Chidaneh.com placeholder image

طرح باورنکردنی آسمان‌خراشی که در مدار زمین آویزان می‌شود

به قلم: علیرضا باقرپور

بر اساس ایده یک شرکت ساخت و ساز آینده نگر، برج عجیب «آنالما» (Analemma) از یک سیارک بزرگ روی یک کابل در هوا معلق می‌شود و به بلندترین ساختمان جهان تبدیل خواهد شد. این ساختمان که از صد‌ها طبقه رستوران، مغازه، واحد‌های اداری، باغ ها، آپارتمان‌ها و حتی مکان‌هایی برای عبادت تشکیل شده است، هنگام چرخش روزانه بین نیمکره شمالی و جنوبی، مناظر بی سابقه‌ای را پیش چشم خواهد داشت.

نوژا دیزاین

تصاویر مفهومی خیره کننده، این آسمان خراش سفید بزرگ را نشان می‌دهد که در ارتفاع بیش از 32،000 متری از ابر‌ها و جو زمین در تاریکی فضا اوج می‌گیرد.

کی پلاس

سایر تصاویر، این ساختمان را هزاران متر معلق در هوا و بر فراز خط افق نیویورک نشان می‌دهند.

این طرح‌های جسورانه توسط شرکت معماری Clouds AO ترسیم شده است. آن‌ها پیشنهاد کرده اند که این برج، بر فراز دبی ساخته شود.

معماران این پروژه رویایی، پیشنهاد می‌کنند که یک سیارک را به مدار زمین بفرستند و یک کابل با استحکام بالا از آن آویزان کنند و سپس برج را روی کابل بنا کنند.

این آسمان خراش بیش از 3،400 متر در هوا معلق خواهد بود و دسترسی به آن تنها با استفاده از هواپیما‌های بدون سرنشینامکان پذیر می‌شود.

Clouds AO گفت: «دستکاری سیارک‌ها دیگر به داستان‌های علمی تخیلی اختصاص نمی‌یابد. برج آنالما با بهره گیری از قدرت تفکر طراحی سیاره ای، میل به ارتفاع زیاد، انزوا و تحرک مداوم را مجسم می‌کند.»

معماران در توضیح این طرح‌ها گفتند: «با قرار دادن یک سیارک بزرگ در مدار زمین، می‌توان کابلی با استحکام بالا را به سمت سطح زمین پایین آورد که می‌توان یک برج فوق العاده بلند را از آن آویزان کرد. این نوع جدید از برج‌های معلق را می‌توان در هر نقطه از جهان ساخت و به مکان نهایی خود منتقل کرد.»

این گروه خواستار ساخت «آنالما» بر فراز دبی هستند که ثابت کرده است متخصص در ساخت و ساز ساختمان‌های بلند با یک پنجم هزینه ساخت شهر نیویورک است.»

این شرکت گفت که اندازه و شکل پنجره‌ها با در نظر گرفتن فشار‌ها و دما‌های مختلف با ارتفاع تغییر می‌کند.

میزان نور روز در بالای آسمان خراش به دلیل انحنای زمین، 40 دقیقه افزایش می‌یابد.

موقعیت ساختمان در آسمان مسیری را دنبال می‌کند که هر روز از نیویورک و فلوریدا، تا آمریکای جنوبی را پیش از بازگشت به همان موقعیت اولیه خود، طی می‌کند.

الگوی مدار آن باید کالیبره شود تا برج به آرامی بر فراز نیویورک حرکت کند و مناظری تماشایی از شهر در قسمت پایین این ساختمان قابل مشاهده باشد.

منبع: روزیاتو

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه