visibility 5590 today 1399/4/21

نورپردازی آشپزخانه مدرن، این 6 نکته رو رعایت کردین؟

آشپزخانه به عنوان مهم ترین فضای خانه برای ایجاد یک محیط کاربردی، راحت و امن اول از همه چیز به یک نورپردازی مناسب نیاز دارد. این که شما دقیقا بدانید از چه نوری و در کدام قسمت باید استفاده کنید، کلیدی است که به بهبود کیفیت فضای آشپزخانه تان کمک زیادی می کند. معمولا انتخاب این نورپردازی های مختلف در آشپزخانه با توجه به عملکرد محدوده های مختلف آن مانند اپن، هود و گاز، سینک و ... انجام گرفته و هر کدام باید متناسب با کاری باشند که در آن محدوده صورت می پذیرد. در این مطلب اصول زیر را با هم بررسی می کنیم:

  • نورپردازی بالای کابینت ها در آشپزخانه
  • بررسی نور در کنار سایه در آشپزخانه
  • انتخاب نورپردازی خی یا نقطه ای
  • نورپردازی زیر کابینت
  • نورپردازی بالای سینک
  • استفاده از دیمرها

نورپردازی آشپزخانه مدرن

نورپردازی آشپزخانه مدرن

نورپردازی کابینت های آشپزخانه

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که در مورد نورپردازی آشپزخانه انجام می شود، توجه زیاد به فضاهایی مانند سینک و گاز و نادیده گرفتن کابینت هاست. در صورتی که آن ها نیز باید دارای روشنایی مناسب خود باشند.

اگر به دو تصویر بالا دقت نمایید به خوبی می توانید این موضوع را متوجه شوید که چگونه در بالای کابینت ها از نورهای هالوژن و به سمت پایین استفاده شده است. علت این امر هم در این است که ما بسیاری از کارها را روی سطح کابینت ها انجام داده و یا وسایلمان را مرتب از داخل آن ها برمی داریم یا دوباره سرجایشان می گذاریم. بنابراین اگر این قسمت ها فاقد نور باشند، سایه حاصل از نور بخش های دیگر مزاحمت زیادی برایشان ایجاد خواهد کرد.

در طراحی های خیلی اصولی، نور بالای کابینت ها با شدت متوسط و نور داخلشان با شدت خیلی کم انتخاب می شوند.

مطلب پیشنهادی: 12 راه برای نورپردازی آشپزخانه با چراغ‌های LED

blog post

عکاسی خانه ی تارخ و ساغر در یوسف آباد

نورپردازی کابینت آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه، سایه ها را نادیده نگیرید

اصول نور پردازی در طراحی داخلی تنها به نور و روشنایی توجه نمی کند، بلکه بخش مهمی از آن بررسی سایه های حاصل از آن نورپردازی و کنترل و مدیریت آن هاست. زیرا همان طور که قبل تر نیز اشاره کردم، سایه حاصل از لامپ های یک قسمت می تواند در کار قسمت دیگر اختلال وارد نماید. بنابراین بهتر است به جای استفاده از دو لامپ بزرگ، چند لامپ کوچک تر را به کار بگیرید تا سایه های کوچک تر نیز داشته و در کنار هم تناسب بهتری ایجاد نمایند. در تصویر بالا این می توانید این اتفاق را در بالای سینک مشاهده نمایید.

مطلب پیشنهادی: نورپردازی آشپزخانه و غذاخوری، اصولش چیست؟

blog post

کابینت چوبی

[[nid:328499]]

نور نقطه ای یا نور خطی؟

گاهی اوقات لازم است برای نورپردازی قسمت هایی از آشپزخانه مانند زیر کابینت ها و سقف کاذب به جای نورهای نقطه ای از یک نورپردازی خطی و یکنواخت استفاده شود. این نوع نورپردازی به مدرن تر شدن آشپزخانه کمک زیادی می کند و در واقع یکی از شاخصه های آن شناخته می شود.

نورپردازی مخفی و خطی سقف کاذب باعث بزرگ تر نشان داده شدن فضا می شود و نورهای خطی زیر کابینت ها آن ها را به صورت معلق و یکدست نمایش خواهد داد.

مطلب پیشنهادی: لوستر آشپزخانه، لامپ های فانتزی طور!

[[nid:103681]]

چراغ های زیر کابینت را فراموش نکنید

گاهی اوقات زمانی که از نورهای نقطه ای در بالای کابینت ها استفاه می شود، سایه ایجاد شده باعث تاریکی قسمت های پایینی آن ها می گردد. به همین دلیل برای حل این مشکل معمولا از نورهای مخفی زیر کابینت ها استفاده شده که علاوه بر زیبایی، کاربردی نیز خواهند بود.

این نورها معمولا در نزدیکی لبه جلویی کابینت قرار گرفته و نباید خیلی دور و عقب نصب شوند. از جمله مزایای دیگری که آن ها دارند این است که نور ملایم و مناسبی را برای شب و هنگام تاریکی در اختیار شما قرار می دهند. بنابراین زمانی که نیمه شب به آشپزخانه می روید لازم نیست تمام چراغ های اصلی را روشن کنید، بلکه می توانید از روشنایی همین نورهای مخفی بهره ببرید.

مطلب پیشنهادی: اگر از آشپزخانه تان راضی نیستید، این مطلب را بخوانید

اصول نورپردازی آشپزخانه

نکته ای که در هنگام نصب نورهای مخفی زیر کابینت های بالایی باید در نظر بگیرید این است که اگر این نورها بیش از اندازه به لبه جلویی کابینت نزدیک باشند، نور زیادی را بر روی کاشی های بین کابینتی انداخته و خیرگی نامناسبی ایجاد می کنند، در عین حال اگر خیلی دور و عقب نصب شوند، شدت نور را کاهش داده و در واقع اثر مناسب خود را از دست می دهند.

بنابراین باید LED نواری را ابتدا در مرکز کابینت قرار داده و میزان و شدت نور را بررسی نمایید. آن قدر آن را جابه جا کرده تا به یک نور یکنواخت با شدت مناسب برسید. همین اتفاق دقیقا در مورد شلف های باز تکرار می شود. یعنی می توانید با همین روش از LED نواری به عنوان نور مخفی زیر شلف ها بهره ببرید.

مطلب پیشنهادی: چراغ آویز اپن، بهترین مدل ها در 30 خانه ایرانی!

اصول نورپردازی آشپزخانه مدرن

روشنایی بالای سینک

مسلما در طول روز و با وجود نور طبیعی که از پنجره ها وارد می شود، در هنگام ظرف شستن به روشنایی زیادی نیاز ندارید اما فراموش نکنید که خیلی از فعالیت ها در آشپزخانه در شب انجام می شوند و بخش مهمی از این نورپردازی تاثیر خود را آن زمان نشان می دهد. بنابراین بهتر است از چند نور نقطه ای یا چرغ آویز کوچک در بالای سینک استفاده نمایید و توجه داشته باشید که خیلی شدت زیادی نداشته باشند.

مطلب پیشنهادی: چراغ بالای میز ناهارخوری، 5 اصل برای یک روشنایی دلچسب!

اصول نورپردازی آشپزخانه مدرن

دیمرها را فراموش نکنید

یکی از بهترین روش ها برای کنترل میزان و شدت نور و همچنین صرفه جویی در مصرف برق، به کار بردن دیمرهاست. شما به کمک آن ها قادر خواهید بود نور مناسب برای زمان های مختلف و فعالیت های گوناگون در آشپزخانه تان را تنظیم و کنترل نمایید. مسلما نور مناسب بالای میز غذاخوری با نور مناسب برای هود و کابینت ها تفاوت زیادی داشته و این دیمرها هستند که قدرت انتخاب را به شما می دهند. 

مطلب پیشنهادی: دکوراسیون غذاخوری، برای میز ناهارخوری چه نوری مناسبه؟

اصول نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه مدرن در یک جمع بندی:

در یک جمع بندی کلی می توانیم اصول نشان داده در تصاویر بالا را به عنوان یک قاعده کلی برای نورپردازی آشپزخانه در نظر بگیریم:

باید ها:

  • تصویر بالا سمت راست: از یک چراغ سقفی برای وسط آشپزخانه و نور تاکیدی برای روشن شدن کابینت ها استفاده شود. همچنین زیر هود باید دارای نور با شدت قوی و زیر کابینت ها دارای نور مخفی به سمت پایین باشند.
  • تصویر پایین سمت راست: از چند نور نقط ای کوچک برای یکنواخت شدن سایه ها کمک گرفته شود. نورهای نقطه ای بالای کابینت ها با خود کابینت هم تراز بوده و در یک ردیف قرار داشته باشند. تا حد امکان از دیمرها استفاده شده و نورهای مخفی خطی برای زیر کابینت ها در نظر گرفته شود.

نبایدها:

  • تصویر بالا سمت چپ: نورهای نقطه ای رو به پایین نباید مستقیم بر روی کف آشپزخانه نور بتابانند. بین کابینت ها به هیچ عنوان از نور رو به بالا استفاده نشود. نور زیر هود نباید نور ضعیف با روشنایی کم باشد.
  • تصویر پایین سمت چپ: در بالای سینک تنها از یک نور نقطه ای استفاده نشود. زیر کابینت ها نورهای نقطه ای به کار نرود. نورهای نقطه ای بالای کابینت ها به صورت غیر هم تراز استفاده نشود.

با خواندن مطالب زیر نکات جالبی در مورد نورپردازی سایر فضاهای خانه تان به دست می آورید:

منبع: houzz

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
یک گوشه دونفره به سبک ایرونی، مسابقه عکاسی «گوشه ما» با جوایز ویژه + ویدیو

یک گوشه دونفره به سبک ایرونی، مسابقه عکاسی «گوشه ما» با جوایز ویژه + ویدیو

آب خاکستری در ساختمان، راه حلی برای حفظ آب شیرین!

آب خاکستری در ساختمان، راه حلی برای حفظ آب شیرین!

نورپردازی آشپزخانه مدرن، این 6 نکته رو رعایت کردین؟

نورپردازی آشپزخانه مدرن، این 6 نکته رو رعایت کردین؟

کسب و کارها پیشنهادی
کابینت و کمدهای ریلی آبتین certificate
کابینت و کمدهای ریلی آبتین

کابینت و کمدهای ریلی آبتین

تولیدی ساعت ارس certificate
تولیدی ساعت ارس

تولیدی ساعت ارس

فرش فرهی certificate
فرش فرهی

فرش فرهی

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent