خانه خلاقانه لوتا در تپه‌های شهر پراگ؛ خانه‌ای که می‌چرخد و تغییر ارتفاع می‌دهد!

خانه خلاقانه لوتا در تپه‌های شهر پراگ؛ خانه‌ای که می‌چرخد و تغییر ارتفاع می‌دهد!

به قلم: نرگس مهردادیان

خانه خلاقانه لوتا در تپه‌های شهر پراگ

مهندس بوهومیل لوتا، خانه‌ای هوشمند با فناوری پیشرفته در دامنه‌ چمنزاری تپه‌های شهر پراگ، جایی در حومه چک ساخته است. خانه خلاقانه روبو هابیت “Robo-Hobbit"، می‌تواند هم ارتفاع و هم جهت خود را تغییر دهد.

مبلمان اداری راحتیران

برای آشنایی بیشتر با معماری و داستان جالب ساخت خانه خلاقانه لوتا یا خانه روبو هابیت با ادامه این مطلب از چیدانه همراه باشید.

خانه روبو هابیت دقیقا کجاست و چگونه ساخته شد؟!

خانه روبو هابیت دقیقا کجاست و چگونه ساخته شد؟!

بوهومیل لوتا 73 ساله، خانه روبو هابیت‌ را در ولکه هاری، نزدیک شهر جابلونک ناد نیسو در صد کیلومتری شمال شرقی پراگ، جمهوری چک ساخته است. لوتا ایده طراحی این خانه منحصر به فرد را ایده‌پردازی کرد و بیش از دو دهه طول کشید تا تکمیل شود. او ساخت خانه را به تنهایی در سال 1981 آغاز کرد و در سال 2002 تکمیل شد.

لوتا ادعا می‌کند که این کار برایش عاشقانه بوده و می‌گوید “مسلما مهندسین متخصص این خانه را خیلی سریعتر از من می‌ساختند اما خودم آن را انجام دادم. خوشحال می‌شدم اگر کسی جسارت به خرج می‌داد و پروژه را به یک شرکت حرفه‌ای واگذار می‌کرد تا آن را به‌درستی و سریع بسازد."

تغییر ارتفاع و تغییر جهت خلاقانه در خانه خلاقانه لوتا

تغییر ارتفاع و تغییر جهت خلاقانه در خانه خلاقانه لوتا

خانه روبو هابیت می‌تواند مانند یک پریسکوپ به سمت بالا و پایین حرکت کند و تغییر ارتفاع دهد. همچنین خانه می‌تواند بچرخد و به دلخواه تغییر جهت دهد تا پنجره‌ها همیشه رو به خورشید باشند. حتی تنها برای دیدن مناظر متفاوت، می‌توان موقعیت آن را در زمان دلخواه تغییر داد.

دکوراسیون داخلی خانه خلاقانه لوتا

حداکثر استفاده از نور طبیعی و حداقل مصرف انرژی در خانه لوتا!

حداکثر استفاده از نور طبیعی و حداقل مصرف انرژی در خانه لوتا!

اتاق نشیمن منحصربه‌فرد خانه خلاقانه لوتا می‌تواند به سمت هرجایی که لوتا می‌خواهد بچرخد. در بیشتر مواقع، جایی است که پرتوهای نور خورشید به آن می‌تابد تا استفاده از نور طبیعی را به حداکثر و مصرف انرژی برق را به حداقل برساند. همچنین خانه لوتا نیازی به سیستم تهویه مطبوع و خنک کننده ندارد، چراکه می‌توان با فشار دادن دکمه‌ای خانه را در دامنه تپه پایین آورد تا در دل زمین خنک شود. این اقامتگاه منحصر به فرد با دمای ثابت تقریبا پنج درجه سانتیگراد خوب و راحت باقی می‌ماند. خانه در طبقه همکف یک استخر شنا دارد که با پایین آمدن خانه جزوی از خانه و با بالا رفتن آن جزوی از طبیعت اطراف می‌شود.

استخر شنا خانه خلاقانه لوتا

خانه خلاقانه لوتا

و در آخر

در این مطلب با موقعیت، داستان ساخت، معماری، طراحی و چگونگی مصرف انرژی در خانه خلاقانه لوتا آشنا شدید. برای آشنایی با دیگر خانه‌های شگفت‌انگیز و دوستدار طبیعت در دنیا مطلب خانه‌ صدفی شکل کوچک در دل جنگل‌های ژاپن را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه