Chidaneh.com placeholder image

7 قانون طلایی برای مرتب نگه‌داشتن خانه

به قلم: علیرضا باقرپور

اگر شما هم همیشه دنبال قیچی هستید یا با پیدا کردن کاغذهای مهم در مواقع ضروری مشکل دارید، حتما تا انتهای این مطلب را با دقت بخوانید.

نوژا دیزاین

خانه مرتب و منظم یکی از ایدئال‌‎های همه ماست و تفاوتی ندارد که طرفدار انضباط باشیم یا خیر؛ زیرا همه از دیدن خانه همیشه مرتب و آراسته لذت می‌بریم. اما فکر می‌کنیم داشتن چنین خانه‌ای، سخت است و هر روز باید زمان زیادی برای مرتب‌کردن وسایل خانه صرف کنیم.

کی پلاس

اما چند قانون ساده ولی بسیار موثر وجود دارد که اگر آن‌ها را در خانه رعایت کنید، شما هم مثل دیگران خانه‌ای منظم و آراسته خواهید داشت. بیایید سریع‌تر سراغ این اصول برویم و تا حد امکان از آن‌ها در خانه استفاده کنیم.

قانون طلایی اول: واقع‌بین باش

مهم‌ترین اصلی که باید همیشه در نظر بگیریم این است که برای مرتب‌کردن بخشی از خانه چه زمانی نیاز است. مثلا انباری یا بالکن آشپزخانه که چندان خودمان را مقید به مرتب نگه‌داشتن آن‌ها نمی‌کنیم، در چند ساعت تمیز و منظم می‌شوند.

طبق این قانون اگر زمانی کمتر یا حتی بیشتر از زمان منطقی برای تمیزکردن در نظر بگیریم، عملیات سروسامان‌دادن به خانه با شکست مواجه می‌شود.

می‌توانید برای مرتب کردن خانه، یک زمان حدودی و البته منطقی در نظر بگیرید و چند موسیقی شاد تعیین کنید و با خود قرار بگذارید که در انتهای آخرین آهنگ باید کار تمیز و مرتب‌کردن خانه تمام شده باشد.

قانون طلایی دوم: کارهای خانه را تکه‌تکه کن

این قانون یادآوری می‌کند که خانه‌تکانی در یکی دو روز عملی نیست.

اگر فکر می‌کنید می‌توانید در سه یا چهار روز تمام خانه را گردگیری و مرتب کنید، تمام کمدها و کابینت‌ها را تمیز و اتاق‌خواب و آشپزخانه برق بزند، باید بگویم کاملا در اشتباه هستید.

طبق این قانون باید کارهای خانه را تقسیم کنید و هر روز بخشی از آن را پیش ببرید. مثلا بسیار تجربه کرده‌ایم که درِ کمد را برای برداشتن یا گذاشتن یک لباس باز می‌کنیم و با کوهی از لباس‌های درهم و مچاله‌شده مواجه می‌شویم.

در این لحظه یک تصمیم آنی و احساسی برای مرتب‌کردن کمد می‌گیریم و تمام لباس‌ها را بیرون آورده و مشغول تمیزکردن کمدها می‌شویم. در این شرایط هیچ چیزی بدتر از مهمان سرزده نیست؛ زیرا مجبور هستیم تمام لباس‌ها را مجدد در کمد بریزیم.

حال اگر هر بخش از کمد را در یک زمان مشخص، سامان دهیم قطعا با چنین مشکلی مواجه نخواهیم شد. برای اجرایی کردن این قانون می‌توانید برای هر روز هفته یک برنامه مشخص بنویسید و هر روز بخشی از خانه را مرتب کنید.

قانون طلایی سوم: بلااستفاده‌ها را از خانه خارج کنید

در هر کمدی تعداد زیادی لباس پنهان شده‌اند که از نظر سایز، رنگ یا مدل، دیگر قابل استفاده نیستند. البته این وسایل فقط محدود به لباس نمی‌شوند و ممکن است کتاب‌های درسی و کمک درسی قدیمی، باکس‌ها، ظرف یا وسایل بازی را هم شامل شود.

برای عمل به این قانون باید با دقت به گوشه و کنار خانه نگاه کنید و هر وسیله‌ای که دیگر کارایی ندارد را از خانه حذف کنید. مثلا وسایلی که بسیار از کار افتاده‌اند را بیرون بریزید و لباس‌هایی که از نظر سایز مناسب نیستند و البته قابل استفاده برای دیگران هستند، را به دیگران اهدا کنید.

