Chidaneh.com placeholder image

چقدر درباره ابزارهای دکوراتیو، کاربرد و انواع آن می‌دانید؟

به قلم: علیرضا باقرپور

زیبایی محیطی که در آن زندگی و کار می کنیم یکی از اصلی ترین و بدیهی ترین نیازهای بشر است. به همین دلیل از دیرباز تزئین و آراستن آن برای انسان مورد توجه بوده است. چنین نیازی یعنی توجه به زیبایی محیط مهمترین علت ایجاد هنر و فن چیدن اشیاء بوده است. 

ساقدوش بار

امروزه توجه به معماری داخلی ساختمان و دکوراتیو کردن فضای آن اهمیتی دوچندان پیدا کرده است و دکوراسیون زیبا و مناسب لازمه هر فضای داخلی شده است. به عبارت دیگر، در سال های اخیر با تغییر سبک زندگی، توجه به دکوراتیو کردن فضا مورد توجه واقع شده است. دکوراتیو کردن فضا نوعی  معماری داخلی است که تلاش دارد با استفاده از انواع ابزار و اشیاء، محیط را برای ما زیباتر و راحت‌تر سازد. اگرچه زیبایی بخش مهمی از فضای دکوراتیو است، اما این فضا زمانی بی نقص است که شیوه دکوراسیون آن کاربردی هم باشد. به این معنی کاربردی بودن ابزارهای دکوراتیو آن را از زیبایی صرف فراتر می برد و به آن ارزشی افزون می دهد.

کی پلاس

ابزارهای پیش ساخته دکوراتیو

امروزه ابزارهای دکوراتیو به لحاظ جنس، مواد تشکیل دهنده و مدل ها تنوع بسیاری پیدا کرده اند. شیشه و آینه، سنگ و سرامیک، چوب، فلز، پارچه، بتن و گچ از دیرباز استفاده می شده اند. همچنین انواع پیش ساخته آن از جنس پروفیل ها و پنل های صنعتی است که با نام NMC شناخته می شوند. ابزارهای پیش ساخته با موادی همچون پلی استایرن، پلی یورتان، MDF و پلاستیک وینیل ساخته می شوند. این ابزارها ظاهری بسیار ظریف، مدرن و مینیمال دارند که برای هر سبک و دکوراسیونی مناسب هستند. حتی می توان با استفاده از ابزارهای پیش ساخته در طرح های کلاسیک، دکوراسیون های کلاسیک که پرهزینه بودند را در طراحی فضا پیاده کرد.

در کدام فضاها از ابزارهای پیش ساخته استفاده می شود؟

آینه های دکوراتیو، رنگ، پنل، دیوارپوش، شیشه کاری، بتن دکوراتیو، گچبری، کتیبه پرده، نبشی، قاب، قرنیز، لوور، کرنر، سرستون، زیرگلویی و تسمه فقط بخشی از ابزارهای دکوراتیو موجود در بازار هستند. چنان که می توان به تناسب محیط مورد نظر از هر مدل یا ترکیبی از آن ها استفاده کرد. به طور مثال از آینه های دکوراتیو برای بزرگ تر نشان دادن فضا و روشن تر کردن آن استفاده می شود. استفاده از آینه به حس سرزندگی و شادابی محیط کمک می کند. پنل های دکوراتیو که در سقف و دیوار استفاده می شود ابزاری بسیاری زیبا و کاربردی برای عایق کردن حرارت و صدا است، چون ضد ضربه و در برابر پوسیدگی  و رطوبت مقاوم است، بسیار پرطرفدار است. یا می توان از بتن دکوراتیو در کف ساختمان، پارکینگ، پیاده رو، پل و استخر استفاده کرد. بتن های دکوراتیو بسیار سریع و راحت اجرا شده و در مقابل نفوذ آب و حرارت مقاوم و بسیار مقرون به صرفه است.

بازسازی دیگر دشوار نیست!

استفاده از ابزارهای پیش ساخته یکی از بهترین شیوه های طراحی دکوراسیون و معماری داخلی امروز است. این ابزارها نه فقط سبک هستند، بلکه ماندگاری بالا دارند و در برابر بسیاری از آسیب ها مقاوم هستند. همچنین به راحتی نصب شده و مقرون به صرفه هستند. این ابزارها به ویژه فضاهای داخلی را از حالت عادی خارج کرده و به آن جلوه ای چشمگیر می بخشند. در واقع، یکی از کم هزینه ترین شیوه های بازسازی فضاهای داخلی هستند که می توانند به یک تغییر اساسی در محیط منجر شوند. پس می بینیم که امروزه دیگر ایجاد تغییر در محیط خانه و کار، سخت و طاقت فرسا نیست. می توانید با بازسازی و استفاده از ابزارهای پیش ساخته تغییرات بسیار بزرگی را در فضا ایجاد کنید. حالا دیگر می توان سرعت بیشتر و صرف زمان کمتر، از با کیفیت ترین مواد و مدل ها برای دکوراسیون استفاده کرد و به این شکل شاهد افزایش عمر مفید ساختمان بود.

جمع بندی

ما در این مقاله ابزارهای دکوراتیو و کاربرد و انواع آن را به شما معرفی کردیم. برای آشنایی بیشتر با بخشی از این ابزارها و خرید آن ها می توانید از سایت بهینا دیدن کنید. بهینا بعنوان یکی از برترین تولید کنندگان ابزارهای دکوراتیو مجموعه متنوعی از کاربردی ترین ابزارهای دکوراتیو را تولید می کند. همچنین برای آشنایی بیشتر و استفاده از مقالات ما می توانید عضو خبرنامه بهینا شوید و به صورت منظم جدیدترین نوشته های حوزه دکوراسیون داخلی را دریافت کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه