نمای ساختمان در شب، معجزه نورپردازی!

نمای ساختمان در شب، معجزه نورپردازی!

به قلم: مژگان احمدی

در این مطلب از چیدانه درباره موضوع نمای ساختمان در شب و تاثیر نورپردازی نمای ساختمان بر زیبایی معماری بنا همراه شما هستیم. نورپردازی نمای خارجی ساختمان بخش بسیار مهمی از طراحی است چراکه تمام آنچه در نیمی از زمان شبانه روز یعنی شب ها دیده می شود وابسته به نحوه نورپردازی ساختمان است. حس پویایی، زنده بودن و زیبایی ساختمان ها در شب به وسیله نورپردازی ساختمان به وجود می آید.

نمای ساختمان در شب

قالیشویی ادیب

نکات مهم درباره نورپردازی نمای ساختمان در شب

در نورپردازی نمای ساختمان اصلا لازم نیست تمام نمای خارجی ساختمان را روشن کرد. بلکه باید تنها بر روی نقاط مهمی از نما تاکید نمود. به عبارت بهتر نباید با نورهای مختلف پدیده شلوغی یا آلودگی نوری ایجاد شود بلکه باید با منابع ملایم و مناسب یک منظره زیبا از نمای خارجی ساختمان در شب ایجاد نمود.

برای نورپردازی نمای خارجی یک ساختمان ابتدا باید احجام، نوع کاربری و فرم یک ساختمان مورد توجه قرار گیرد. سپس باید برای نوع نورها، شدت و جهت انتشار آن ها تصمیم گرفته شود. با انتخاب مناسب منابع نوری و همچنین جای گذاری صحیح آن ها در نمای خارجی ساختمان می توان منظره و دید زیبایی از نمای خارجی ساختمان در شب ایجاد کرد.

مطلب پیشنهادی چیدانه: لوازم نورپردازی نمای ساختمان، زیبایی بخش فضای شهری!

هماهنگی نوع نورها و رنگ آن با مواد و مصالح استفاده شده در نمای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار گرفته است بسیار مهم است، اگر برای نورپردازی نمای ساختمان از نورهایی با شدت بالا در ساختمان استفاده شود نور بر متریال نما غلبه می کند و ناهماهنگی بین نمای روز وشب به وجود می آید.

نورپردازی نما در شب باید کاملا هماهنگ با متریال های ساختمان باشد.

رنگ نور نیز باید متناسب با رنگ مصالح باشد. در نمای ساختمان باید با دقت زیادی نورها را استفاده کرد و آن ها را در جای مناسبی نصب کرد چرا که نحوه نورپردازی نمای ساختمان ارتباط مستقیمی با زیبایی ساختمان دارد و هرگونه اشتباهی در این زمینه مستقیما بر زیبایی معماری ساختمان را و ارتباط بصری آن با بییننده و کاربر را زیر سوال می برد.

مطلب پیشنهادی چیدانه: نورپردازی خطی نما، جلوه‌‌ای خاص و خیره‌کننده!

مدیریت درست نورها برای نورپردازی نمای ساختمان در شب بسیار مهم است. به طور کلی نمای ساختمان در شب تلفیقی از هنر معماری و دانش مهندسی می باشد. به وسیله نور ها می توان بر المان های عمودی و افقی نما تاکید کرد آن ها را در شب هم به اندازه روز نمایان کرد.

مطلب پیشنهادی چیدانه: نورپردازی نمای خارجی ساختمان، 20 بنای درخشان در ایران!

گردآوری توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه