visibility 2572 today 2021/7/15

بهترین واحد در آپارتمان، کدام طبقه را انتخاب کنیم؟

همیشه طبقات بالایی آپارتمان‌ها به دلایل مختلفی مانند نورگیری بیشتر و چشم‌انداز بهتر، برای ساکنین پرطرفدار هستند و بهترین طبقه آپارتمان محسوب می‌شوند. البته برخی نیز طبقات پایینی ساختمان را به دلیل در دسترس بودن و عدم نیاز به آسانسور ترجیح می‌دهند. آیا به فکر جابجایی هستید و می خواهید یک آپارتمان در طبقه آخر آپارتمان داشته باشید؟ قبل از اینکه تصمیم نهایی را بگیرید این مقاله را مطالعه کنید و با مزایا و معایب طبقات مختلف آپارتمان آشنا شوید و در انتها با بررسی دقیق جوانب مثبت و منفی، تصمیم خود را قطعی کنید. در این مطلب با بررسی جوانب مختلف هر طبقه در آپارتمان، به شما کمک می‌کنیم تا بهترین طبقه آپارتمان را براساس نیازهای خود انتخاب کنید.

طبقات پایینی و همکف آپارتمان

طبقات پایینی و همکف آپارتمان

به اعتقاد برخی از افراد طبقه همکف بهترین طبقه آپارتمان محسوب می‌شود. زندگی در این طبقه به معنای عدم انتظار آسانسور یا بالا رفتن از چندین پله است. یک آپارتمان در طبقه اول همچنین ممکن است دارای فضای بیرونی کوچکی مانند حیاط، پاسیو یا بالکن‌های بزرگ باشد که بسیار کاربردی هستند. در ادامه به مزایا و معایب زندگی در طبقات پایینی خواهیم پرداخت.

مزایا:

دسترسی آسان: دسترسی به داخل و خارج از آپارتمان طبقه همکف شما به این معنی است که درب اصلی همیشه تنها چند قدم دورتر است. اگر بچه یا پت داشته باشید، برای به گردش بردن آن‌ها با کالسکه یا وسیله‌های زیاد، طبقه اول ایده‌آل است.

هزینه کمتر: بسته به مجموعه آپارتمان، واحدهای طبقه زیرین بعضی اوقات هزینه کمتری دارند. همچنین هنگام خرید و جابه‌جایی احتمال خالی بودن آنها نسبت به آپارتمان‌های طبقه بالا بیشتر است.

ایمنی: ایمنی در طبقه اول از برخی لحاظ‌ها بیشتر است. یکی از مواردی که ایمنی بیشتری را برای ساکنین طبقه پایینی به ارمغان می‌آورد این است که شما در حین تخلیه اضطراری اولین نفراتی هستید که می‌توانند از آپارتمان خارج شوند.

 بهترین طبقه آپارتمان‌

معایب:

نداشتن چشم‌انداز: افرادی که طبقات بالایی را بهترین طبقه آپارتمان به حساب می‌آورند، چشم‌انداز پنجره‌های خانه برایشان بسیار با اهمیت است. اگر علاقه به چراغ های شهر و چشم اندازهای گسترده دارید، بهتراست سراع طبقات پایینی و همکف نروید.

وجود سروصدای بیشتر: زندگی در طبقه اول  کمی با سر و صدای طبقات بالایی همراه است. همچنین در این طبقه شما در معرض سر و صدای خیابان نیز هستید. 

طبقات میانی آپارتمان

طبقات میانی آپارتمان

بعضی از افراد طبقات میانی را بهترین طبقه آپارتمان می‌دانند. دلیل این انتخاب هم مزیت‌هایی است که طبقات میانی در اختیارتان قرار می‌دهند. اگر مایل هستید که با مزیت‌ها و معایب طبقات میانی آشنا شوید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

مزایا:

چشم‌انداز قابل قبول: اگر موفق به خرید طبقات بالایی آپارتمان نشدید، طبقات میانی نسبت به طبقات همکف از چشم‌انداز بهتری برخوردارند و شما می‌توانید با پرداخت پول کمتر، به‌صورت نسبی از نمای خیابان و شهر بهره ببرید.

