visibility 92 today 1400/8/20

5 نمونه تفاوت معماری مدرن و سنتی

معماری فقط طراحی و زیبایی‌شناسی یک ساختار نیست، بلکه “عملکرد” در معماری بسیار اهمیت دارد. معماری همواره دستخوش تغییر است و متناسب با نیازهای زمان به روز می‌شود. هر منطقه‌ای با توجه به هویت فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و شرایط اقلیمی، دارای شیوه‌های خاص معماری بومی است که به عنوان معماری سنتی شناخته می‌شود. اما معماری مدرن به عنوان یک جنبش از قرن بیستم آغاز شد. در این مطلب به 5 نمونه تفاوت معماری مدرن و سنتی می‌پردازیم.

تفاوت معماری مدرن و سنتی
تفاوت معماری مدرن و سنتی
تفاوت معماری مدرن و سنتی
تفاوت معماری مدرن و سنتی
تفاوت معماری مدرن و سنتی

blog post

طراحی و ساخت ویلای معاصر مدرن

blog post

طراحی نمای ساختمان مسکونی سه طرفه در شهر یزد

blog post

طراحی و اجرای نمای شیک ساختمان

blog post

طراحی و ساخت ویلا دوبلکس استخردار

اصطلاح معماری مدرن و سنتی 

مردم اغلب از اصطلاحات “سبک معماری مدرن” و “سبک معماری سنتی” به عنوان مترادف قدیمی و جدید سوء استفاده می کنند. در حقیقت، معماری مدرن و سنتی هر دو تاریخچه طولانی دارند و مربوط به حال و گذشته نمی شوند. در حقیقت، برخی از خانه های مدرن تقریباً صد سال قدمت دارند. و بسیاری از خانه های نوساز سبک سنتی را دارند و تفاوت معماری مدرن و سنتی بسیار است.

تعریف معماری سنتی
تعریف معماری سنتی
تعریف معماری سنتی
تعریف معماری سنتی
تعریف معماری سنتی

تعریف معماری سنتی در تفاوت معماری مدرن و سنتی

اصطلاح “معماری سنتی” برای طیف وسیعی از سبک های خانه سازی استفاده می شود. هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند. به طور کلی، هر گونه تاثیرگذاری در منازل از سبک های تاریخی، مانند معماری ویکتوریایی، استعماری، صنعتگر یا نئوکلاسیک، می تواند در گروه یک معماری سنتی قرار گیرد. اگرچه منشأ این سبک ها متفاوت است، اما معماری سنتی چندین ویژگی مشترک دارند. این ویژگی ها شامل ایوان های بزرگ و باز با تیرها و تیرهای برآمدگی، لبه دار و سقف بلند و نوک تیز با یک یا چند شیروانی است. آنها از مصالح ساختمانی سنتی مانند آجر، چوب، گچ، گچ و سنگ ساخته شده اند. که بیان گر تفاوت معماری مدرن و سنتی است.

معماری مدرن
معماری مدرن
معماری مدرن

blog post

طراحی و اجرای محوطه بیرونی ویلای بادرود

blog post

سالن اپرا هال سپنتا کیش برنده جایزه A Design award 2021 ایتالیا

blog post

نمای ویلای مدرن

از طرف دیگر، سبک معماری مدرن آن شکوفایی کلاسیک را به نفع یک طرح ساده و تمیز رد می کند. در جاهایی که خانه های سنتی با جزییات ظریف آراسته شده اند، خانه های مدرن ریزه کاری ها را دور می کنند تا ساختار اصلی بتواند حرف اول را بزند.

blog post

نمای منحصر بفرد ساختمان مسکونی

blog post

نمونه کار طراحی ویلای مینیمال و شیک

blog post

طراحی و اجرای نمای مدرن

blog post

ویلا مدرن

تعریف معماری مدرن درتفاوت معماری مدرن و سنتی

در سبک معماری مدرن از سقف تخت یا شیب کم، خطوط مستقیم و نمای بیرونی تمیز با بافت کم و بدون بافت بهره می برند. در ساخت و ساز مدرن از مصالح ساختمانی و پیشرفته تر مانند فولاد مسلح، بتن و پلاستیک و مهمتر از همه شیشه استفاده می شود. معمولا نمونه های سبک سنتی اصیل (آنهایی که در قرن نوزدهم و اوایل قرن 20 ساخته شده اند) عمدتا در مراکز شهرها و محله های باسابقه یافت می شوند. با این حال، بسیاری از خانه های نوساز به منظور تقلید از ساخت و سازهای سنتی طراحی شده اند. اگرچه این خانه ها سنتی به نظر می رسند، اما تفاوت معماری مدرن و سنتی بسیار است و اغلب از مواد مدرن تر و حساسیت های طراحی داخلی استفاده می کنند.

ویژگی‌های معماری سنتی

 • معماری سنتی، فرهنگ جامعه را نشان می‌دهد و نکته مهم اینکه در ایران، در این سبک معماری به نمای بیرونی خانه‌ها توجه چندانی نمی‌شد. اکثر طراحان و معماران روی طراحی داخلی خانه‌ها تمرکز می‌کردند. توجه بیش از حد معماران به جزئیات یکی از مهم‌ترین نکات در رابطه با معماری سنتی می‌باشد. مثلا اینکه در اکثر خانه‌های قدیمی درب‌های ورودی به صورت دولنگه و چوبی بوده‌ و هریک از این لنگه‌ها نیز دارای کوبه‌ای مخصوص بودند.
 • معماری بومی یا سنتی نوعی معماری است که از منابع و مصالح محلی و در دسترس استفاده می‌کند. این سبک معماری کاملا با سبک زندگی مردم، ساختار اجتماعی و شرایط طبیعی منطقه پیوند دارد.
 • در گذشته در معماری سنتی، خصوصا در خانه‌های افراد ثروتمند اتاق‌هایی برای فصل‌های خاص از سال طراحی می‌شد. اتاق‌های مخصوص فصل زمستان اغلب برای این که راحت‌تر گرم شوند، به صورت جمع‌وجور و با سقف‌های کوتاه طراحی می‌شدند. اما اتاق‌هایی که برای فصل تابستان طراحی می‌شد، بزرگ بودند و سقف آن‌ها نیز بلند بود.
 • در خانه‌های سنتی همیشه مطبخ یا آشپزخانه در پشت اتاق‌های اصلی ساخته می‌شد. تنها منبع نور مطبخ‌ سوراخ‌هایی بود که در سقف ایجاد می‌شد.
 • در این سبک معماری اغلب از پنجره‌های مشبک رنگی استفاده می‌شد. به همین دلیل صبح‌ها با بالا آمدن خورشید نور از این پنجره‌ها به دیوارهایی پر از طاقچه منعکس می‌شد و باعث زیبایی اتاق نشیمن می‌شد.
 • در معماری سنتی حیاط قلب خانه‌ بود. در اطراف حیاط اتاق‌های کوچک و بزرگ قرار داشتند تا از نور، هوا و چشم‌انداز حیاط حداکثر استفاده شود.
ویژگی‌های معماری مدرن:
ویژگی‌های معماری مدرن:
ویژگی‌های معماری مدرن:

ویژگی‌های معماری مدرن:

 • همیشه قانون کلی “عملکرد، دیزاین و فرم را تعیین می‌کند” در مورد این سبک صادق است. یک ساختمان مدرن باید کاربردی بوده و شکل و ساختار آن با توجه به کارایی آن طراحی شود.
 • سبک‌ معماری مدرن بسیار ساده اما پیشرفته و مدرن است. در یک ساختمان مدرن از تزئینات اضافی استفاده نمی‌شود و هیچ نوع تصویر عجیب و غریب و یا گچ‌بری‌های دور سقف در آن دیده نمی‌شود. خطوطی که در این نوع معماری اجرا می‌شوند پیچیده و با جزئیات گیج‌کننده همراه نیستند و نمایی کلی از ساختمان را به نمایش می‌گذارند. البته این بدان معنا نیست که ساختمان‌های مدرن همواره دارای زوایای ساده و چهارگوش هستند. در برخی از آن‌ها از خطوط منحنی و اشکال ارگانیک نیز استفاده می‌شود.
ویژگی‌های معماری مدرن:
ویژگی‌های معماری مدرن:

blog post

طراحی ویلا دوبلکس شیک به سبک مدرن

blog post

طراحی نما ساختمان پروژه سهروردی شمالی

blog post

طراحی معماری ساختمان چند طبقه

blog post

طراحی و اجرای محوطه بیرونی خانه دوبلکس لوکس

 • در معماری مدرن امروزی، مواد و مصالح بسیاری وجود دارد که معمار می‌تواند با استفاده از آن‌ها جلوه‌های مختلفی را ایجاد کند. سازه‌هایی ساخته شده از جنس استیل و بتن، استفاده از شیشه، سفیدکاری (معمولا گچ و سیمان روی آجر) و پلان‌ها و نقشه‌های باز، از جلوه‌های بارز معماری مدرن هستند.
 • فضا یکی از فاکتورهای بسیار مهم در معماری مدرن است، از این رو ساختمان‌هایی که برای تجارت یا تفریح طراحی می‌شوند، فضایی باز داشته و افراد هنگام حضور در آن با ازدحام رو به رو نخواهند شد.
 • برجسته‌ترین ویژگی معماری مدرن سادگی طرح و فرم آن است. در این سبک به جای اهمیت به دکور و تجملات، به مکان و فضا تاکید شده است.
 • اکثر سازه‌های معماری مدرن دارای فضای بزرگ هستند و برای استفاده بهینه از نور، از شیشه استفاده می‌شود. پنجره ساختمان‌های مدرن بسیار بزرگ تعبیه می‌شوند تا نور طبیعی خورشید وارد فضا شده و آن را روشن کند.
 • نقشه اغلب خانه‌های مدرن به صورت فضای باز طراحی می‌شود که علاوه بر ایجاد فضاهای دلباز، با راهکارهای مختلف حریم خصوصی رعایت می‌شود.
سازگاری با محیط زیست
سازگاری با محیط زیست
سازگاری با محیط زیست
سازگاری با محیط زیست

1-سازگاری با محیط زیست، در تفاوت معماری مدرن و سنتی 

معماری سنتی که به عنوان معماری بومی شناخته می‌شود، بیشتراز مصالح سازگار با محیط زیست استفاده می‌کند. اما معماری مدرن، در انتخاب مصالح کمتر به مسائل زیست‌محیطی و شرایط اقلیمی توجه می‌کند. به طور مثال طراحی ساختمان‌های امروزی طوری است که از اولین ساعات روز که نور خورشید می‌تابد، باز هم باید از نور مصنوعی استفاده کرد، اما در ساختمان‌هایی با معماری‌ سنتی در طی روز تنها از نور طبیعی استفاده می‌شود.

البته در سال‌های اخیر با رشد تکنولوژی، توجه به تعامل انسان و محیط زیست در معماری مدرن بیشتر شده است. بسیاری از سیستم‌های نورپردازی مدرن، دارای سنسورهایی هستند که میزان نور را با توجه به روشنایی محیط تنظیم می‌کنند و از این طریق به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک می‌شود.

تفاوت معماری مدرن و سنتی
تفاوت معماری مدرن و سنتی
تفاوت معماری مدرن و سنتی

2-هزینه، در تفاوت معماری مدرن و سنتی

معماری سنتی از منابع و مصالح محلی در دسترس برای پاسخگویی به نیازهای مردم استفاده می‌کند. استفاده از مصالح محلی در ساخت و ساز در نهایت باعث کاهش هزینه‌های ساختمان شده و معماری سنتی را به گزینه‌ای اقتصادی تبدیل می‌کند. اما در معماری مدرن هدف راحتی بیشتر برای ساکنان است و چنین استانداردهایی را فقط می‌توان با استفاده از ماشین‌آلات مدرن که دارای هزینه‌های اولیه قابل توجه و تقاضای انرژی بیشتری هستند، برآورده کرد.

مصالح
مصالح
مصالح

3-مصالح، در تفاوت معماری مدرن و سنتی

بارزترین تفاوت معماری مدرن و معماری قدیمی، تفاوت در نوع مصالح است. در گذشته، سنگ و مشتقات آن مصالح اصلی ساختمان بودند. سازه‌ها معمولاً از موادی ساخته می‌شدند که بخشی از مواد و مصالح محل زندگی بودند. مثلا معمولاً گل، آجر، بلوک یا سنگ روی هم فشرده می‌شدند و در یک سازه به کار می‌رفتند. در حالی که معماری مدرن اغلب از سازه‌های فلزی یا بتنی و شیشه‌ای استفاده می‌کند.

نمونه تفاوت معماری مدرن و سنتی
نمونه تفاوت معماری مدرن و سنتی
نمونه تفاوت معماری مدرن و سنتی

blog post

رندر طراحی ویلای لوکس رویان

blog post

بازسازی و معماری نمای منزل حیاط‌دار لاکچری

4-ظاهر، در تفاوت معماری مدرن و سنتی

ظاهر ساختارهای قدیمی و مدرن و مقایسه آن‌ها، یکی از جنبه‌های مهم زیست‌محیطی و استفاده از فضا را نشان می‌دهد. ساختارهای قدیمی بسیار پرزرق و برق، باشکوه و در گستره‌ای افقی با فاصله‌های زیاد ساخته می‌شدند. در واقع، ساختمان‌ها به صورت پراکنده بودند. امروزه در معماری مدرن، با توجه به کمبود فضا، سعی بر جمع‌وجورتر کردن و ساخت ساختمان‌های عمودی است.

blog post

طراحی واجرای رستوان در استانبول ترکیه

blog post

طراحی و اجرای پروژه برج‌های سرو 1 و 2

5-فناوری، در تفاوت معماری مدرن و سنتی

استفاده از فناوری در معماری مدرن بیشتر به چشم می‌خورد. با پیشرفت تکنولوژی، معماری مدرن به سمت مواد و مصالحی رفت که انرژی کمتری برای ساخت آن‌ها صرف می‌شود و پایدارتر هستند. در طراحی‌های مدرن امروزی از منابعی مثل انرژی خورشیدی و آب باران برای تامین انرژی استفاده می‌شود.

معماری مدرن و سنتی
معماری مدرن و سنتی
معماری مدرن و سنتی
معماری مدرن و سنتی

هر چند که در سال های گذشته و دهه های اخیر، معماری سنتی به دست فراموشی سپرده شده است و سبک های جدید و مدرن بر اکثر ساختمان های ساخته شده، حاکم است، اما امروزه با توجه به تمرکز طراحان و معماران مشهور ایرانی به سبک ها و معماری سنتی ایرانی، باز استفاده از طرح های سنتی در معماری ایرانی و تلفیق آن با طرح های جدید نیز طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

تفاوت معماری مدرن و سنتی
تفاوت معماری مدرن و سنتی
تفاوت معماری مدرن و سنتی
تفاوت معماری مدرن و سنتی

blog post

مجموعه ویلای نمک‌آبرود

blog post

نماسازی ویلا و محوطه سازی

جمع بندی

هر دو سبک معماری سنتی و مدرن، فواید و مزایای خاص خود را دارند و می‌تواند برای داشتن یک سبک زندگی سازگار با محیط‌ زیست مورد استفاده قرار گیرند. اما بهتر است راه میانه را انتخاب کرد. معماری سنتی و مدرن می‌توانند با هم ترکیب شوند و بیان منحصر به فردی به ساختار بدهند. واقعیت این است که تغییر در جوامع بشری و نیازهای انسانی به صورت مستقیم یاغیرمستقیم، منجر به تحولات معماری شده است. بهترین راه این است که با بهره‌گیری از تکنولوژی، از نکات مثبت و پایدار معماری سنتی و مدرن، در ساخت‌سازهای امروز بهره برد. در این مقاله به بررسی 5 نمونه تفاوت معماری مدرن و سنتی پرداخته ایم.

مطالب بیشتر:

 

 

مهسا پوررضا
نویسنده: مهسا پوررضا

عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه

more_horiz
مطالب پیشنهادی
آشنایی با سبک معماری پست مدرن

آشنایی با سبک معماری پست مدرن

5 نمونه تفاوت معماری مدرن و سنتی

5 نمونه تفاوت معماری مدرن و سنتی

تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن در چیدمان خانه های امروزی!

تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن در چیدمان خانه های امروزی!

کسب و کارها پیشنهادی
بازار گل و گیاه لشگری certificate
بازار گل و گیاه لشگری

بازار گل و گیاه لشگری

مبلینا certificate
مبلینا

مبلینا

استودیو معماری نیارش certificate
استودیو معماری نیارش

استودیو معماری نیارش

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent