تبلیغات
E رومانته چوب و هنر E F فارست
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

17 مهر 1398

رستوران طهرونچی، صرف غذا با خاطرات طهران قدیم

شاید تصور کنید در دل بلوار میرداماد فقط کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌های مدرن جای دارند؛ اما در کوچه‌ی دفینه، رستورانی به تازگی افتتاح شده که یادآور طهران قدیم است.
در بازدیدی که از این رستوران داشتیم به طوراتفاقی معمار و طراح این رستوران، مهندس حمیدرضا خوئی را دیدیم و درمورد معماری این رستوران گپ زدیم. 

تاریخچه رستوران طهرونچی:

این بنا که متعلق به قبل انقلاب بوده در طول زمانهای مختلف کاربری‌های متفاوتی داشته؛ از مبل فروشی و انتشاراتی تا رستوران فست فود. البته بنا از آخرین کاربری آن یعنی فست فود بسیار تغییر کرده و بازسازی شده است.

مطلب پیشنهادی: 10 رستوران برتر دنیا!


معماری رستوران طهرونچی:

سبک معماری رستوران طهرونچی ایرانی است. در سمت چپ ورودی، سرویس بهداشتی وجود دارد که در واقع از فضای رستوران جدا شده است. کمی جلوتروارد سالن رستوران می‌شویم که روبرو کانتر و سمت راست آن آشپزخانه است. دکوراسیون داخلی رستوران به گونه‎‌ای است که میز و صندلی‌ها همگی به صورت غرفه‌های پی در پی بر روی یک محور، در دو طرف فضا چیده شده‌اند.

مطلب پیشنهادی : طراحی دکوراسیون رستوران، چطوری دکورش هم خوش آب و رنگ باشه؟

و در قسمت شاه نشین، یک میز کنفرانس وجود دارد که روبروی آن پنجره‌هایی به سبک معماری ایرانی قرار دارد. این پنجره‌ی بزرگ باعث زیبایی شاه نشین و تلطیف فضا شده است و برای آنهایی که به عکاسی علاقه دارند این قسمت رستوران به شدت توصیه می‌شود.

مطلب پیشنهادی : رستوران های منحصر به فرد در تهران

در سمت چپ شاه نشین  کانتر کافه یا شربت‌خانه وجود دارد که درواقع بین میز و صندلی‌ها و ورودی تراس است. قابل ذکر است که فضای تراس هم مناسب نشستن و استفاده از فضاست.

 

سخن معماررستوران طهرونچی:

به گفته‌ی مهندس خوئی، نکته‌ی قابل توجه در این بنا سقف بلند آن است که ایشان سعی داشتند تا این پتانسیل را برهم نزنند و به درستی از آن استفاده کنند. علاقه‌ی معمار به معماری اصیل ایرانی و همچنین درخواست کارفرما باعث خلق چنین فضایی شد.
به نظر ایشان طراحی رستوران مانند طراحی صحنه‌ی تئاتر است که مخاطب برای چند ساعت فقط در آن مکان حضور دارد و باید این چند ساعت برایش لذت بخش باشد.

مطلب پیشنهادی : جذاب ترین دکوراسیون داخلی رستوران های مدرن ایرانی!

معماری رستوران طهرونچی در واقع همان سبک معماری ایرانیست اما به شکل مدرن و با جزییات کمتر. اما معمار این فضا درگیر نوستالژِی نبود و دغدغه و علاقه‌اش معماری ایرانی بود نه صرفا یادآوری معماری قدیم.
ایشان به درخواست کارفرما که فضای تودرتو در رستوران ایجاد کند این گونه پاسخ می‌دهد: در بنایی با ارتفاع زیاد ایجاد فضاهای تودرتو در صورتی امکان پذیر است که سقف کاذب نصب شود و آن هم باعث پرت شدن فضا می‌شود لذا ایشان فضاهای درشت و تفکیک شده ایجاد کردند.
توجه به اصالت معماری ایرانی و احیای آن وظیفه‌ی هر معمار است که بتواند با اصول معماری ایرانی اما مطابق با زمان طراحی کند.

مطلب پیشنهادی : رستوران ریواس ولنجک با نمایی از شیشه های بازیافتی!

اگر به دنبال فضایی قدیمی اما نو با دکوراسیون داخلی و سبک معماری ایرانی برای یک وعده هستید، کافه و رستوران طهرونچی را در لیست خود قرار دهید.

در ادامه بخوانید:

 

تبلیغات

نویسنده: صبا اکبری

آماده پذیرش سفارشات عکاسی شما

نشان کردن
  • 1477 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 17 مهر 1398

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173