مصرف انرژی کم‌تر: صورتحساب‌های فصلی به صرفه‌تر آب و برق مهم‌ترین مزیت در طبقه میانی است. معمولا به دلیل تابش بیشتر خورشید در طبقات بالایی و خالی بودن فضای بالای سقف، این طبقات بیشتر از طبقات میانی و پایینی گرم می‌شوند و همین امر به مصرف بیشتر انرژی در فصل تابستان می‌انجامد. در حالی که طبقات میانی به دلیل محفوظ بودن از سمت سقف و کف چه در تابستان و چه در زمستان به مصرف انرژی کم‌تری برای تعدیل دمای محیط نیاز دارند. 

معایب:

شلوغی و سر و صدا: سر و صدا می‌تواند نقص قابل توجه زندگی در یک آپارتمان طبقه میانی باشد. در بالا و پایین شما افرادی زندگی می‌کنند و شما هیچ راه فراری از سرو صداهای اطراف خود ندارید.

طبقات بالایی آپارتمان

طبقات بالایی آپارتمان

بسیاری از افراد بر این باورند که طبقات بالایی بهترین طبقه آپارتمان‌ها محسوب می‌شوند. امتیاز دادن به طبقات بالایی یک آپارتمان کار سختی نیست. اما بازهم بهتر است قبل از هرچیز با مزایا و معایب طبقات بالایی آشنا شوید و بعد تصمیم نهایی را بگیرید.

مزایا:

چشم‌انداز زیبا: داشتن بهترین چشم‌انداز در طبقه‌های بالایی یکی از مزیت‌هایی است که بر کسی پوشیده نیست و مهم‌ترین دلیل برای پرطرفدار بودن این طبقات است.

سر و صدای کمتر: از آن‌جایی که خانه‌ای بالای سر شما قرار ندارد و همچنین فاصله زیادی با سطح خیابان دارید، سرو صدای کمتری را متحمل می‌شوید و در این طبقات آپارتمان از آرامش بیشتری برخوردار خواهید بود.

معایب:

مصرف انرژی بیشتر: در طول تابستان خنک شدن آپارتمان‌های طبقه آخر به دلیل تابش مستقیم نور خورشید و خالی بودن فضای بالای سقف، دشوارتر است. همین امر می تواند صورتحساب برق خانه شما را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

ایمنی: ایمنی یکی از مواردی است که هنگام انتخاب طبقه‌های بالایی باید به آن توجه کنید. در زمان وقوع یک وضعیت اضطراری شما وقت بیشتری برای تخلیه آپارتمان نیاز خواهید داشت و همین امر امنیت شما را نسبت به طبقه‌های پایین‌تر کاهش خواهد داد.

انتخاب بهترین واحد در آپارتمان

هزینه اجاره در طبقات مختلف

اولین بحثی که برای اجاره واحدهای آپارتمانی مطرح می شود، هزینه آن هاست. اگر شما در حال خرید و یا اجاره هستید باید بدانید در این مورد برد با طبقات پایینی آپارتمان است. معمولا این طبقات هزینه کم تری نسبت به طبقات بالایی دارند و اولین مزیت آن ها محسوب می شود.

مطلب پیشنهادی : هنگام اجاره یا خرید خانه به این نکات دقت کنید!

انتخاب بهترین واحد در آپارتمان

منظره طبقات بالایی آپارتمان

اما اگر قرار باشد اولین مزیت طبقات بالایی را هم در نظر بگیریم، بدون شک دید و منظری است که آن ها در اختیار شما قرار می دهند. اگر اطراف آپارتمان با اصول و به درستی ساخته شده باشد، مسلما شما می توانید از منظره بسیار زیبایی که از آن طبقه می بینید لذت ببرید.

مطلب پیشنهادی : نکات خرید خانه، اینجوری پول جمع کنید و خونه بخرید!

blog post

آسانسور

دسترسی طبقات پایینی

دومین مزیت طبقات پایین در یک آپارتمان دسترسی آسان و سریع به آن هاست. این مورد در شرایطی که آپارتمان آسانسور نداشته و یا افراد مسن با شما زندگی می کنند اهمیت بیش تری پیدا خواهد کرد. هم چنین برای این طبقات مشکلات خرابی آسانسور و یا سختی بالا و پایین رفتن از پله دیگر وجود ندارد.

مطلب پیشنهادی : فوت و فن های اسباب کشی آسان و بی دردسر!

انتخاب بهترین واحد در آپارتمان

سر و صدا در طبقات پایینی آپارتمان

به عنوان دومین مزیت طبقات بالایی می توان به این موضوع اشاره کرد که از شر سر و صداهای ورودی و خیابان و کوچه کنار آپارتمان در امان هستید. این مشکل برای واحدهای طبقات پایینی بسیار وجود داشته و در مناطق شلوغ می تواند مشکل جدی ایجاد نماید. 

مطلب پیشنهادی : اسباب کشی آسان، ترفندهای بسته بندی در کمترین زمان

انتخاب بهترین واحد در آپارتمان

ترس از ارتفاع در طبقات بالایی

بعضی از افراد ترس از ارتفاع دارند. این موضوع بدین معنی است که ساکن شدن در طبقات بالایی نه تنها مناسبشان نیست بلکه می تواند خطرناک نیز باشد. بنابراین در این شرایط، طبقات پایینی بدون شک ایده آل ترین هستند.

مطلب پیشنهادی : نکات خرید خانه، محله هم مهمه ها!

blog post

طراحی لابی

امنیت آپارتمان

برخی افراد به این موضوع اعتقاد دارند که امنیت در طبقات بالایی بیش تر از طبقات پایینی آپارتمان هاست. زیرا طبقات پایینی به درب ورودی نزدیک تر بوده و اگر آپارتمان نگهبان نداشته باشد، امکان ورود افراد ناشناس بیش تر خواهد بود. البته که این موضوع می تواند بستگی زیادی به مباحث امنیتی در آپارتمان شما داشته باشد.

مطلب پیشنهادی : نکات خرید خانه، مزایای ساختن خانه در مقابل مزایای خرید خانه!

انتخاب بهترین واحد در آپارتمان

خروج در بحران

در این مورد دوباره یک رای مثبت به طبقات پایینی داده می شود. دلیل آن این است که طبقات بالایی در هنگام بروز اتفاقاتی مانند آتش سوزی، خطر جانی بیش تری را برای افراد در پی دارد و خروج اضطراری را مشکل تر می کند. بعضی از افراد ترجیح می دهند برای پیش گیری از این حوادث، طبقات پایین تر را انتخاب نمایند. 

انتخاب بهترین واحد در آپارتمان

معلولین و افراد کم توان

کسانی که دچار معلولیت بوده یا مشکلات حرکاتی دارند و یا حتی افراد سالمند باید در طبقات پایینی ساکن بشوند. در غیر اینصورت مسلما رفت و آمد برایشان مشکل خواهد بود. بنابراین اگر اعضای خانواده شما چنین ویژگی هایی دارند، از سکونت در طبقات بالایی خودداری نمایید.

 

 بهترین طبقه آپارتمان‌

در پایان:

همان‌طور که در این مطلب خواندیم، انتخاب بهترین طبقه آپارتمان کاملا بسته به نیازهای ساکنین آن‌ها متفاوت است. می توان با خواندن متن متوجه شد، برای طبقات بالایی و پایینی مزایا و معایب گوناگونی وجود دارد که قبل از اقدام به خرید یا اجاره آن‌ها بهتر است کاملا بررسی شوند. البته ممکن است طبقات میانی حدفاصلی برای این تفاوت ها باشند اما در حالت کلی انتخاب بهترین واحد در آپارتمان به افراد و نیازهای آن ها بستگی داشته و هر خانواده باید بر اساس سبک زندگی خود مناسب ترین انتخاب را انجام دهد.

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
راهنمای خرید آسانسور، به چه قیمتی می خوای بری طبقه بالا؟

راهنمای خرید آسانسور، به چه قیمتی می خوای بری طبقه بالا؟

برق اضطراری آسانسور؛ وجودش این روزها ضروریه!

برق اضطراری آسانسور؛ وجودش این روزها ضروریه!

بهترین واحد در آپارتمان، کدام طبقه را انتخاب کنیم؟

بهترین واحد در آپارتمان، کدام طبقه را انتخاب کنیم؟

کسب و کارها پیشنهادی
عایق ساختمانی تهران نانو certificate
عایق ساختمانی تهران نانو

عایق ساختمانی تهران نانو

دفتر معماری و دکوراسیون داخلی دیزنو دیزاین/معمار مسئول: هدا هنردوست certificate
دفتر معماری و دکوراسیون داخلی دیزنو دیزاین/معمار مسئول: هدا هنردوست

دفتر معماری و دکوراسیون داخلی دیزنو دیزاین/معمار مسئول: هدا هنردوست

مبل سارینا certificate
مبل سارینا

مبل سارینا

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent