Chidaneh.com placeholder image

چجوری باغچه رو برای پاییز آماده کنیم تا سرسبز بمونه؟

به قلم: تحریریه چیدانه

با نزدیک شدن به فصل پاییز وقت آن می رسد که مقدمات خوش آمدگویی به این فصل خوش آب و رنگ را فراهم کنیم. در حالی که فصل بهار زمان کاشت گیاهان و تماشای شکوفه های آنهاست و تابستان زمان مناسبی برای تماشای این زیبایی ها به شمار می رود، باید این را بدانید که باغ و باغچه شما در فصل پاییز نیز به توجه و نگهداری شما نیاز خواهد داشت. رسیدگی به باغ و باغچه در فصل پاییز باعث می شود که گیاهان شما بتوانند در فصل بهار و البته تابستان با طراوت بالاتری رو به رو شده و در سلامت بیشتری رشد پیدا کنند. در این مطلب از وب سایت چیدانه تصمیم داریم شما را با نکاتی آشنا کنیم که می تواند در آماده کردن باغ و باغچه شما برای فصل پاییز مناسب باشد، پس اگر شما هم از عاشقان گل و گیاه هستید اصلا این مطلب را از دست ندهید.

chidaneh ad banner
بررسی وضعیت باغچه

فضای سبز، روف گاردن و معماری محوطه گاردنیا
نگهداری فضای سبز
فضای سبز، روف گاردن و معماری محوطه گاردنیا

بررسی باغ و باغچه برای آمدن پاییز

برای آماده کردن باغ و باغچه خود برای فصل پاییز لازم است که قبل از هرچیز آن را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. به دنبال تکه هایی از زمین و خاک باشید که احتیاج به اصلاح خاک دارند. گیاهانی که باید درمان شوند و یا آنهایی را که باید به داخل خانه بیایند را بشناسید و از برنامه کلی باغ و باغچه تان مطلع شوید.

مطلب مرتبط: 8 ایده برای برگزاری مهمانی میانه پاییز

گلدان ها در پاییز

فضای سبز، روف گاردن و معماری محوطه گاردنیا
نگهداری فضای سبز
فضای سبز، روف گاردن و معماری محوطه گاردنیا

 

وضعیت گیاهان آپارتمانی در فصل پاییز

با خنک تر شدن هوا وقت آن می رسد که گیاهان آپارتمانی خود را سر و سامان دهید. بهتر است که بسیاری از گلدان ها موجود در حیاط را به داخل خانه بیاورید. در غالب موارد لازم است که گلدان ها را به گوشه ای گرم از ایوان منتقل کنید تا با نور خورشید در تماس باشند و در معرض سرما و سوز هوا قرار نگیرند.

مطلب پیشنهادی : باغچه سبزیجات برای فصل سرد، بازگشت سبزی به حیاط در پاییز!

اصلاح خاک باغچه

باغ گل فدک
طراحی و اجرای محوطه بیرونی
باغ گل فدک

اصلاح خاک باغچه برای فصل پاییز

فصل پاییز بهترین زمان برای اصلاح خاک گلدان و باغچه است، چرا که باعث افزایش کیفیت خاک در فصل زمستان و در نتیجه بهره گیری گیاه از مواد مغذی خام در طول بهار و تابستان می شود، پس سریع تر دست به کار شوید و خاک خود را اصلاح کرده و مطمئن شوید که تمامی قسمت های بدون گیاه خاک را تحت پوشش قرار داده اید. استفاده از کود شیمیایی برای تغیه مستقیم گیاه لازم است و کودهای آلی نیز می توانند در فرآیند غنی سازی خاک به کمک شما بیایند. به طور کلی می توان گفت که مالچ، کمپوست و… از کودهای آلی به شمار می روند می توانند مواد مغذی بسیاری را به گیاه انتقال دهند.

اگر موضوع اصلی شما باغ و یا یک باغچه بزرگ است، پیش از هر چیز باید خاک آن را از هرگونه ریشه و علف هرز پاک کنید. بعد از آن با کمک مالچ پاشی و همین طور اصلاح خاک می توانید آن را مجددا احیا کرده و شرایط مناسبی راب رای رشد گیاه فراهم آورید. یادتان باشد که انجام فرآیند اصلاح خاک در این زمان از سال انتخاب هوشمندانه ای است، چرا که در فصل زمستان با سرد بودن هوا و خاک نمی توان از پس این کار بر آمد و در فصل بهار نیز با ذوب یخ های زمستانی با مشکل مواجه خواهید شد، پس در فصل پاییز و زمانی که هنوز خاک گرم است اکسیژن وارد خام می شود و می توان خاکی سالم تر را برای کاشت بهاره آماده کرد.

مطلب مرتبط: آماده کردن حیاط خانه برای پاییز و برگریزان!

از بین بردن علف هرز

از بین بردن علف هرز در فصل پاییز

معمولا به تمامی افرادی که باغ و باغچه دارند توصیه می شود که در طی سال چیزی حدود دو بار به سراغ از بین برنده های علف هرز بروند. برای خلاص شدن از شر علف هرزهایی که در تابستان دیده می شوند باید در فصل پاییز اقدام خود را شروع کنید. این کار باعث می شود که احیای چمن در فصل بهار نیز به مراتب بهتر صورت بگیرد.

اگر در خانه خود از حیوانات خانگی نگهداری می کنید حتما در زمان استفاده از سم های ضد علف هرز مراقب باشید. سگ و گربه اصلا نباید با این سم ها در ارتباط باشند، به همین دلیل حتما آنها را از این فضا دور کنید.

مطلب مرتبط: گل های پاییزی برای باغچه، چی بکاریم؟

بذر گیاه

جمع آوری دانه ها در فصل پاییز

اگر گیاهان خود را از دانه پرورش می دهید باید این را بدانید که فصل پاییز بهترین زمان جمع آوری بذر و دانه گیاهان گلدار است. باید این را بدانید که گیاهانی که معمولا رشد خوب و میوه های کاملا رسیده ای دارند دارای بذرهای بالغی هستند که از خیسانده شدن آنها در آب نشأت می گیرد. معمولا دانه های ضعیف در این فرآیند به روی سطح شناور می شوند و باید آنها را دور ریخت. در نهایت نیز دانه های ته نشین را بردارید و بعد از خشک شدن آنها برای کاشت بذر خود در زمان مناسبشان اقدام کنید.

مطلب مرتبط: 7 ایده تزیین محوطه بیرونی با زیبایی های پاییز!

رسیدگی به گیاهان

باغ گل فدک
طراحی محوطه و فضای سبز
باغ گل فدک

بررسی بیماری گیاهان در فصل پاییز

با فرا رسیدن فصل پاییز زمان آن می رسد که بیماری های گیاهان موجود در باغ و باغچه تان را بررسی کنید، برای مثال اگر برگ هایی از درختان لکه دار هستند و یا ساقه هایشان پوسیده اند آنها را هرس کنید، آن هم تا قبل از آن که بیماری شان به گیاهان کناری انتقال پیدا کند. این کار باعث می شود که در فصل بهار، گیاهان سالم تر و پرطراوت تری داشته باشید.

مطالب پیشنهادی:

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه