Chidaneh.com placeholder image

کدام مصالح برای سقف شیروانی مناسب تر است؟

مواد و مصالح: به جرأت می توان گفت در میان بام ساختمان هایی که هر روزه با آن ها مواجه می شویم، سقف های شیروانی همواره از محبوبیت خاصی برخوردار بوده اند و توجه زیادی را به خود جلب می کنند. ریشه ی ظهور این سقف ها در مناطقی با آب و هوای خاص و با توجه به نیازهای اقلیمی بوده است اما امروزه در هر نوع آب و هوا و اقلیمی به این سقف های زیبا و جذاب بر می خوریم. از طرف دیگر انتخاب مصالح مناسب برای سقف علاوه بر حفاظت منزل شما می تواند سبک خانه ی شما را مشخص یا حتی تعریف کند. امروز چیدانه می خواهد تعدادی از گزینه هایی را که برای مصالح این نوع سقف ها می توانید انتخاب کنید پیش روی شما بگذارد. با ما همراه باشید…

فرش ذوالانواری

یک خانه بدون سقف، فقط چهار دیوار است. اگر در حال ساختن خانه ای جدید هستید، نوع متریال سقف بر اساس مجموعه ی پلان و توسط معمار یا طراح منزل تان با مشورت شما تعیین می شود. رنگ هم ممکن است به همین شیوه مشخص شود. شما باید پیش از هر چیز نوع متریال را تعیین کنید، زیرا انواع مصالح سقف وزن های متفاوتی دارند و بار آنها باید توسط مهندسان در محاسبات سازه ای ساختمان لحاظ شود.
در پروژه ی بازسازی منزل یا سقف به تنهایی، اگر وزن متریال جدید سقف بیشتر از سقف قدیمی باشد، ممکن است هزینه ی زیادی برای شما داشته باشد.

هر یک از مصالح مختلف سقف مزایا و معایبی دارند، اما یک چیز در آن ها مشترک است: همه ی مصالحی که در این مطلب به آنها پرداخته شده است، اگر به درستی طراحی شده و در شرایط محیطی مناسب نصب شوند، وظیفه ی خود را که حفاظت از منزل شما است به درستی انجام خواهند داد. هزینه یک نکته ی قابل توجه در این زمینه است و از این نظر تنوع زیادی در بین گزینه های موجود وجود دارد.
چیدانه قبلا 
۷ پیشنهاد عالی برای پوشش سقف حیاط خلوت، پاسیو و نورگیر به شما داده است.

از آنجایی که انواع مصالح سقف کم و بیش قابلیت انجام وظیفه ی محافظت را دارند، طرح و سبک گزینه های مختلف یه جنبه ی کلیدی برای شما و معمارتان خواهد بود. مصالح خاص سقف با سبک های خاص تطابق تاریخی خوبی دارند. مانند خانه های توسکانی با کاشی های سفالی سقف شیروانی، که البته تایل های بتنی نیز همین ظاهر را با کیفیت بهتر می سازند.

امروزه تعداد گزینه های موجود بیش از همیشه است و به همین دلیل انتخاب مشکل است. اما با کسب آگاهی درباره ی گزینه ها و اولویت بندی ویژگی هایشان شما می توانید یک انتخاب رضایت بخش داشته باشید.

سقف کامپوزیت یا آسفالتی

آسفالت ترکیبی رایج ترین متریال سقف مورد استفاده در ایالات متحده است. این نوع متریال نسبتا ارزان با قابلیت نصب آسان است و توسط بسیاری از شرکت ها در انواع رنگ ها و سبک ها تولید می شود.

اهالی فن پیشنهادی: اجرای سقف

تایل های سقف بتنی

تایل های بتنی مشخصات مشابهی با تایل های سفالی دارند. آنها مقاوم اند و می توانند ظاهر سفال را با هزینه ای بسیار پایین تر تکرار کنند. تایل سقف بتنی که در این تصویر می بینید به صورت مسطح است.

سقف شیبدار سفالی

تایل های سقف سفالی

سفال یک متریال سقف قدیمی و اعلاء با حس جهان باستانی است. سفال شکننده و گران است اما یک گزینه ی مطلوب و دلچسب برای بسیاری از سبک های قدیمی خانه ها است.

مطلب پیشنهادی: طراحی سقف های طاقی شکل, به سلیقه نیاکانمان

سقف شیروانی با سنگ لوح

تایل سنگ لوح متریالی مقاوم و زیبا است که به سقف شما یک ظاهر طبیعی می بخشد و تکمیل کننده ی بسیاری از سبک ها است. با وجودی که گران است، از زیبایی طبیعی و دوام بالایی برخوردار است.

سقف شیروانی با توفال چوبی

این گزینه دیگر به اندازه ی گذشته پرطرفدار نیست و درجه ی اشتعال آن از مصالح دیگر کمتر است. با این وجود هنوز عده ی زیادی ظاهر تاریخی آن را دوست دارند و کار کردن با این متریال آسان است. این متریال هم چنین خاصیت عایق بودن دارد.

سقف فلزی

این گزینه با خطوط صاف و جلوه ی فلزی اش بر خلاف بقیه ظاهری شیک و امروزی دارد و مانند بقیه ی مصالح در رنگ ها و سبک های متنوعی موجود است.
سقف های فلزی با سبک مدرن به خوبی هماهنگ می شوند و می توانند حسی امروزی به سبک های قدیمی تر بدهند. این متریال نسبتا گران است اما میزان کارایی بالایی دارد.

مصالح جایگزین برای سقف شیروانی

مصالح جایگزین متنوعی برای سقف وجود دارد. مانند این بام سبز که از نظر محیط زیست نیز حائز اهمیت است.

مطلب پیشنهادی: بام‌های زنده، تاجی بر سر طراحی سبز

صفحه های خورشیدی در سقف شیروانی

قیمت صفحه های خورشیدی کاهش یافته است. اگر می خواهید از این صفحه ها روی بام خود نصب کنید، ببینید چگونه با نوع متریال و رنگ سقف شما هماهنگ می شوند؟ مثلا در این تصویر لایه های خورشیدی نازک بدون ایجاد خیرگی به سقف فلزی نصب شده اند.

اگر در حال ساخت خانه یا ویلا هستید، حدس می زنم با دیدن این نمونه ها و آشنایی بیشتر با مصالح آنها بخواهید در طراحی سقف و بام منزل تان تجدید نظر کنید و آن را از حالت مسطح همیشگی خارج کنید. اگر چنین تصمیمی گرفتید و به دنبال افراد خبره و متخصص هستید، اهالی فن چیدانه از ایده ی اولیه گرفته تا آخرین قدم اجرا در کنار شما هستند. می توانید به بخش های فعال در زمینه ی سقف و دیوار کاذب یا اجرای سقف سر بزنید.

مطالب بیشتر:
طراحی سقف در دکوراسیون منزل
آسمان مجازی طراحی سقف به رنگ آبی بیکران
ایده های خلاقانه برای سقف اتاق خواب کودک
ایده های کاربردی برای طراحی سقف در دکوراسیون منزل
قدرت دگرگون کننده قرنیز آلات در سقف خانه

منبع: Houzz | مترجم: فاطمه افشاریان | تحریریه چیدانه


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه