Chidaneh.com placeholder image

راز نگهداری گلهای آپارتمانی، فهیمه استفاده از قارچ کش را پیشنهاد می کند!

به قلم: تحریریه چیدانه

مراقبت از گیاهان آپارتمانی را نمی توان بدون هیچ اطلاع و آگاهی به خوبی به انجام رساند. درست مثل این می ماند که شما بدون آنکه چیزی از بچه داری بدانید، یک کودک را در خانه نگهداری کنید. گیاهان مثل کودکانی هستند که نمی توانند هیچ کدام از نیازهای خود را برطرف کنند و برای زندگی سالم فقط به کمک شما احتیاج دارند. در این مطلب از تور سبز، می خواهیم راز نگهداری گلهای آپارتمانی از زبان بانوی ایرانی را برای شما بازگو کنیم. بهتر است خودتان تا انتهای مطلب نکات را مطالعه کنید.

chidaneh ad banner

گیاهان آپارتمانی

خانه سبز فهیمه در یک نگاه  

  • تعداد گیاهبان های خانه: یک نفر
  • شغل فرد مورد نظر: طراح دکوراسیون داخلی
  • موقعیت شهر: تهران/ محله: ظفر
  • محدوده نگهداری گیاهان: فضای کلی خانه، بیشتر نزدیک پنجره
  • تعداد گلدان ها: 11 عدد
  • مدت زمان حضور گیاهان در خانه : دو سال
  • هزینه تهیه گیاهان: به طور تقریبی 800 هزار تومان

چراغ رشد گیاه

نام مرکز تولیدی یا فروشگاهی که گیاهان و وسایل باغبانی را تهیه می کنید چیست؟

من معمولا گیاهان آپارتمانی و گلدان ها را از گلخانه گیالری در خیابان فرشته شمال تهران، چلبرگ در بام لند غرب تهران و گلخانه محلاتی تهیه می کنم.

مطلب پیشنهادی: گلخانه بیلوبا در اکباتان، گلخانه‌ای که با عشق بنا شد!

دکوراسیون خانه با گیاهان

برای نگهداری گیاهان آپارتمانی از چه وسایل باغبانی استفاده می کنید؟

من به طور معمول برای نگهداری و رسیدگی گیاهان از وسایل معمولی باغبانی مانند بیلچه و آبپاش استفاده می کنم. این دو وسیله حداقل لوازم لازم برای تعویض گلدان ها و آبیاری مناسب به شمار می رود.

مطلب پیشنهادی: ابزار باغبانی، 8 وسیله برای باغبان های تازه کار!

گلدان های خانگی

نام گیاهان خانگی خود را به ما بگویید.

فیکوس لیراتا، بنجامین آمستل، برگ انجیری، کاج سوزنی، شفلرا، شامادورا، برگ عبایی، علف پامپاس، خزه اسپانیایی، تراریوم شویدی، فیتونیا، فیکوس الاستیکا

مطلب پیشنهادی: انواع گلهای آپارتمانی، نکات طلایی المیرا در مراقبت از گیاهان!

درختچه های آپارتمانی

تجربه چه کسانی برای مراقبت و تکثیر شما را یاری کرده است؟

تجربه دوستانی که در اینستاگرام پیج های آموزشی در خصوص گیاهان دارند، برای نگهداری و مراقبت کمک بسیاری به من کرده است. اطلاع از نیازهای گیاهی و مشکلات احتمالی در سلامت و شادابی گیاهان تاثیر بسیاری دارد.

گیاهان رونده

توصیه اصلی شما برای نگهداری گیاهان چیست؟

گیاهان موجودات زنده هستند و حتما نیاز به مراقبت و نوازش دارند. یکی از مهمترین موادی که بعضی از گیاهان من را از خطر نابودی و مرگ نجات داد، قارچ کش مانکوزب بود که به نظر من اگر هفته ای یک بار هم به برگ ها و هم به خاک گیاه اسپری شود، بسیار مفید است.

کاج مطبق

دومین نکته ای که من در مورد گیاهان خودم تجربه کردم، این بود که گیاهان قابلیت دارند تا هر طور که شما دوست داشته باشید به آبیاری عادت کنند. من در فصل های گرم به همه گیاهان هفته ای دو بار آب جوشیده سرد شده می دهم و یک شب در میان هم با اسپری آبپاشی می کنم. در فصل سرد هم هفته ای یک بار آبیاری و هفته ای یکبار آبپاشی انجام می دهم. یکی از مواردی که گیاهان بسیار به آن حساس هستند، کولر است. از قرار دادن گیاهان در مقابل کولر جدا خودداری کنید چرا که واقعا باعث از بین رفتن آنها می شود.  

گلدان حصیری

تجربه دیگرم در مورد گلدان ها این است که گلدان های فلزی و سطلی برای گیاهان آپارتمانی مناسب نیستند. چون گیاهان به دلیل نیاز به نور باید در معرض خورشید قرار بگیرند و گرمای آفتاب هر چند غیر مستقیم، می تواند موجب افزایش گرمای سطل و انتقال آن به خاک گلدان و نهایتا خراب شدن گیاه شود.

گلدان های پلاستیکی هم از نظر اصول دکوراسیون در داخل خانه جایگاهی ندارند و تنها برای فضای بیرونی مناسب هستند. پس تنها انتخاب، گلدان های سفالی با روکش های حصیری و سبدی است.

مطلب پیشنهادی: انواع گلدان، بیا ببینیم کدوم به دکوراسیون تو میاد!

گلهای دکوری

نکته دیگر هم آن که لازم نیست همه گیاه ها نور داشته باشند. اتفاقا بعضی از گیاهان وجود دارند که برای مکان های تاریک، مثل سرویس بهداشتی و حمام یا راهرورها مناسبند. یکی از این گیاهان مقاوم برگ عبایی است که به تاریکی هم مقاومت زیادی دارد. علف پامپاس هم نیازی به نور ندارد و به عنوان یک گیاه دکوری برای پاییز استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی: دکوراسیون پاییزی منزل با 15 ایده گرم و دلچسب!

بهترین گلهای آپارتمانی

کاج مطبق یا کاج سوزنی از گیاه های نازک نارنجی و حساس است! اگر دیرتر از زمان موعود کاج مطبق را آبیاری کنید، قهر می کند و اگر هم بیش از حد آب بدهید، قارچ می گیرد. فیتونیا هم از آن بامزه های روزگار است! اگر آبیاری این گیاه را دیر انجام دهید، قهر می کند و برگ هایش آویزان می شود اما دختر بسیار خوبی است و وقتی دوباره آن را آبیاری کنید، دوباره برگ هایش مثل روز اول می شود.

مطلب پیشنهادی: آبیاری قطره ای، قطره قطره جمع گردد وانگهی باغ شود!

راز نگهداری گلهای آپارتمانی

من از افراد پر مشغله روزگار محسوب می شوم و در کنار طراحی دکوراسیون، کارهای دیگری هم انجام می دهم و به این دلیل که همسرم چندان با حضور گیاه سبز در خانه موافق نیست (از ترس این که نتوانیم از آنها نگهداری کنیم و از بین بروند) تنها به گیاهان رسیدگی می کنم. ولی از حضور گیاهان در خانه بسیار خوشحال هستم. “نمی دونین وقتی بهشون آب میدی و آبپاشی می کنی و بعدش یه لیوان چای می ریزی و میای میشینی رو صندلی تماشاشون می کنی، چقدر لذت داره…"

عکس های این مطلب توسط صاحب خانه تهیه شده است. شما چه تجربه ای از گیاهان آپارتمانی خود دارید؟ در پایان این صفحه برای ما نظر و دیدگاه بگذارید تا بتوانیم زندگی شاداب و سالمتری به گیاهان سبز خانگی خود هدیه دهیم. 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه