدی، سالومه گلبابایی
 • مدیر پروژه: سهراب رفعت
 • اجرا: حسین گودرزی
 • سرپرست کارگاه: حامد مصلحی
 • مساحت زمین: 15000  متر مربع
 • زیر بنا: 2100 متر مربع
 • تاریخ شروع: 1383
 • تاریخ اتمام: 1387
 • عکس: علی دقیق
 • آدرس پروژه: نوشهر
 • جوایز: رتبه سوم گروه مسکونی مسابقه معمار 1388

دهکده خانوادگی خلیلی مجموعه­ ای است مسکونی واقع در ساحل شرقی دریای خزر که از 5 ساختمان مرتبط به هم شامل یک فضای عمومی و چهار فضای خصوصی تشکیل شده است.

پروژه های مهندس سهراب رفعت را در چیدانه ببینید: ویلای فردوس، طراحی مناسب برای سواحل مازندران
طراحی ویلای فردوس، بهشت جنگل های مازندران
خانه ای به یاد رستم، ویلایی مدرن در کردان کرج

نکته های قابل توجه در طراحی این مجموعه، ارتباط ساختمان ها از طریق راهرو­هایی بالاتر از سطح زمین، نشاندن تمامی ساختمان­ها در زمینی مستطیل شکل با عرض کم و با رعایت مسائلی همچون چرخش مطلوب هوا در تمامی فضا­ها (سیرکولاسیون مناسب)، بهره گیری از دید دریا از هر گوشه مجموعه، تفکیک باغ به دو فضای اندرونی و بیرونی، حس وحدت بین کل پنج بنا، استفاده از توپوگرافی طبیعی زمین و در نهایت حفظ گونه های گیاهی خاص موجود در کل مجموعه می باشد. در ادامه به بررسی این نکات در طراحی و اجرای این پروژه می پردازیم.

نمونه پروژه اهالی فن چیدانه: آپارتمان سپید، ویلایی سه واحدی در لواسان

با یک نگاه کلی به مجموعه، وحدت نمای ساختمان ها با رنگ و مصالحی هماهنگ به چشم می آید. انتخاب رنگ، مصالح و فرم سقف ها با ظرافت و توجه به اقلیم و بوم آورد بودن آنها صورت گرفته است.

با توجه به اقلیم منطقه و گرم و مرطوب بودن هوا، تمهیدات معماری به گونه ای انجام شده تا چرخش مطلوب هوا در تمامی فضا­ها صورت بگیرد. این موضوع در فواصل بین ساختمان ها و همچنین در کوران هوای فضاهای داخلی دیده می شود.

راهروهای ارتباطی ساختمان ها در دهکده خانوادگی خلیلی به صورت سرپوشیده و با نمایی سنگی متفاوت از نمای ساختمان ها در مجموعه خودنمایی می کنند.

مطلب پیشنهادی: ویلای ساحلی دوقلوی سرخ رود

در برخی از قسمت ها با توجه به ارتفاع ساختمان ها امکان عبور و مرور در سطح بالاتر، بر روی بام راهرو های ارتباطی (بدون پوشش سقف) وجود دارد.

مطلب پیشنهادی: معماری متفاوت ویلای مسعودی در شیراز

طراحی فضای سبز و محوطه با در نظر گرفتن فضاهای عمومی مجموعه و فضاهای خصوصی هر ساختمان، زیبایی را برای این دهکده به ارمغان آورده است. بنابراین باغ به دو فضای اندرونی و بیرونی تفکیک شده است. حفظ گونه های گیاهی موجود در زمین پروژه و دقت به پستی و بلندی های طبیعی زمین (توپوگرافی) از جمله نکاتی است که در طراحی مورد توجه معماران پروژه قرار گرفته است.

بهره گیری از دید دریا از هر گوشه مجموعه، نکته بسیار مهمی است که اقامت در این دهکده را لذت بخش می کند. همانطور که در تصویر می بینید، استخر روباز و فضای نیمه باز نشیمن در کنار آن، در محوطه دهکده به زیبایی با طراحی فضای سبز عجین شده است.

تراس ها و دیگر فضاهای نیمه باز مجموعه به خوبی در تعامل با مسیرهای ارتباطی و ساختمان ها نقش خود را ایفا می کنند. 

مطلب پیشنهادی: معماری مدرن ویلای شماره ۵۹۹ در سواحل مازندران

هماهنگی در طراحی داخلی فضاها با معماری دهکده به خوبی قابل مشاهده است. در عین حفظ وحدت فضاها تنوع در طراحی معماری داخلی، احساس یکنواخت بودن فضاها را از ذهن کاربران فضا دور خواهد کرد.

پروژه دهکده خانوادگی خلیلی توانسته جایزه رتبه سوم گروه مسکونی مسابقه معمار 1388 را به خود اختصاص دهد.
در پایان از دفتر معماری سهراب رفعت که در تهیه این مطلب با ما همکاری نمودند و عکس نمونه کار و توضیحات لازم را در اختیارمان قرار دادند سپاس گزاریم. برای دیدن دیگر نمونه کار ها، اطلاعات بیشتر یا ارتباط با این شرکت می توانید به پروفایل اهالی فن دفتر معماری سهراب رفعت مراجعه نمایید.

پروژه های اهالی فن چیدانه که موفق به دریافت جایزه شده اند: 
خانه چهل گره، نمای ساختمان با فرشی از آجر
معماری ویلای کوهسار با منحنی های بی نظیر
ویلایی برای یک دوست در لواسان تهران

اگر مشغول ساخت آپارتمان یا ویلا، بازسازی یا تغییر دکوراسیون خانه خود هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید. مناسب ترین افراد را با توجه به بودجه و نیاز هایتان در اهالی فن چیدانه بیابید.

نویسنده: لاله داورپناه | تحریریه چیدانه

تبلیغات

نویسنده: لاله داورپناه

مدیر دپارتمان تولیدات چندرسانه ای وبسایت چیدانه سردبیر مجله منزل عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - نویسنده و ادیتور طراح پروژه های معماری، دکوراسیون داخلی و فضای سبز سوابق کاری: عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - ادمین شبکه های اجتماعی دبیر تحریریه مجله منزل سوابق تحصیلی: فارغ التحصیل کاردانی معماری از موسسه آموزش عالی آپادانا- شیراز فارغ التحصیل کارشناسی معماری از موسسه آموزش عالی میرداماد- گرگان دانش آموخته دوره عالی تکنولوژی معماری از قطب علمی معماری دانشگاه تهران دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب

نشان کردن
 • 26483 بازدید

 • |
 • 0 نظر

 • |
 • 25 فروردین 1396

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
دکوراسیون داخلی بالینکو دکوراسیون داخلی بالینکو
12 نمونه کار

تلفن: ۰۲۱۲۲۱۴۱۰۲۰
خانه شلف وودن دكو خانه شلف وودن دكو
25 نمونه کار

تلفن: ٠٢١٧٧٦٤٨٣٦١
چوب و روکش شفیعی چوب و روکش شفیعی
14 نمونه کار

تلفن: ٠٢١٣٣٢٨٧٠٠٠
مبلمان آترین مبلمان آترین
20 نمونه کار

تلفن: 02188774562
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173