برای این قانون باید این فکر را که ممکن است روزی به این وسیله احتیاج داشته باشید را کنار بگذارید؛ چون ممکن است در بررسی وسایل خانه متوجه شوید بعضی از وسایل گران‌قیمت هیچ کارایی در خانه ندارد یا با سلیقه شما دیگر سازگار نیست. پس در این‌جا باید بدون هیچ تردیدی هر وسیله‌ای که حضورش در خانه به نظر اضافه است را برای کنارگذاشتن تیک بزنید.

بعد از پاک‌سازی خانه از وسایل بلااستفاده، متوجه خواهید شد که مرتب‌کردن خانه بسیار راحت‌تر خواهد شد.

قانون طلایی چهارم: یک سبک ویژه برای خود داشته باشید

اگر به خانه دوستان و اقوام توجه کرده باشید، هر کسی یک روش مخصوص در چیدمان وسایل و نظم‌دادن به خانه دارد. مثلا برخی ترجیح می‌دهند بیشتر وسایل خانه را در کمدها جای دهند تا دور از چشم باشند اما عده‌ای طبقه‌ها و شلف‌ها را برای چیدمان وسایل می‌پسندند تا هم نظم بیشتری داشته باشند و هم همیشه در دسترس باشند.

شما هم می‌توانید یک روش با توجه به سلیقه خودتان انتخاب کنید؛ البته بهتر است این گونه بگویم که می‌توانید برای هر بخش از خانه یک روش داشته باشید. یعنی برای آشپزخانه از کابینت‌ها با در استفاده کنید و برای اتاق‌خواب از طبقه‌ها و شلف‌ها کمک بگیرید.

قانون طلایی پنجم: کارایی را فدای قانون چهارم نکنید

برای عمل به قانون چهارم می‌‎توانید گشتی در پینترست یا اینستاگرام بزنید و از ایده‌هایی که دیگران در خانه‌های خود اجرا کرده‌اند، استفاده کنید. فقط حواستان باشد در انتخاب سبک و روش برای نظم‌دادن به وسایل اسیر زیبایی آن نشوید؛ بلکه باید ابتدا کارایی آن را در خانه خود بسنجید و بعد به تاثیر مثبت آن در دکوراسیون داخلی توجه کنید.

مثلا ممکن است در خانه‌ای باکس‌های حصیری توجه شما را جلب کند ولی جایی در کمد برای آن‌ها نداشته باشید، پس منطقی است که این ایده را برای خانه خود انتخاب نکنید و ایده‌هایی که برای کمدهای کوچک اجرا شده‌اند را بررسی کنید.

قانون طلایی ششم: وسایل مشابه را کنار هم قرار دهید

پیدا نکردن جوراب‌ها در شرایطی که باید سریعا آماده شویم، بیش از هر چیزی می‌تواند ما را آشفته یا عصبی کند.

این قانون به ما کمک می‌کند تعداد فراموشی‌هایمان را کم کنیم. مثلا لیوان‌ها را در یک کابینت، قاشق‌ها را در یک کشو آشپزخانه، کتاب‌ها و دفترهای یادداشت را در کتابخانه، لباس‌های کوچک مانند جوراب یا روسری را در یک کشو یا باکس بگذارید.

حتی می‌توانید برای نظم بیشتر از جداکننده‌های مخصوص که می‌توانید توی کشو یا باکس بگذارید و فضای آن‌ها را به چند بخش تقسیم کنید، استفاده کنید.

قانون طلایی هفتم: کشویی درهم داشته باشید

حتما می‌پرسید زمانی که بحث بر سر نظم و انضباط است، چرا باید حرف از کشوی درهم بزنم؟  اشتباه نکنید. در بالا گفتم وسایل مشابه را کنار هم بگذارید، اما همیشه وسایل کوچک زیادی در خانه وجود دارد که نمی‌تواند به هیچ دسته‌ای راه پیدا کند. این کشو قرار است وسایلی که عضو هیچ گروهی نیستند را در خود جا دهد تا زمان نیاز بدانید کجا باید دنبال آن بگردید.

برای منظم‌کردن خانه استراتژی داشته باشید

معمولا برای موفقیت در هر کاری باید استراتژی مشخصی داشته باشید و مرتب‌کردن خانه هم از این اصل مستثنی نیست. در بالا هفت قانون ساده ولی کاربردی را برای مرتب‌کردن خانه لیست کردیم. اگر به همین چند قانون خود را پایبند کنید، بعد از مدتی متوجه تاثیرات چشم‌گیر آن‌ها در خانه خواهید شد.

منبع: خوگر

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه