معماری این خانه دلباز ژاپنی فقط در ۷۰ متر!

معماری این خانه دلباز ژاپنی فقط در ۷۰ متر!

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

قبلا در مورد چند پروژه مسکونی با طراحی خاص؛ از دکوراسیون شفاف‌ترین خانه تا خانه 16 متری در ژاپن صحبت کرده‌ایم. در شهرهای پرجمعیت و شلوغ که خانه‌ها کوچک هستند با طراحی‌های خاص می‌شود به فضاهای جذاب و زیبا رسید. در این مطلب در مورد یک خانه جالب دیگر در ژاپن صحبت کرده‌ایم.

کی پلاس

 

مشخصات خانه شطرنجی

خانه طرح شطرنج در سایتامای ژاپن و در سال 2023 تکمیل شده است. 71 مترمربع مساحت دارد. این خانه نمایی بتنی و شیشه‌ای دارد. شیشه‌های نیمه شفاف، حریم خصوصی خانه را حفظ می‌کند. گروه معماری IGArchitects این خانه را طراحی و اجرا کرده است.

 

طراحی خانه شطرنجی از زبان معمار

این خانه ساختاری بتن آرمه برای یک خانواده 3 نفره است. در دو گوشه خانه که به صورت مورب قرار گرفته اند، ستون های دیواری بزرگی ساخته شده است که به نظر می‌رسد نسبت به مقیاس خانه نامتناسب است. این ستون‌های دیواری دارای عملکردهای خصوصی هستند که نیازی به پنجره‌های بزرگ ندارند، مانند ورودی، حمام، توالت، انباری و فضای لوله. کف و سقف خارج از این ستون های دیوار به پایه‌ها یا ستون‌های اضافی متصل نیست. ستون‌ها و دال‌های دیوار مانند تنه درخت و برگ‌ها در ارتباط هستند.

 

دکوراسیون خانه شطرنجی

فضای داخلی دارای یک گردش مستقیم است که با جلوتر رفتن به فضاهای خصوصی بیشتری منتهی می‌شود. درست مانند پرندگان بین شاخه ها، این طرح به افراد اجازه می‌دهد تا با حرکت بین ستون‌ها و طبقات، زمان خود را در هر کجا که می‌خواهند بگذرانند.

دو ستون دیوار بتنی که به صورت شطرنجی قرار گرفته‌اند و طبقات با سطح مقطع جابجا شده، حس فاصله را ایجاد می کنند. این به افراد اجازه می‌دهد حس «سمت دیگر» را از هر اتاقی که در آن هستند درک کنند و این حس توسط شیشه‌های مات دیوار بیرونی به بیرون گسترش می‌یابد. در حالی که هر اتاق با ارتباط متقابل با یکدیگر از هدف و معنای خود فراتر می‌رود، کل فضا را جدا می‌کند و به بیرون گسترش می‌یابد. این یک ساختمان مکعبی ساده است، اما یک طرح معماری با فضای داخلی غنی است که دارای عمق و نمای بیرونی متناسب با آن است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه