Chidaneh.com placeholder image

12راه برای اینکه همسایه های بهتری باشیم

به قلم: تحریریه چیدانه

خانه داری: همه ما دوست داریم همسایه‌های خوبی باشیم یا حداقل همسایه‌های خوبی داشته باشیم. اما چه باید بکنیم؟ چگونه می‌توانیم جامعه‌ای بهتر برای خود و خانواده‌یمان بسازیم؟ پاسخ این پرسش بسیار ساده است: همسایه‌هایتان را بشناسید. تعامل با افرادی که در نزدیکی شما زندگی می‌کنند جامعه پیرامون شما را تقویت می‌کند و به آن نظم می‌بخشد. تعامل با همسایگانتان منجر به یک همسایگی بهتر می‌شود. اکثر کارشناسان معتقدند بهتر است انسان‌ها رابطه‌ای چهره‌به‌چهره با همسایگان خود داشته باشند تا بتوانند در کنار آن‌ها و آشنایی با مسائل و مشکلات یکدیگر جامعه بهتری داشته باشند. در این مطلب 15 شیوه زندگی و تعامل با همسایگان را به شما معرفی می‌کنیم.

 

اسکای اسکرپر

1.راه ها و دیوارهای محله خود را با کمک همسایگان رنگ کنید.

بسیاری از ما به دیوارهای قدیمی و کوچه و پس کوچه های محله مان به عنوان عناصری جذاب که می توانند در شروع روز به ما انرژی دهند و در پایان خستگی را از تنمان به در کنند نگاه نمی کنیم .  اما در پورتلند، برخی از ساکنان با کمک هم چهارراه نزدیک خانه‌یشان را طراحی و رنگ کرده‌اند. چند رنگ، افراد خلاق، و یک طراحی درخشان فضایی به وجود آورده است که چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند و ساکنان این محل بابت این امر بسیار به خود می‌بالند.

 

2. یک جعبه شعر بسازید.

این ایده واقعا ساده است: یک جعبه با رویه شیشه‌ای یا پلاستیکی شفاف بسازید. آن را در کنار صندوق پست قرار دهید و شعر مورد علاقه خود را روی آن بنویسید و یا بر روی کاغذ چاپ کنید و بر روی آن بچسبانید تا همسایگان بتوانند آن را ببینند.هم‌چنین می‌توانید این جعبه را به گونه‌ای طراحی کنید که همسایگان بتوانند شعرهای مورد علاقه خود را بر روی آن بنویسند و در داخل جعبه بگذارند.شاید فکر کنید این ایده از گزند افرادی که علاقه به آسیب رساندن و تخریب دارند در امان نمی ماند ولی به یاد داشته باشیم برای ایجاد فرهنگ های درست باید به سمت آن حرکت کنیم.

 

3. یک محل نگهداری از ابزارآلات ایجاد کنید.

چند وقت یک‌بار به یک آچار فرانسه نیاز دارید؟ یا یک اره برقی؟ با ایجاد فضایی مخصوص ابزاری که به‌ندرت از آن‌ها استفاده می‌کنید امکان به اشتراک گذاشتن این ابزار توسط همسایگان را ایجاد کنید. در این حالت دیگر نیازی نیست که همه همسایگان از هر ابزار یک عدد داشته باشند.

 

4. یک کتاب‌خانه بسازید.

معماران به کتاب‌خانه نگاهی متفاوت داشته‌اند و از آن در فضاهای شهری استفاده کرده‌اند. یک معمار در نیویورک یک کیوسک قدیمی و از کار افتاده تلفن را تبدیل به یک کتاب‌خانه کرده است.

 

5. یک شبکه آمادگی در مواقع ضروری ایجاد کنید.

در هنگام وقوع فجایع وجود افرادی که آگاه به امور باشند بسیار مهم است. فضایی ساده ایجاد کنید تا همسایگان بتوانند با یکدیگر ملاقات کنند و هر کدام مسئولیتی در این جمع بپذیرند تا در هنگام فجایع و مشکلات بتوانند به کمک همسایگان خود بشتابند.

6. یک تور باغ‌گردی ترتیب دهید.

یک باغ زیبا دارید؟ چرا آن را با دیگران قسمت نمی‌کنید؟ یک تور باغ‌گردی ترتیب دهید و همسایگان خود را دعوت کنید تا آن‌ها هم از زیبایی و دل‌نشینی باغ شما لذت ببرند.

7.درخت بکارید.

شاید قسمتی از چهارراه نزدیک خانه احتیاج به فضای سبز دارد یا خانه یکی از همسایگان از نداشتن فضای سبز رنج می‌برد. کاشتن درخت شیوه بسیار خوبی برای حل این مشکل است.به ویژه در روز طبیعت فرصت خوبی است برای کمک به طبیعت و زیباسازی محله خودمان و ایجاد فرهنگ همکاری در میان همسایگان. آن را غنیمت شماریم.

 

8. در محل مهمانی برگزار کنید.

دنبال دلیلی برای برگزاری مهمانی برای آشنایی با همسایه‌ها هستید. هیچ چیز بهتر از برگزاری یک مهمانی مخصوص اهل محل برای آشنایی بیش‌تر با آن‌ها نیست.

9. داستان بگویید.

شب‌های داستان‌گویی در محله برگزار کنید. این کار در پورتلند بسیار محبوب است، همسایگان در کافی‌شاپ‌ها یا کتاب‌خانه‌ها دور هم جمع می‌شوند و از داستان‌هایی که برای آن‌ها اتفاق افتاده است می‌گویند و با این کار با زندگی و روحیات یکدیگر بیش‌تر آشنا می‌شوند.

10. بیش‌تر پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری کنید.

یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای آشنایی بیش‌تر با همسایگان پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری است.

11. اشتراک خودرو.

گاهی افرادی که در یک محل زندگی می‌کنند محل کارشان هم در نزدیکی یکدیگر است. به جای استفاده از چند خودرو، از یک خودرو استفاده کنید و همسایگان خود را به محل کارشان برسانید. یک برنامه برای استفاده متناوب از خودروهای همسایگان بنویسید. این کار حجم بنزین مصرفی را کاهش می‌دهد.

12. از فروشگاه‌های محل خرید کنید.

اگر می‌خواهید همسایگان‌تان را بیش‌تر ببینید و با آن‌ها آشنا شوید از فروشگاه‌ها و بوتیک‌های محل خود خرید کنید.

13. برای محل خود برند بسازید.

برای برخی از محله‌ها داشتن هویت مشخص بسیار مهم است. عناصر منحصر به فر و بارز محله خود را پیدا کنید.

منبع:وب سایت houzz.com | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
rezaa در تاریخ 14 اسفند 1392
جالب بود ولی همسایه ها دیگه اون همسایه های قدیم نیستن!
shahriyar در تاریخ 10 فروردین 1393
نکاتی که واقعا رعایتشون به زندگی بهتره هممون کمک میکنه

ثبت دیدگاه