visibility 2460 today 2019/7/12

کافه خانه مقدم، صرف نوشیدنی با خاطرات قاجاری!

خانه و موزه‌ی مقدم یک عمارت تاریخی و مربوط به دوره قاجار است که منزل مسکونی یکی از درباریان آن زمان به نام خاندان احتساب الملک و مقدم‌ها بوده ولی، بعد از فوت محسن مقدم و همسرش سلما، بنا به وصیت خود ایشان خانه وقف دانشگاه تهران گردید و تبدیل به موزه اشیای تاریخی شد. با این حال وقتی وارد موزه می‌شویم هنوز حس و حال خانه‌ را دارد و یادگارهایی از خاندان مقدم در آن بجا مانده است.
محسن مقدم یکی از استادان ممتازرشته‌ی باستان شناسی دانشگاه تهران بوده ودر سفرهای کاری خود اغلب به کشف اشیای تاریخی می‌پرداخته و از کشفیات خود در جای جای خانه استفاده ‌کرده است.

blog post

موزه مقدم

موقعیت جغرافیایی و دسترسی موزه مقدم:

این موزه در یکی ازقدیمی‌ترین و مهم‌ترین خیابان‌های شهر تهران به نام خیابان امام خمینی، محله‌ی شیخ هادی واقع شده؛ در مجاورت این موزه، بناهای تاریخی و خیابان‌های قدیمی دیگری هم وجود دارد، اما به نظر من سوگولیشان، خانه‌ی مقدم است.

مطب پیشنهادی:خانه‌‌ فرهنگ رایزن، بازگشت دوباره خانه 80 ساله!

معماری خانه مقدم:

جالب است که اگر کسی نداند و در خیابان شیخ هادی مشغول پیاده روی باشد، توجه‌اش به موزه‌ی مقدم جلب نمی‌شود و زیبایی خانه دقیقا از ورودی شروع می‌شود و هرچه جلوتر می روی بیرون آمدن از آن سخت‌تر خواهد بود.
معماری ایرانی با رعایت اصول ساخت باغ ایرانی در این خانه به خوبی نمایان است.
از راهروی ورودی که بگذریم، وارد حیاط بزرگ و باصفای خانه می‌شویم که با تنوع گل و گیاه، طراوات و شادابی در آن غوغا می‌کند بخصوص اگر در فصل بهار به آنجا برویم.
در قسمت غربی این خانه، ساختمان اربابی (برج) واقع شده است که محسن مقدم به همراه یکی از شاگردانش در دانشکده هنرهای زیبا در سال ۱۳۴۵ ساخته‌اند. این ساختمان با کاشی‌هایی از دوران قاجار تزیین و بخش‌هایی از هنرهای ایرانی در آن به نمایش گذاشته شده است.

blog post

موزه مقدم

در قسمت شمالی این بنای قدیمی یک ایوان با چند طاق و ستون زیبا ساخته شده که مزین به کاشی‌هایی از دوران زندیه و قاجار است. در وسط این ایوان، حوضچه‌ای از جنس مرمر قرار دارد که از حمام فتحعلی شاه به اینجا منتقل شده است.

مطلب پیشنهادی : 10 کافه بی نظیر در دل خانه های قدیمی تهران!

blog post

موزه مقدم

همه‌ی کاشی کاری‌های کافه خانه مقدم متعلق به دوران قاجار بوده و الحق زیباترین نقش‎‌ها انتخاب شده است.

blog post

موزه مقدم

در قسمت جنوبی حیاط ایوانی با کاشی‌های فیروزه‌ای به چشم می خورد که می توان گفت خوشرنگ‌ترین ایوان خانه است بخصوص وقتی روی آن را با گلدان‌هایی با گل‌‌های قرمز تزیین می کنند، ترکیب رنگ زیبایی ایجاد می‌شود.

blog post

موزه مقدم

دکتر مقدم این استخر را پس از سفر به اسپانیا و الگوبرداری از استخر و آب‌نماهای باغ الحمراء (باغی به جای مانده از دوران صدر اسلام اسپانیا) ساخته است که در اطراف آن چند فواره قدیمی آب را به داخل استخر می‌پاشند.

مطلب پیشنهادی : راز های خانه قدیمی اقبال واحدی در اختیاریه تهران

blog post

موزه مقدم

این دیوار از چند ستون با طاق‌های کاشی‌کاری ساخته شده است. پایه این ستون‌ها حجاری شده و یادآور ستون‌های کاخ چهلستون اصفهان بوده که کار تزیینات آن را هم دکتر مقدم به زیبایی هرچه تمام‌تر انجام داده است.

blog post

موزه مقدم

درقسمتی از خانه مقدم که در واقع مخصوص اهالی خانواده و زندگی روزمره شان بوده کاشی کاری و آینه‌کاری‌های بسیارچشم نواز و ظریفی وجود دارد که به کوچکترین جزییات، مانند تزیین دور پریزها توجه شده و همین کاشی کاری و آینه کاری باعث تلطیف فضا شده و دیوارها را از حالت یکنواختی درآورده است.

مطلب پیشنهادی : کافه حیاط شماره 65 در فردوسی تهران، خانه‌ای برای دورهمی‌ها

blog post

موزه مقدم

blog post

موزه مقدم

 

در ورودی این ایوان به روی منظره‌ی بسیار زیبایی از حیاط باز می‌شود که اگر فصل بهار باشد چهارچوب در با گل‌های بنفش پرمی‌شود.

blog post

موزه مقدم

منحصر به فردترین قسمت کافه خانه مقدم

یکی از زیباترین فضاهای این خانه که شاید نظیر آن اصلا در دنیا وجود نداشته باشد، سرویس بهداشتی آن است که باعث شده تصور همه را از آنچه که سرویس بهداشتی می‌نامند، دگرگون سازد. علت منحصربفردی سرویس، وجود کشفیات دکتر مقدم بر روی دیوار این مکان است که پیشتر درموردش نوشتم.

 

توصیه می کنم اگر روزی به دنبال جایی برای کسب آرامش و زیبا بودید، حتما خانه‌ی مقدم را انتخاب کنید،یکی از ایوان‌های خانه هم تبدیل به کافه‌ای دنج شده که میتوانید عصرانه‌ی خود را آنجا نوش جان کنید.

مطلب پیشنهادی: 

صبا اکبری
نویسنده: صبا اکبری

آماده پذیرش سفارشات عکاسی شما

more_horiz
مطالب پیشنهادی
عمارت روبرو،وعده‌گاه هنرمندان

عمارت روبرو،وعده‌گاه هنرمندان

کافه عمارت دل، کافه‌ای به سلیقه ایرانی‌ها

کافه عمارت دل، کافه‌ای به سلیقه ایرانی‌ها

فیلم دلشدگان، صحنه آرایی سعدی سینمای ایران

فیلم دلشدگان، صحنه آرایی سعدی سینمای ایران

کسب و کارها پیشنهادی
سرامیک پرسلان PMA certificate
سرامیک پرسلان PMA

سرامیک پرسلان PMA

دکوراسیون و کابینت کم جا چوب certificate
دکوراسیون و کابینت کم جا چوب

دکوراسیون و کابینت کم جا چوب

دکوراسیون و کاغذ دیواری من certificate
دکوراسیون و کاغذ دیواری من

دکوراسیون و کاغذ دیواری من

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent