از بین بردن پشه‌های گلدان با این 10 راهکار ساده

از بین بردن پشه‌های گلدان با این 10 راهکار ساده

به قلم: تحریریه چیدانه

در خاک گلدان‌‌تان پشه‌ها خانه کرده‌اند؟ نگران نباشید! از بین بردن پشه‌های گلدان با این 10 راهکار ساده امکان پذیر است. در این مطلب از وب سایت چیدانه همراه ما باشید تا در این رابطه بیشتر صحبت کنیم و راهکارهایی را برای از بین بردن پشه‌های گلدان پیش رویتان قرار دهیم.

گیاهان آپارتمانی و پشه

نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی همیشه لذت و هیجان مخصوص به خود را به همراه دارد. این که بخواهید برای حفظ طراوت و شادابی گیاه خود تلاش کنید و روزانه آن را آبیاری نمایید حس و حال خوبی را در دل و جان شما به جا می‌گذارد. اما گلدان و گیاه آپارتمانی شما گاهی دچار مشکلات و مسائلی نیز می‌شود. مشکلاتی که ممکن است سلامت و شادابی و یا حتی رشد آنها را مختل کند، از انواع آفت‌ها بگیر تا حتی وجود حشرات و پشه‌ها در اطراف آن! در چنین شرایطی چه باید کرد؟ با کمک چه روش‌هایی می‌توان از شر پشه‌های گلدان خلاص شد؟

چوب و هنر

 

درباره پشه‌های گلدان

تقریبا برای همه ما پیش آمده که شاهد پشه‌های بسیار کوچکی در اطراف و یا درون گلدان خود باشیم. این پشه‌های ریز که به آنها مگس قارچ و یا پشه قارچ نیز می‌گویند می‌تواند برای سلامتی گیاه شما بسیار خطرناک باشد. بسیاری از این پشه‌ها به گونه‌ای هستند که لاروهایشان از ریشه گیاه تغذیه می‌کند و می‌تواند آسیب جدی‌تری به آن وارد نماید.

پشه‌های ریز گلدان یا همان پشه قارچ، حشرات ریز و بالداری هستند که شبیه پشه‌های معمولی ای هستند که با آنها آشنا هستید. این پشه‌ها در تمامی طول سال وجود دارند، اما معمولا در فصل‌های پاییز و زمستان بیشتر دیده می‌شوند. این نوع از پشه‌ها معمولا نمی‌تواند خیلی از گیاه فاصله بگیرد و در پرواز خود نیز ضعیف عمل می‌کند. ممکن است حس کنید که پشه‌های گلدان شما به نور جذب می‌شوند و یا اطراف لامپ‌های خانه‌تان پرواز می‌کنند!

مطلب مرتبط: از بین بردن مگس سفید، نجات گیاهان با یک سمپاشی ساده!

 

پیشگیری؛ از گیاه خود غافل نشوید!

وقتی تصمیم به نگهداری از گیاه آپارتمانی در خانه می‌گیرید، بهتر است در مورد شرایط رشد گیاهان اطلاعاتی داشته باشید. گیاهان آپارتمانی را به حال خود رها نکنید. به جز آبیاری لازم است هر از گاهی آنها را بررسی کنید. برگ‌ها، ساقه‌ها، زهکش گلدان و سطح روی خاک را چک کنید. این کار باعث می‌شود اگر گیاه مبتلا به پشه و یا هر آفت دیگری شده است زودتر تشخیص دهید. و سریعا برای از بین بردن آفت اقدام کنید. اولین قدم پس از دیدن پشه گلدان؛ جدا کردن آن از گیاهان دیگر است. زمانی که مقدار کمی پشه روی گلدان دیده می‌شود؛ روغن چریش را روی گیاه اسپری کنید.

چگونه از شر پشه‌های ریز خلاص شویم؟

برای این که بتوانید پشه‌های گلدان خود را از بین ببرید راه‌های راحت و البته متعددی پیش رویتان وجود دارد که می‌توانید به راحتی آنها را در خانه انجام دهید، اما پیش از هر چیز باید بگوییم که اولین قدم برای از بین بردن پشه‌های گلدان آن است که از وجود خاک خیس و اشباع از آب در گلدان خود جلوگیری کنید. معمولا پشه‌های گلدان در محیط خشک کمتر دیده می‌شوند. به علاوه آن که توصیه می‌کنیم که حتما در انتهای گلدان خود سوراخ‌های زهکشی مناسبی ایجاد کنید که آبی که وارد گلدان می‌شود از آن خارج گردد. در ادامه شما را با برخی از راه های دیگر از بین بردن پشه های گلدان آشنا خواهیم کرد.

 

1. استفاده از چسب زرد برای از بین بردن پشه‌های گلدان

احتمالا تا به حال کارت‌های چسبناک و یا چسب‌های زرد رنگی را دیده‌اید که در اطراف درختان می‌بندند. شما باید برای از بین بردن پشه‌های گلدان خود نیز به دنبال چیزی شبیه به آن باشید. کارت‌های چسبناک به عنوان یک تله برای به دام انداختن حشرات مضر گلدان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر برای گلدان خود کارت چسبناک زرد تهیه کردید می‌توانید آن را به قطعات متعددی تقسیم کنید و با کمک یک میله چوبی و یا پلاستیکی، آن را در خاک گلدان فرو کنید. بعد از هر بار که سطح کارت از پشه‌ها پر شد، تله را عوض کنید. شما می‌توانید این کارت‌ها را به راحتی از مراکز باغبانی خریداری نمایید.

2. استفاده از سیب‌زمینی برای از بین بردن پشه‌های گلدان

یکی از راه‌های ساده دیگری که می‌تواند در از بین بردن پشه‌های گلدان شما موثر باشد، استفاده از سیب‌زمینی است. شما می‌توانید یک عدد سیب‌زمینی را به قطعات مختلفی تقسیم کنید و آنها را بر روی خاک گلدان خود قرار دهید. بعد از گذشت حداقل 4، 5 ساعت به سراغ سیب‌زمینی‌ها بروید و آنها را بررسی کنید. سیب زمینی‌هایی را که آلوده شده‌اند را بردارید و قطعه‌های جدیدی از سیب‌زمینی را جایگزین آن کنید. وجود سیب‌زمینی در گلدان نیز مانند یک تله عمل می‌کند و می‌تواند پشه‌های گلدان را به سمت خود بکشد.

مطلب مرتبط: علت زرد شدن برگ گیاهان، زود دست به کار شوید!

 

3. از بین بردن پشه‌ی گلدان با دارچین

یکی دیگر از روش‌های خانگی ساده برای از بین بردن پشه‌های گلدان استفاده از دارچین است. دارچین می‌تواند به عنوان یک ترکیب بی نظیر در از بین بردن پشه‌ها موثر باشد. شما می‌توانید مقداری دارچین را آسیاب کرده و یا به همان شکل خریداری نمایید. بعد مقداری از آن را در خاک گلدان خود بپاشید. بعد از مدتی نیز شاهد کاهش حشرات گلدانتان خواهید بود.

4. تاثیر سیر در از بین بردن پشه‌های گلدان

مقداری سیر تهیه کنید و آن را برش دهید. قسمت‌های برش خورده را درون خاک گلدان خود فرو کنید و اجازه دهید تا مدتی کار خود را انجام دهد! بعد از گذشت زمانی شاهد کاهش حشرات گلدان خود خواهید بود. بوی سیر می‌تواند باعث فرار کردن و البته از بین رفته پشه‌های گلدان شود.

مطلب مرتبط: قیمت سمپاشی ساختمان، این بار برای بهداشت خانه هزینه کنید!

 

5. استفاده از چای بابونه برای از بین بردن پشه‌های گلدان

برای این کار مقداری چای بابونه تهیه کنید و اجازه دهید تا کاملا سرد شود. بعد چای سرد شده را به نسبت سه قسمت آب و یک قسمت چای بابونه مخلوط کنید و بر سطح گلدان خود اسپری نمایید. این کار تاثیر بسیاری در از بین رفتن پشه‌های گلدان شما خواهد داشت. پس حتما آن را نیز امتحان کنید.

مطلب مرتبط: سمپاشی باغچه، راه های خانگی برای نجات زمین!

6. بهره گیری از تنباکو برای از بین بردن پشه‌های گلدان

روش دیگری که پیش رویتان قرار دارد استفاده از تنباکو است. مقداری تنباکو را در آب خیس کنید و دو سه عدد سیر خرد شده نیز به آن بیفزایید. بعد آن را خوب هم بزنید و از یک صافی رد کنید. محلول به دست آمده را با چند قطره روغن مایع مخلوط کنید و در یک اسپری و یا آب پاش بریزید. حالا به مدت 10 روز با فاصله سه مرتبه از این محلول استفاده کرده و آن را به سطح گلدان خود اسپری نمایید.

 

7. تاثیر گرما و نور خورشید در از بین بردن پشه‌های گلدان

همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم پشه‌های گلدان معمولا در فصل‌های پاییز و زمستان بیشتر خودشان را نشان می‌دهند، اما اگر شما در فصل تابستان و یا بهار نیز با آنها برخورد کردید می‌توانید از فرصت استفاده کرده و آنها را به دست نور گرم خورشید بسپارید. آفتاب گرم باعث ضدعفونی شدن گلدان و کاهش تعداد پشه‌های آن خواهد شد. برای این کار می‌توانید گلدان خود را بیرون از خانه ببرید و آن را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید.

8. استفاده از پروکسید هیدروژن برای از بین بردن پشه گلدان

پروکسید هیدروژن یک ضدعفونی کننده ملایم و بی خطر است. با استفاده از مایع رقیق شده آب اکسیژنه برای گلدان با یک تیر دو نشان می‌زنید. پروکسید هیدروژن علاوه بر از بین بردن آفات؛ باکتری‌ها، قارچ‌های گلدان باعث ضدعفونی شدن خاک و ریشه گیاهان می‌شود. با اسپری کردن این محلول روی گیاه، پشه‌های گلدان را از بین ببرید.

 

9. استفاده از خاک دیاتومه

خاک دیاتومه؛ ترکیب معدنی رسوبی سیلیسی است که از فسیل گیاهان آبی تشکیل شده است. این ترکیب برای حشرات و پشه‌های گلدان مرگبار است. در ساختار خاک دیاتومه لبه‌های ریز میکروسکوپی وجود دارد که حشرات را از بین می‌برد. غبار خاک دیاتومه و یا شکل اسپری مرطوب این خاک باعث مرگ پشه‌ها و حشرات گلدان می‌شود. این ماده ضرری برای خاک، انسان و یا حیوانات ندارد.

10. استفاده از سم برای از بین بردن پشه‌های گلدان

طبیعتا در بسیاری از موارد وقتی که روش‌های طبیعی و خانگی نتوانستند مشکل گلدان و گیاهان آپارتمانی شما را از بین ببرند سم‌های مخصوص می‌توانند به کمک شما بیایند. سم پشه گلدان را می‌توانید به راحتی از گلخانه‌ها تهیه کنید. مقداری از این سم را در فضای باز و بیرون از خانه بر روی گلدان خود اسپری کنید و گلدان را زیر نور خورشید قرار دهید. با تکرار این کار به مدت سه تا چهار روز شاهد کاهش پشه‌های گلدان و بهبود گیاه خود خواهید بود.

کلام آخر:

در این مطلب؛ با 10روش از بین بردن پشه گلدان آشنا شدیم. تا وقتی مطمئن نشدید که حشرات از بین رفته‌اند گلدان مبتلا به پشه را نزدیک گیاهان دیگر قرار ندهید. بهتر است در ابتدا از روش‌های طبیعی استفاده کنید و در آخر به سم و مواد شیمیایی متوسل شوید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه