Chidaneh.com placeholder image

آموزش دوخت پرده ساده، خودتان دست به کار شوید!

به قلم: تحریریه چیدانه

 

پرده و لوازم پارچه ای: یکی از بهترین و راحت‌ترین راه‌های تغییر دکوراسیون منزل، عوض کردن پرده‌هاست. شما هم می‌توانید به جای خرید پرده‌‌ای تازه با اندکی دقت و سلیقه خودتان اقدام به دوختن پرده‌‌ای جدید برای فضاهای مختلف منزل‌تان کنید و از این طریق هم از هزینه‌های‌تان به میزان قابل توجهی بکاهید و هم این که نیاز به ایجاد تغییر در خانه‌تان را برطرف کنید. در همین راستا من یک مدل پرده ساده برای آموزش به شما را در نظر گرفته‌ام که اساس بسیاری از پرده‌های موجود در بازار است. با این امید که بتوانم در این زمینه کمک کوچکی برای‌تان باشم. با من همراه باشید:

سرویس خواب بالسا

پرده کرکره سان وی ایران
پرده کرکره،زینت بخش دکوراسیون
پرده کرکره سان وی ایران

گام اول آموزش دوخت پرده: اندازه‌گیری دقیق

برای دوختن پرده اولین قدم اندازه‌گیری دقیق است. برای این کار ابتدا باید عرض و طول پنجره را اندازه گرفت. اگر دو طرف دیوار بود از دیوار تا دیوار را اندازه می‌گیریم و بعد ارتفاع را از سقف تا کف زمین متر می‌کنیم و اگر پنجره هم از عرض و هم از طول کوتاه بود، از سمت چپ و راست هر کدام ۱۰ سانت و از پایین پنجره ۱۰ تا 20 سانت اضافه می‌گیریم. هنگام دوخت پرده اگر پرده به چوب پرده معمولی زده شود، ۵ سانت و اگر از میل‌پرده حلقه‌دار استفاده می‌کنید، ۸ سانت از قد پرده کم می‌کنیم ولی اگر خواستیم به چوب پرده معمولی زده شود و چوب پرده معلوم نباشد، نباید آن ۵ سانت کم شود و باید گیره پرده به سوراخ پایین نوار پرده زده شود.

مطلب پیشنهادی : مدل پرده جدید، به سلیقه 5 بانوی ایرانی!

شرکت معماری دکوکو
دکوراسیون اتاق خواب پروژه نیاوران
شرکت معماری دکوکو

گام دوم آموزش دوخت پرده: تعیین مقدار پارچه مورد نیاز

پارچه‌های پرده‌ای موجود در بازار معمولا عرض سه یا دو متر دارند. پارچه‌هایی که سه متر عرض دارند، معمولا عرض‌شان به قد پرده می‌افتد؛ مثلا پرده‌های حاشیه‌دار و متراژی که شما خریداری می‌کنید به اندازه دوبرابر و نیم (یا سه برابر برای پارچه‌های توری) یا دوبرابر طول میل پرده است. به زبان ساده‌تر:

  • طول پرده: طول پنجره +10 تا 20 سانت اضافه برای پایین پرده
  • عرض پرده: سه‌برابر میل پرده +20 سانت (برای هر طرف پرده 10 سانت)

نکته: برای زیرپرده‌ای (همان پشت پرده‌ای) فقط به اندازه عرض پنجره به اضافه مقداری که برای پرده ( هر طرف 10 سانت ) اضافه کردیم در نظر می‌گیریم.

مطلب پیشنهادی : راهنمای نصب پرده، اینطوری پارچه‌تون حیف نمیشه!

استودیو معماری یونیک
دکوراسیون آشپزخانه به سبک تلفیقی
استودیو معماری یونیک

گام سوم آموزش دوخت پرده: نحوه دوخت پرده پلیسه

برای دوخت پرده پلیسه دو روش وجود دارد؛ در روش اول نوار پرده را می‌دوزیم و بعد از اتمام دوخت نوار پرده را جمع می‌کنیم. اما در روش دوم پرده را به‌صورت پیلی‌دار می‌دوزیم. در پارچه‌های لغزنده بهتر است اول نوار پرده را بدوزیم و بعد پیلی‌ها را. گاهی هم ممکن است اول پیلی را بدوزیم و بعد نوار پرده را که در کل حالت اول بهترین شکل ممکن است. نرمال پیلی‌ها 10 سانت است که ممکن است کمتر یا بیشتر هم شود اما بهتر است از 10 سانت کمتر و از 15 سانت بیشتر نشود. عرض پارچه هرقدر بود تقسیم بر اندازه (سانتی‌متر) پیلی‌ها می‌کنیم تعداد پیلی‌ها به‌دست می‌آید.

نکته: پارچه مورد نیاز برای هر پیلی در حالتی که اندازه هر پیلی را 10 سانت بگیریم 30 می‌شود.

اگر خودتان وقت دوختن پرده را ندارید یا دوست دارید پرده های با دوخت خاص یا مجلل در منزل یا محیط کارتان داشته باشید، شرکت های پرده، کرکره و تزیینات پارچه ای در چیدانه در کنار شما خواهند بود.

در ادامه بخوانید :

منبع: مجله منزل | نویسنده: نازنین کاسبی

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه