طراحی داخلی اصولی، چرا فرم باید تابع عملکرد باشد؟

 

هر کدام از ما موقع خرید در یک فروشگاه ممکن است از چیزی خوشمان بیاید که لزوماً به آن نیاز نداریم. به آسانی، چیزی که علاقه ما را برانگیخته و ما را مجذوب خود کرده است، بر میداریم، بدون در نظر گرفتن این موضوع، که آن جنس مورد نظر حقیقتاً برای ما کاربردی ندارد. بنابراین بهتر است از خرید چنین گزینه ای خودداری کرده و بر وسوسه خود غالب شوید.

این بخشی از طبیعت انسان است که نسبت به چیزهای زیبا جذب می شود؛ حتی اگر انتخاب در لحظه باشد. این نظریه در مورد طراحی داخلی بسیار صدق می کند. شما می توانید به فروشگاه رفته و هر چیزی را که دیده و پسندیده اید، خریداری نمایید. اما زمانی که آنها را با هم در یک اتاق بدون مبل و میز و هر وسیله ضروری دیگر منزلتان قرار می دهید، آشفته و در هم ریخته به نظر رسیده و به طور کلی برای هیچ کدام از اهداف شما به کار نخواهند آمد.

به همین دلیل بهتر است همواره به یاد داشته باشید، زمانی که فرم در طراحی داخلی وارد می شود، باید از عملکرد فضا تابعیّت کند.

طبیعتاً شما مایل نیستید در دام فضاهای ایجاد شده توسط اقلام بی اهمیّت گرفتار شوید، صرفاً به این دلیل که آنها می درخشند. در عوض شما می خواهید به خلق فضایی دست بیابید که به همان اندازه کارآمد و جذاب هستند.

blog post

عکاسی از خانه آبی خانم زینب محمودی

با هدف برنامه ریزی کنید

هیچ روش منطقی برای طراحی یک فضا وجود ندارد، تا زمانی که مشخص نکنید عملکرد اولیه آن فضا چه خواهد بود. این به این معنی است که قبل از شروع به فکر کردن در مورد افزودن هر چیزی، ضروری است که برای افراد و اهداف آنها در فضا طرح و برنامه داشته باشید. در حالی که جمع آوری و کنار هم قراردادن همه جزئیات در فضا بسیار سرگرم کننده و حتی هیجان انگیز به نظر می رسد، اما بدون درک این مطلب که چه چیزی در فضای آن اتاق استفاده خواهد شد، راهی برای اضافه کردن قطعات مناسب و هماهنگ وجود نخواهد داشت.

از خودتان بپرسید یک اتاق برای چه منظوری استفاده خواهد شد؟ آیا اتاقی است برای گردهمایی های بزرگ و دائمی، و یا اینکه روزانه از کف تا سقف اتاق مورد استفاده کودکان شما خواهد بود؟ این دو فضا به مبلمان مختلف و چیدمان بسیار متفاوتی نیاز دارند. و تنها زمانی که شما نحوه چیدمان و آرایش مبلمان را در اتاق مشخص کرده باشید، می توانید سایر وسایل دکوراتیو و کاربردی کوچکتر همچون قاب عکس ها، اسباب بازی ها و یا میزهای عسلی را به آن فضا اضافه کنید.

در طراحی یک فضا با هدف مشخص، طبیعتاً در ابتدای امر توجه به جزئیات کوچک تر را می توان به مراحل بعد واگذار نمود و چیدمان اولیه و اصلی را تنها در اولویت قرار داد. توجه داشته باشید که با پذیرش این مسئله که اگر فرم های به کار گرفته شده در اتاق از عملکرد آن اتاق پیروی کنند، به طراحی اتاقی کامل و بی نقص خواهید رسید.

blog post

عکاسی از خانه آوا و محمد

طراحی داخل منزل در طول زمان تغییر خواهد کرد.

زیبایی طراحی داخلی به این است که یک حرکت دائمی نیست. طراحی داخلی را می توان به طور مرتب تغییر داد و به همین دلیل حفظ عملکرد در هر فضا به دغدغه اصلی تبدیل خواهد شد. از سوی دیگر، تغییر عملکرد یک فضا، پس از اولین باری که آن را ایجاد کرده اید، بسیار سخت خواهد شد. تصوّر کنید که بخواهید دیوارهای دائمی فضای موردنظر خود را که بر اساس نیاز و کارکرد آن فضا در جای مشخصی قرار داده اید، حرکت داده و تغییر دهید. بنابراین بهتر است عملکردهایی که برای سبک و شیوه زندگی خود می خواهید، زمانی که همچنان فضا باز و آماده طرح ریزی است، مشخص کرده و مورد بررسی قرار دهید.

blog post

عکاسی از دکوراسیون منزل شخصی

هنگامی که تصمیم به تغییر مجدّد طراحی داخلی خود می گیرید، آسان ترین شیوه این است که ابتدا محل قرارگیری اسباب و وسایل حجیم و بزرگ را مشخص کنید. پس از آن شما تنها لازم است که برای تعیین موقعیت دیگر اسباب خود بیندیشید. اگر شما فضایی خلق کنید که بیشترین تأکیدتان بر روی اسباب و وسایلی باشد که بر اساس عملکرد اصلی و اولیه ی فضای شما انتخاب و خریداری نشده اند، به ناچار نه تنها خود را غرق در چشم انداز دکوراسیونی از جزئیات خواهید یافت، بلکه این تصمیم متناسب است با ایجاد یک فضا با طراحی بد.

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم اسماعیل پور

قبل از هرچیز، به عملکرد توجه کنید؛ در حالی که شما یک نقشه در اختیار دارید که می توانید هم روی آن کار کنید و هم در صورت لزوم در آینده آن را تغییر دهید. چنین قاعده ای برای درس های طراحی خارجی نیز کاربرد دارد. فرانک لوید رایت، معماری که اصطلاح "فرم از عملکرد تابعیّت می کند" (Form Follows Function) را ابداع نمود، همیشه از این تئوری در طرح های داخلی و خارجی خود استفاده می کرده است.

blog post

منزل یک مخترع نخبه

فضاهای کاربردی ارزشمندتر هستند

حتی اگر شما، با تمام وجود برای طراحی داخلی منزل خود وقت و انرژی بگذارید، به هر دلیلی ممکن است در آینده ای دور یا نزدیک مجبور به جا به جایی و نقل مکان شوید و شانس گذراندن مابقی عمر در آن خانه را نداشته باشید. وقتی زمان چنین اتفاقی فرا می رسد، ضروری است که شما تعدادی برگ برنده روی میز برای افزایش ارزش کل خانه خود در بازار داشته باشید. زمانی که فضاها را با اولویّت کاربردی بودن در آنها طراحی کرده و ساخته باشید، در واقع ارزش آن را برای فروش و انتقال به دیگری افزایش داده و در بازار نسبت به سایر فروشندگان موفق تر خواهید بود.

blog post

عکاسی خانه اشرفی

فضاهایی که بر اساس عملکرد طراحی می شوند، منطقاً به عنوان یک ارزش افزوده به حساب خواهند آمد. مواردی از طراحی داخلی یک فضا، مانند برخی اسباب و وسایل را می توان به راحتی بسته بندی و جا به جا نمود، اما فضای طراحی شده بر اساس عملکرد، گزینه ای است برای استقرار اسباب و وسایلی که پیش از این در مکان دیگری به خوبی چیدمان شده بوده اند و اکنون در این فضا مجدداً به خوبی قرار می گیرند. برای خریداران بسیاری، خانه ای که بر اساس عملکرد طراحی شده باشد، جذابیت بیشتری دارد. کمتر خریداری در بازار یافت می شود که خواهان خانه ای با طراحی فضاهای کوچک و بدون استفاده مناسب باشد.

وقتی خانه خود را طرح ریزی و چیدمان می کنید، حتماً به آینده آن خانه توجه داشته باشید و گزینه هایی را انتخاب کنید که می دانید بر ارزش خانه شما افزوده و باعث جذب هرچه بیشتر خریداران بالقوّه شما در آینده خواهند شد.

blog post

عکاسی از منزل خانم شهریاردوست

به هزینه ها توجه کنید

یک طراحی داخلی ایده آل، تلاش می کند در یک نقشه و پلان، عملکرد قبل از فرم قرار بگیرد و با این رویکرد در واقع به هزینه ها نیز توجه می کند. هزینه های هدر رفته در دنیای طراحی داخلی اغلب برای افرادی که طرح و ایده مناسب یا نقشه اولیه و اصلی درستی ندارند، رقم می خورد.

blog post

عکاسی خانه ای با چشم انداز آبی!

اگر به صورت تصادفی مواردی را در طراحی داخلی خود لحاظ کنید، نهایتاً این انتخاب شما منجر به ایجاد یک فضای بدون جهت و هدف خواهد شد. اگر شما در فرآیند طراحی درک کنید که قصد رسیدن به چه هدفی را دارید، به شکل زیرکانه ای هزینه کمتری صرف مواردی که کمترین استفاده از آنها را دارید، خواهید کرد و در مقابل، هزینه های خود را برای آنچه در مدت زمان طولانی تری نیاز دارید، صرف خواهید نمود.

blog post

عکاسی منزل مسکونی بابل 2

خانه شما، قطب مرکزی شما برای آسایش، خانواده و دوستان است. از این رو، سزاوار بهترین تلاش شما در طراحی داخلی می باشد. اجازه دهید سبک و سلیقه شخصی شما در لا به لای قوّه ابتکار و آفرینندگی شما قرار بگیرد، در کنار اطمینان از این اصل که در وهله نخست، عملکرد را به عنوان پایه و اساس طرح خود، مدنظر گرفته اید. زمانی که داخل خانه شما دارای قسمت های مساوی از نظر مفید بودن و جذابیّت باشد، بسیار خوشحال خواهید شد.

blog post

عکاسی از منزل خانم جزایری در گنبد کاووس

باز هم به شما یادآوری می کنیم، مادامی که خرید مبلمان و سایر اقلام دکوراسیون داخلی لذت بخش می باشد، ضروری است که طراحی کاربردی فضا را در اولویّت قرار دهید. استخدام یک طراح داخلی می تواند به شما کمک کند تا بتوانید نقشه و پلان اولیه و اصلی را به صورت کاربردی طرح ریزی کنید.

هیچ چیز بدتر از آشپزی در یک آشپزخانه غیر کاربردی و یا خوابیدن در یک اتاق خواب که به درستی طراحی نشده است، نیست. مطمئن شوید که طرح های خود را با هدف مشخص ترتیب می دهید و سپس سراغ سرگرم شدن با سایر وسایل و اقلام می روید.

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم حیدری

در پایان، از شما این سؤال را داریم که آیا در یک خانه ناکارآمد زندگی می کنید؟ حال با توجه به نوشتار بالا، فکر می کنید باید چه چیزی را در خانه خود تغییر دهید تا آن را به فضایی کارآمد مبدّل سازید؟

منبع: freshome | مترجم و نویسنده: شهرزاد افشاریان

نویسنده:

کارشناسی مهندسی معماری از دانشگاه سراسری شیراز - دانشکده هنر و معماری کارشناسی ارشد طراحی داخلی از دانشگاه سوره - دانشکده معماری مدیر محتوا در وبسایت چیدانه نویسنده در مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
طراحی دکوراسیون داخلی، نکاتی طلایی برای خلق دکوری جذاب!

طراحی دکوراسیون داخلی، نکاتی طلایی برای خلق دکوری جذاب!

نحوه چیدمان منزل، نکات کاربردی + ویدیو

نحوه چیدمان منزل، نکات کاربردی + ویدیو

رابطه بین فرم و عملکرد در معماری، تعریف معماران ایرانی چیست؟

رابطه بین فرم و عملکرد در معماری، تعریف معماران ایرانی چیست؟

کسب و کارها پیشنهادی
صنایع شیشه و آینه الماس جام certificate
صنایع شیشه و آینه الماس جام

صنایع شیشه و آینه الماس جام

گالری مبل محمد certificate
گالری مبل محمد

گالری مبل محمد

مروالند certificate
مروالند

مروالند

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent