visibility 3788 today 2021/8/3

طراحی ساختمان مسکونی خانه سبز، در دامنه جنوبی رشته کوه البرز

در گذشته، فضای زندگی انسان در کنار طبیعت بوده است، اما امروزه به دلیل تعریف فضای معماری در طبقات بالاتر از سطح زمین، این ارتباط تا حدود زیادی از بین رفته است. همچنین بافت قدیم شمال شهر تهران، کوچه باغ های سرسبزی داشته که به تدریج با افزایش ساخت و سازها، سرسبزی خود را از دست داده اند.
در ساختمان مسکونی خانه سبز، تلاش برای یافتن راهی در جهت تقویت ارتباط با طبیعت چه به لحاظ بصری و چه به لحاظ فیزیکی، ایده اصلی پروژه را تعریف کرده است.
در این مطلب با شما همراه شده ایم تا معماری ساختمان مسکونی خانه سبز توسط "دفتر معماری کارابن" را بررسی نماییم.

 

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

مشخصات عمومی طراحی ساختمان مسکونی خانه سبز:

 • نام پروژه: ساختمان مسکونی خانه سبز
 • موقعیت: ایران، تهران، جماران، خیابان فیضیه، ابتدای خیابان امیدوار، نبش کوچه برومند، پلاک 9
 • شرکت مشاور: دفتر معماری کارابن
 • معمار: مهدی پناهی
 • همکاران طراحی: رسول بخشی
 • مشاور سازه: محمد علی پناهی
 • تاریخ شروع پروژه: 1394
 • تاریخ پایان پروژه: 1396
 • مساحت سایت: 478 متر مربع
 • مساحت ساخته شده: 3150 متر مربع
 • مجری: قاسم رضایی . بهنام رضایی
 • عکاس: مهدی پناهی

مطلب پیشنهادی: نمای سنگی ساختمان مسکونی شماره 3 محلات، یک معماری خلاقانه!

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

ایده و روند طراحی ساختمان مسکونی خانه سبز

در روند طراحی پروژه ساختمان مسکونی خانه سبز برای تمامی فضاها، با توجه به محدودیتها و ضوابط، هر جا که امکان ایجاد فضای سبز بود، جزئیاتی مناسب طراحی شد. به طور کلی در پروژه ساختمان مسکونی خانه سبز، بجز سطوح داخلی فضای زندگی و مسیرهای تردد در مشاعات، تمام سطوح افقی باقیمانده با هدف افزایش حداکثری فضای سبز، به شکل طراحی باغچه های بزرگ و کوچک انجام شد. "مهمترین فضاها در ساختمان مسکونی خانه سبز، حیاط، بام و حیاط نیم طبقه می باشند."

مطلب پیشنهادی: ساختمان سام پاسداران، تعامل با شهر و شهروندان در یک قاب!

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

طراحی داخلی ساختمان مسکونی خانه سبز

فضای داخلی ساختمان مسکونی خانه سبز، به صورت تک واحدی طراحی شده که در هر طبقه، بعد از دسترسی آسانسور و پله به فضای پیش ورودی واحد، پلان به دو بخش مهمان و خصوصی تقسیم شده که فضای خدماتی سرویس و کلوزت مهمان و آشپزخانه در میان این دو بخش قرار گرفته، نشیمن و اتاقهای خصوصی در جنوب و سالن پذیرایی و اتاق مهمان با درب مجزا به لابی طبقه، در قسمت شمال قرار گرفته است. همچنین در شرق ساختمان مسکونی خانه سبز بالکن بزرگ درارتباط با آشپزخانه و رو به شرق با دید به بوستان منظریه قرار گرفته شده است.

مطلب پیشنهادی: بازسازی ساختمان مسکونی شماره 2 دربند، معماری نور و سایه!

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

ایده طراحی حیاط نیم طبقه در ساختمان مسکونی خانه سبز

ساختمان مسکونی خانه سبز در مرحله ای به ما واگذار شد که سازه و نقشه های اولیه آن طراحی شده بود. در نقشه های ابتدایی شهرداری با توجه به شیب تند خیابان و ترازهای کف طبقات پارکینگ همکف و شروع طبقه اول مسکونی، ارتفاع حدود 5 متری برای پارکینگ بالا بوجود آمده بود که با اعمال ضابطه کنترل ارتفاع پارکینگ، حداکثر این ارتفاع 40/2 متر لحاظ شده بود و مابقی ارتفاع به صورت سقف کاذب در نظر گرفته شده بود. همینطور به دلیل پیشروی فضای ورزشی در طبقه زیر زمین در جهت استفاده از نور و تهویه طبیعی و عبور مسیر ماشین رو از درون حیاط، فضای باقیمانده حیاط کم شده و فضای سبز آن نیز کاهش پیدا کرده بود. این محدودیتها و فضای بلا استفاده پشت سقف کاذب پارکینگ بالا، ما را بر آن داشت تا با ایجاد یک فضای باز مسقف، فضای سبز حیاط گونه را با باغچه های پیوسته پیرامونی و ایجاد آبنمای مرکزی، طراحی کنیم که دسترسی به این فضا به صورت اختصاصی از لابی، توسط یک پل فلزی  امکان می یابد. "این بخش از طراحی، تلاشی بود برای جبران فضای از دست رفته حیاط و افزایش سبزینگی فضا."

مطلب پیشنهادی: ساختمان مسکونی کیان، دیوارهای این خانه طبیعت را قاب می کنند!

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

در نهایت در تمامی قسمتهای ساختمان مسکونی خانه سبز  پنجره و بازشویی ایجاد شده و مابقی سطوح افقی مانند سطح بام، سردر حیاط و قسمتهایی از بدنه حیاط، باغچه هایی طراحی و اجرا شد تا تنوع گونه های گیاهی نیز در جای جای پروژه دیده شود.
لازم به ذکر است که سیستم آبیاری و جمع آوری آب باغچه ها به صورت هوشمند و پیوسته در مشاعات طراحی شده تا در نبود ساکنین نیز جزئیات سبز نما ساختمان مسکونی خانه سبز در تمامی شرایط قابل رسیدگی باشند.

مطلب پیشنهادی: طراحی آپارتمان دوبلکس، تجربه ای نو در خانه مدرن قزوین!
 

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

ایده و طراحی نمای ساختمان مسکونی خانه سبز

ایده طراحی نمای ساختمان در امتداد ایده اصلی پروژه ساختمان مسکونی خانه سبز، بدین صورت شکل گرفت تا کالبد بنا با رفتار طبیعی در برابر دو مسئله مهم: یکی دید و منظر و دیگری ایجاد فضای مناسب برای رشد و گسترش گیاهان گشوده شود. 
این گشایش از یک طرف با فاصله گرفتن پوسته نازک کاری از بدنه اصلی ساختمان و از طرف دیگر با گشایش و فاصله گرفتن تدریجی پوسته نازک کاری نما و همینطور چرخش تدریجی عناصر شکل دهنده نما برای به حداقل رساندن سطح پوشش، طراحی شد که فضای رشد و گسترش گیاهان به تدریج تا بازترین قسمت نما فراهم گردید.
در انتهای این پوسته بازشده نما در هر بخش فاصله حداکثری ایجاد شد و در بخشهایی برای باز بودن کامل سطح پنجره، هیچ عنصری نما را نپوشاند. 

مطلب پیشنهادی: 10 آپارتمان مسکونی در تهران، معماری برجسته ایرانی!

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

بررسی پلان و برش ساختمان مسکونی خانه سبز

با دیدن بخشی از پلان های ساختمان مسکونی خانه سبز با جزییات بیشتری از طراحی این فضا آشنا خواهید شد و با بررسی پروفایل "دفتر معماری کارابن" می توانید تصاویر کامل تری از بخش های مختلف این پروژه مشاهده کنید.

مطلب پیشنهادی: آپارتمان مسکونی پلاک یک، خانه مدرن در محله پدری!

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

blog post

خانه سبز

چیدمان مصالح و ترکیب آن با فضای سبز نما، به نوعی حس بیرونی پوسته نما و دیده شدن فضای سبز در تمامی قسمتهای نمای ساختمان مسکونی خانه سبز را از درون نیز قابل روئیت و لمس کرده و ارتباط بصری و فیزیکی با همین دو عنصر فضای سبز و متریال نما، حس ارتباط با فضای خارج را تقویت می کند. این جزئیات تلاشی است برای کم کردن فاصله درون و بیرون در جهت تقویت حس ارتباط با طبیعت. 
برای اجرایی شدن این جزئیات، آجر به دلیل مدولار بودن و امکان چیدمان کردن و همچنین داشتن حس قوی و آشنا برای مخاطبین پروژه، انتخاب شد و رنگ روشن هم برای سبک تر کردن پروژه و دیده شدن بیشتر گیاهان در زمینه روشن، اتخاذ شد.

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر از پروفایل "دفتر معماری کارابن" دیدن کنید!

برای اینکه بتوانید پروژه ی خود را در بخش پروژه های برجسته چیدانه با نام خودتان ثبت کنید کافی است، عکس پروژه و مشخصات خود را به تلگرام چیدانه 09035550148 ارسال کنید.
مطلب پیشنهادی: 

ساناز بهبودی*
نویسنده: ساناز بهبودی*

نویسنده و کارشناس تولید محتوا در تیم تحریریه چیدانه، فارغ التحصیل کارشناسی معماری از دانشکده معماری و شهرسازی سوره و دانشجوی ارشد طراحی شهری، علاقه‌مند به فعالیت در حیطه طراحی معماری و طراحی داخلی آشنا به امور کامپیوتری و نرم افزارهای معماری مسلط به زبان انگلیسی

more_horiz
مطالب پیشنهادی
ویلاهای مدرن ایران، این بار کوشک خانه در اصفهان

ویلاهای مدرن ایران، این بار کوشک خانه در اصفهان

دکوراسیون داخلی آپارتمان شیک، خانه گلخون شیراز

دکوراسیون داخلی آپارتمان شیک، خانه گلخون شیراز

ساختمان با سقف شیب دار، ساختمان مسکونی 106 مهرشهر

ساختمان با سقف شیب دار، ساختمان مسکونی 106 مهرشهر

کسب و کارها پیشنهادی
خانه پالاز موکت و کاغذ دیواری و لمینیت certificate
خانه پالاز موکت و کاغذ دیواری و لمینیت

خانه پالاز موکت و کاغذ دیواری و لمینیت

 دیبا دکور certificate
 دیبا دکور

دیبا دکور

معماری و طراحی دکوراسیون داخلی "بر اساس علم فنگ شویی" certificate
معماری و طراحی دکوراسیون داخلی "بر اساس علم فنگ شویی"

معماری و طراحی دکوراسیون داخلی "بر اساس علم فنگ شویی"

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent