تبلیغات
چوب و هنر E F فارست E رومانته
دفتر معماری چارچوب

نمونه کار از شرکت : دفتر معماری چارچوب

امتیاز: 0.5 0 نظر | ثبت نظر

19 آذر 1398

آپارتمان های شیک در اصفهان، ساختمان روزن دیدنی است!

پروژه های برجسته: معماری ایرانی در شهر اصفهان به صورت بارزی نمود کرده و تعداد زیادی آثار با ارزش تاریخی و سنتی در این شهر ساخته شده است، اما از طرفی در کنار این بافت، بافت فرسوده شهری قراردارد که سطح وسیعی را در بر گرفته است. 

در این میان آپارتمان شیک روزن که در بافت فرسوده اصفهان قرار دارد یکی از زیباترین خانه های این منطقه محسوب می شود که متناسب با معماری ایرانی توسط "گروه معماری چارچوب" طراحی و اجرا شده است، کافی است از درب ساختمان مسکونی روزن وارد شوید بی شک برای دقایقی هاج و واج و حیران با سکوت محض به زیبایی های فریبنده این خانه خیره خواهید ماند.  با این مطلب از چیدانه همراه باشید تا به گوشه و کنار این پروژه سری بزنیم و به بررسی جنبه های مختلف این پروژه بپردازیم.

مطالب بیشتر: بازسازی آپارتمان کوچک، خانه مدرن کلاژ در نیاوران

مشخصات عمومی ساختمان مسکونی روزن اصفهان

 • نام پروژه: ساختمان مسکونی روزن
 • موقعیت پروژه: ایران، اصفهان، خیابان مصلی، روبروی مصلی بزرگ اصفهان
 • طراحی: دفتر معماری چارچوب
 • معمار مسئول: سید حامد جعفری
 • تیم طراحی: آزاده گمینیان 
 • سازه: محمد نیلی پور
 • تاسیسات مکانیکی: سالار فتحی
 • تاسیسات الکترونیکی: مجید خیرمند
 • مجری: غلامعلی شفیعی، سید حامد جعفری
 • کارفرما: دکتر سمسارزاده
 • عکاس: نگار صدیقی
 • سال شروع اجرا و اتمام: 1395_1397
 • مساحت پروژه: 620 مترمربع
 • کاربری: مسکونی

مطالب بیشتر: طراحی ساختمان ایرانی، به روزترین آپارتمان 5 طبقه در اصفهان

موقعیت سایت آپارتمان شیک روزن در اصفهان

خیابان مصلی اصفهان در نزدیکی تخت فولاد با پیشینه ای غنی شامل آرامستان، مسجد، تکیه و کاروانسرای هایی است که در انتهای یکی از محورهای شمالی، جنوبی شهر اصفهان واقع شده است. اکثر ساختمان های مسکونی داخل بافت در کوچه های باریک و با مساحت کم و با مصالح بومی ولی نا مرغوب و غیر فنی ساخته شده اند. آپارتمان نوساز در خیابان مصلی اصفهان نیز از لحاظ شهرسازی و معماری بی هویت و ناهمگون بوده، و اکثرا ساکنین آن قشر کم درآمد و متوسط می باشند.

مطالب بیشتر: خانه دوبلکس شیک ایرانی، خانه کوچک جذاب در اصفهان

نیاز کارفرما آپارتمان شیک اصفهان "ساختمان روزن"

ساختمان سابق پروژه آپارتمان شیک روزن اصفهان نیز از همین خانه ها بوده، کارفرما در نوجوانی تجربه زندگی درخانه ای سنتی با تمامی ویژگی های آن از قبیل فضاهایی با رعایت محرمیت، حیاط، حوض و باغچه های با طراوت را داشته و در پی خاطره سازی از گذشته بوده و در عین حال آپارتمان شیک و مدرن با هزینه ساخت متناسب و در حد معمول را نیاز داشته است.

مطالب بیشتر: ویلاهای مدرن ایران، این بار کوشک خانه در اصفهان

از طرفی دیگر کارفرما خواستار دو واحد آپارتمان در اصفهان یکی برای سکونت خود و از لحاظ اقتصادی دو واحد دیگر برای فروش و عرضه بود. که می بایست دارای جذابیت های فنی و بصیری خاص خود برای فروش را داشته باشد. از چالش های طراحی و ایده پردازی پروژه آپارتمان شیک روزن همخوانی و هم راستایی این دو هدف و شناسایی روش های برخورد با این موضوع بود.

مطالب بیشتر: ساختمان شماره 135، مدرن ترین ساختمان آجری در سعادت آباد

روند طراحی پروژه ساختمان مسکونی روزن در اصفهان

در پروژه ساختمان روزن اصفهان ابتدا نقشه ها با حداکثر مساحت مجاز مطابق با نظر کارفرما و رعایت اصول فنی طراحی شد و طراحی نمای آجری مدرن آپارتمان روزن با فرض حداکثر 30 سانتی متر پیش زدگی متناسب با رضایت همسایگان مجاور، در نظر گرفته شد.

مطالب بیشتر: نمای سیمان سفید، ساختمان مسکونی دریاگوشه در متل قو

چالش ها و راه حل های طراحی آپارتمان روزن اصفهان

توپر نمودن پوسته نما آپارتمان روزن اصفهان با توجه به کنسول سازه ای در قسمت جنوبی، مشکلات سازه ای و اقتصادی زیادی را تحمیل می نمود.

 • راه حل اول:  بهترین گزینه ایجاد احجامی به صورت مقطعی با زاویه تند برای بازشو ها، تراس ها و گلدان ها مطابق با استاندارد های اقلیمی و نورگیری در نمای آجری مدرن آپارتمان روزن اصفهان بود و مابقی پوسته به صورت مسطح و کل نما نیز برای کاهش بودجه اجرا از آجر استفاده شد و سایبان ها از جنس چوب به نحوی که در فضاهای خصوصی هم ایجاد محرمیت و عدم دید به داخل نماید و هم با توجه به ابعاد فضا و رعایت نکات اقلیمی بهینه ترین عمق با استفاده از فرمول ها موجود و شبیه سازی با نرم افزار اتوکد انجام شد و نهایتا قابلیت حرکت عمودی به صورت خودکار و دستی پیش بینی گردید.
 • راه حل دوم:  با توجه بهینه سازی مصرف انرژی، جداره های ساختمان مسکونی روزن به صورت دوجداره و در کف ها و سقف بام عایق حرارتی استاندارد استفاده شد، که از راهکارهای اقلیمی سازگار با شهر اصفهان می باشد.

مطالب بیشتر: طراحی ویلا دوبلکس مدرن، ویلایی برای مایا در رودهن

نمای آجری مدرن آپارتمان روزن در اصفهان

 برای ایجاد حسی خاطره انگیز از آجرچینی سنتی به صورت پر و خالی و برای ایجاد بازی نور و سایه و سطحی نیمه شفاف در پوسته نما، سایبان های عمودی ای از جنس چوب در اتاق ها و تراس ها و حتی آشپزخانه آپارتمان شیک روزن تعبیه گردید. 

مطالب بیشتر: معماری آپارتمان مسکونی، ساختمان 213 در مشهد

طراحی پشت بام آپارتمان شیک روزن در اصفهان

در نهایت با توجه به کمبود سرانه سبزینگی در آپارتمان های این بافت از اصفهان و حفظ شدن درختچه ای با قدمت نزدیک به 40 سال با انتقال پوشش گیاهی به جلوی بازشو ها، تراس ها و در نهایت به بام به عنوان حیاطی سبز با حوضچه و آبنما جهت افزایش تعاملات اجتماعی همچون گذشته، انتقال داده شد و پروژه ساختمان مسکونی روزن اصفهان در مرحله نهایی طراحی قرارگرفت. 

مطالب بیشتر: ویلای سفید رستم، میان باغ های سرسبز تنکابن

بررسی دیاگرام، برش و پلان آپارتمان روزن

با دیدن بخشی از دیاگرام های آپارتمان شیک روزن در اصفهان، با جزییات بیشتری از طراحی این فضا آشنا خواهید شد و با بررسی پروفایل "گروه معماری چارچوب" می توانید تصاویر کامل تری از بخش های مختلف این پروژه مشاهده کنید.

مطالب بیشتر: خانه ویلایی دوبلکس ایرانی، خانه شماره سه در شیراز

در طراحی داخلی پروژه آپارتمان شیک روزن تحرک ها و اتفاقات نمای خارجی در نمای داخلی با ایجاد تاقچه ها و کور درها با روایتی از زندگی گذشته تبدیل به طراحی داخلی شد و حسی ماندگار در کنار فضایی مدرن خلق گردید.

برای اینکه بتوانید پروژه ی خود را در بخش پروژه های برجسته چیدانه با نام خودتان ثبت کنید کافی است، عکس پروژه و مشخصات خود را به تلگرام چیدانه ۰۹۰۳۵۵۵۰۱۴۸ ارسال کنید.

مطالب بیشتر: بازسازی ویلا در شمال،ویلای لانک در جاده چالوس

خانه های قدیمی کاشان ، روح در تک تک آجرهای این خانه جاریست

بازسازی ویلای قدیمی، خانه رویداد در کوهپایه های دماوند

طراحی ساختمان مسکونی خانه سبز، در دامنه جنوبی رشته کوه البرز
تبلیغات

نویسنده: آذین احسانیان

کارشناس معماری داخلی_کاردانی نقشه کشی معماری عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه

نشان کردن
 • 4146 بازدید

 • |
 • 0 نظر

 • |
 • 19 آذر 1398

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
ریزو ریزو
16 نمونه کار

تلفن: 09363686714
 کم جا چوب فروشگاه آرا کم جا چوب فروشگاه آرا
14 نمونه کار

تلفن: 02188339195
مهیا پنجره مهیا پنجره
7 نمونه کار

تلفن: 02188882020
آینه کارن آینه کارن
9 نمونه کار

تلفن: ٠٩١٩٣١١۶١٩١
گالری شینا گالری شینا
81 نمونه کار

تلفن: 09128618101
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173