Chidaneh.com placeholder image

9 پروژه‌ی معماری شگفت‌انگیز که زیر آب بنا شدند!

به قلم: علیرضا باقرپور

از آنجاییکه 71 درصد از مسافت زمین زیر آب است، طولی نمی‌کشد که معماری زیرآب در طراحی شهری به یک روند روبه‌رشد تبدیل شود. گرچه سکونتگاه‌های زیرآب از دهه 60 وجود داشتند- که بیشتر برای اهداف تحقیقات دریایی استفاده می‌شدند-  اما هتل‌ها، رستوران‌ها و موزه‌های زیردریا در دهه‌ی اخیر در سراسر کره‌ی زمین توسعه یافته‌اند. این ابتکارات گردشگری قطعاً تجربه‌ای ایجاد می‌کنند که اصلاً شبیه به آنچه روی زمین پیدا می‌شود نیست، اما بسیاری از این پروژه‌ها صرفاً برای تفریح انسان نیست. «رونی گراسدال» مدیر پروژه و معمار اسنوهتا، وقتی که شرکت در آستانه‌ی طراحی یک رستوران زیردریایی در ساحل نروژ بود، در صحبت با (AD) در سال 2019  گفته که ایده‌ی طراحی یک سازه‌ی زیردریایی بسیار جالب و شگفت‌انگیز است.

نوژا دیزاین

این گفتگوها درنهایت به ساخت یک رستوران 5 ستاره زیر آبهای اقیانوس اطلس در شهرک لیندسنس منتهی شد. او آن زمان می‌گفت:" این سازه نه‌تنها قرار است بعنوان یک رستوران استفاده شود، بلکه نقش مهمی در مرکز تحقیقات دریایی ایفا خواهد کرد." معماری زیرآب هنوز یک مفهوم نسبتاً جدید است، اما احتمالات به اندازه‌ی خود اقیانوس عمیق هستند. آن زیر، (AD) 9 سازه‌ی زیردریایی بی‌نظیر را شناسایی کرده که امروزه می‌توانید از آنها بازدید کنید.

کاغذدیواری آیدی

اقامت‌گاه سنتوزا (سنگاپور)

در مجتمع تفریحی سنتوزا در سنگاپور، هتل مجموعه‌ای از 11 سوئیت به نام سوئیت‌های زیردریایی آکواریوس ارائه می‌دهد، که مثل خانه‌های ویلایی دوطبقه طراحی شده‌اند. در طبقه‌ی بالا، مهمان‌ها از فضای نشمین و حیاط خلوت روباز و جکوزی شخصی لذت می‌برند، و در اتاق‌خواب زیردریایی طبقه‌ی پایین هم نمایی بی‌نظیر از بیش از 40 هزار حیوان دریایی محیا شده است.

مطلب پیشنهادی: 

تصاویر باورنکردنی از عجیب‌ترین خانه‌ها در جهان

آتلانتیس سانیا (سانیا، چین)

مجتمع اقامتی آتلانتیس سانیا واقع در جزیره‌ی هانیان نزدیک ساحل جنوبی چین سعی می‌کند افسانه‌ی باستانی جزیره‌ی آتلانتیس را زنده نگه دارد. البته یکی از بهترین راه‌های خلق این تجربه رزرو اتاقی در پوسایدون یا سوئیت نپتون است که کاملاً زیر آب قرار دارد.

موراکا (مالدیو)

مجتمع اقامتی موراکا یعنی بخشی از جزیره‌ی کنراد مالدیو رانگالی اولین هتل در نوع خود لوکس است که در آن اتاق‌خواب‌ها حدود 5 متر در آب‌های اقیانوس هند فرو رفته‌اند. گنبد اکرلیک با 180 درجه خمیدگی طوری دور تخت می‌چرخد که تجربه‌ای بی‌نظیر از خواب در میان جانوران زیردریایی را رغم می‌زند.

آندر (لیندسنس، نروژ)

این رستوران که به سبک اسنوهتا طراحی شده اولین رستوران زیردریایی اروپا است و در جنوبی‌ترین نقطه‌ی ساحل نروژ قرار دارد. این سازه‌ی تقریباً 34 متری که به درستی آن را آندر (زیر) نامیده‌اند تا نیمه زیر آب دریا فرو رفته و طوری طراحی شده است که بدنه‌ی بتنی و بیرونی سازه برای جانوران دریایی همانند یک صخره‌ی زیرآبی عمل می‌کند.

اوسیانو (دبی، امارات)

گرچه تفریگاه آتلانتیس در دبی هم سوئیت‌های زیردریایی دارد، اما رستوران زیرآّب مجتمع اوسیانو را نباید از دست داد. تمام مواد اولیه‌ی منوی متنوع این رستوران، که توسط سرآشپز «گرِگوری برگر» معروف اداره می‌شود، از اقیانوس یا حداقل 50 کیلومتر دورتر از ساحل صید می‌شوند.

بیشتر بخوانید: 

نگاهی به پنج رویداد معماری و طراحی 2023

گلخانه‌ی کورال (تپه دریایی جان برِور، استرالیا)

مجسمه‌ساز و عکاس بریتانیایی «جیسن دِکِیرس تیلور» یک گلخانه‌ی مرجانی در زیر دریا ساخته است، که واقع در تپه‌ی دریایی جان بِرِور در استرالیا می‌باشد. این سازه‌ی 165 تنی به گونه‌ای طراحی شده که به مرور زمان با حرکت آهسته‌ی جانداران دریایی بیرون می‌آید. این گلخانه همچنین دارای “محوطه‌ی سرسبز" شامل باغ‌ها، سنگ‌فرش‌ها و درختان شناور است.

گالری مجسمه‌سازی زیردریایی بریف

باغ مجسمه‌ی بریف، که از همکاری بین «رُزوود بها مار» و بنیاد آموزشی محیط زیست بهاما ریف ساخته شده، بزرگترین باغ مجسمه و گالری هنری زنده‌ی زیرآب دنیا می‌باشد. اینجا، بازدیدکنندگان همچنین می‌توانند غول اطلس، یعنی بزرگترین مجسمه‌ی زیردریایی دنیا را ببینند.

مطلب مرتبط: 

بلندترین پل‌های جهان که از دیدن آن انگشت به دهان می‌مانید!

مجتمع تفریحی مانتا (تانزانیا)

اتاق‌های زیرآب مجتمع مانتا واقع در جزیره‌ی پِمبا کشور تانزانیا یک مجتمع شناور شخصی در اقیانوس هند است. این سازه‌ی سه طبقه با لنگر به کف اقیانوس بسته و محکم شده، و اتاق‌خواب‌هایش کاملاً در آب فرو رفته تا نمای نزدیک‌تری از زندگی زیر دریا را فراهم کند.

منبع: آی‌بس

بیشتر بخوانید: 

9 حقیقت شگفت‌انگیز درباره مکان‌های معروف دنیا

تصاویر باورنکردنی از خانه‌های عجیب کره زمین
 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه