تمیز کردن کاغذ دیواری هنگام خانه تکانی به بهترین شکل ممکن

تمیز کردن کاغذ دیواری هنگام خانه تکانی به بهترین شکل ممکن

به قلم: نرگس مهردادیان

تمیز کردن کاغذ دیواری هنگام خانه تکانی

استفاده از کاغذ دیواری‌های جدید و زیبا در دکوراسیون داخلی، زیبایی دوچندانی به فضای منزل یا محل کار می‌بخشد. اما کاغذ دیواری‌ها به سرعت آلودگی را به خود جذب می‌کنند به همین دلیل بیشتر آن‌ها به صورت قابل شستشو تولید و عرضه می‌شوند. این روزها که نزدیک عید است تمیز کردن کاغذ دیواری هنگام خانه تکانی مانند دیگر قسمت‌های خانه ضروری به نظر می‌رسد.

سرویس خواب بالسا

 

بیشتر بخوانید: دکوراسیون گرم مخصوص روزهای سرد

 

در این مطلب نحوه تمیز کردن کاغذ دیواری هنگام خانه تکانی، تمام مراحل و نکاتی که هنگام تمیز کردن باید در نظر داشته باشید، بررسی می‌شود. پس در ادامه با چیدانه همراه باشید.

مراحل تمیز کردن کاغذ دیواری هنگام خانه تکانی

مراحل تمیز کردن کاغذ دیواری هنگام خانه تکانی

تمیز کردن کاغذ دیواری هنگام خانه تکانی مانند هر کاری مراحلی دارد که اگر طبق آن‌ها جلو بروید با برق انداختن کاغذ دیواری بدون آسیب به آن، از نتیجه کار راضی خواهید بود.

تشخیص جنس کاغذدیواری و  قابل شستشو بودن آن

1- تشخیص جنس کاغذدیواری و  قابل شستشو بودن آن

برای تمیز کردن کاغذ دیواری هنگام خانه تکانی، ابتدا باید جنس آن را مشخص کرد و کاغذدیواری‌ها را براساس جنس تمیز کرد تا آسیب نبیند. برای تشخیص قابل شستشو بودن کاغذ دیواری دستمالی را خیس کرده و روی سطح دیوار بکشید. در صورت غیر قابل شستشو بودن، کاغذ دیواری مثل کاغذ خیس می‌شود. اما در کاغذ دیواری‌های قابل شستشو با روکش وینیل تغییری ایجاد نخواهد شد.

 

بیشتر بخوانید: پاک کردن لکه رون از اشپزخانه در خانه تکانی

 

گردگیری کاغذ دیواری

2- گردگیری کاغذ دیواری

قبل از شستشوی انواع کاغذ دیواری باید آن‌ها را به طور کامل گردگیری کرد. برای این کار می‌توان از جاروبرقی، جارو یا دستمال خشک استفاده کرد:

جارو برقی: یکی از بهترین روش‌ها برای گردگیری کاغذ دیواری، استفاده از جارو برقی است. برای این کار ابتدا برس مخصوص تمیز کردن دیوار را نصب کنید. و از بالا به پایین روی دیوار بکشید. تا زمانی که تمیز کردن دیوار به پایان برسد این کار را انجام دهید.

جارو: دستمال مخصوص گردگیری را روی جارو قرار داده سپس آن را از چپ به راست روی دیوار بکشید. این کار باعث می شود تا گرد و غبار از گوشه و کنار دیوار زدوده شود. سپس جارو را از بالا به پایین بکشید.

دستمال: از دستمال به طور مستقیم می‌توان برای گردگیری کاغذ دیواری استفاده کرد. اما فراموش نکنید که حین کار مرتب دستمال را بشویید.

پاک کردن لکه از کاغذ دیواری در خانه تکانی

3- پاک کردن لکه از کاغذ دیواری در خانه تکانی

در پاک کردن لکه از کاغذ دیواری در خانه تکانی، مرحله بعدی لکه‌زدایی است که به دقت بالایی هم نیاز دارد:

از بین بردن اثر انگشت: پاک‌کن خمیری یا صمغی از بهترین‌ها برای از بین بردن اثر انگشت روی کاغذ دیواری است. پاک‌کن را روی دیوار کشیده تا اثر انگشت‌ها از بین برود. جالب است بدانید که نان با دارا بودن گلوتن در از بین بردن لکه‌های اثر انگشت موثر است. البته اثر انگشت روی کاغذدیواری وینیلی، به‌راحتی و با استفاده از آب و صابون پاک می‌شود.

پاک کردن لکه چربی: ابتدا یک دستمال کاغذی روی لکه قرار داده، سپس اتو را با درجه حرارت پایین روی دستمال بگذارید. این کار باعث چسبیدن لکه به دستمال کاغذی می‌شود. می‌توان از پودر تالک هم استفاده کرد. برای این کار مقداری پودر تالک روی دستمال کاغذی روی دیوار ریخته پس از 10 دقیقه آن را با قاشق از دیوار جدا کنید.

پاک کردن لکه نوشیدنی: برای این کار پارچه‌ای را درون یک ظرف آب و صابون خیس کرده و روی دیوار بکشید. پس از 5 دقیقه لکه به دستمال چسبیده و جدا می‌شود. در صورت موثر نبودن این روش از سدیم‌پرکربنات استفاده کنید. پارچه را به محلول آغشته کرده، به مدت 4 تا 6 دقیقه آن را روی لکه قرار دهید. سپس آن قسمت را با دستمال خشک کنید.

خانه تکانی و شست و شوی کاغذ دیواری وینیلی قابل شستشو

خانه تکانی و شست و شوی کاغذ دیواری وینیلی قابل شستشو

کاغذدیواری‌های وینیلی قابل شستشو بوده و به راحتی تمیز می‌شوند و بسیاری از کاغذ دیواری‌های پارچه‌ای نیز با یک لایه وینیل پوشیده شده‌اند. برای تمیز کردن کاغذ دیواری وینیلی مراحل زیر را انجام دهید:

  • ابتدا گرد و غبار را با دستمال یا جاروبرقی پاک کنید. برای تمیز کردن قسمت‌های غیرقابل دسترس، دستمال را به سر تی ببندید و با آن دوده‌ها را از بین ببرید.
  • مواد شوینده مناسب مانند اسپری پاک‌کننده کاغذ دیواری یا دو قاشق مایع ظرفشویی را در یک ظرف آب گرم حل کنید و یک حوله یا اسفنج را درون محلول خیس کنید. توجه داشته باشید برای تمیز کردن کاغذ دیواری از ابزاری که موجب ساییدگی می‌شود مانند اسکاچ زبر استفاده نکنید.
  • پیش از استفاده کامل، محلول شوینده را روی قسمتی از دیوار که مشخص نیست، محلول را امتحان کنید تا از آسیب ندیدن کاغذ دیواری مطمئن شوید.
  • به صورت دورانی و از بالا به پایین اسفنچ را روی دیوار بکشید.
  • با یک دستمال مرطوب محلول را از دیوار پاک کنید تا مواد شوینده روی دیوار باقی نماند.
  • توجه داشته باشید که استفاده زیاد از مواد شوینده، موجب می‌شود خاک به دیوار زودتر بچسبد.

نو کردن کاغذ دیواری کاغذی در خانه تکانی

نو کردن کاغذ دیواری کاغذی در خانه تکانی

برای تمیز کردن مدل‌هایی که از کاغذ ساخته شده‌اند باید حساسیت بیشتری به خرج داد. در صورتی که کاغذ دیواری شما از پوشش محافظی برخوردار نیست آن را با اسفنج خشک که هیچ رطوبتی ندارد، تمیز کنید. توجه داشته باشید تنها قسمت آلوده را تمیز کرده و از خیس شدن آن جلوگیری کنید.

دلایل سیاه شدن کاغذدیواری

دلایل سیاه شدن کاغذدیواری

کاغذ دیواری‌ها به دلیل رطوبت بالای منزل هنگام گرما سیاه می‌شوند. از طرف دیگر دوده‌ها در قسمت‌هایی مانند سقف که سردتر هستند، متراکم می‌شوند. حتی این لکه‌ها می‌توانند به دلیل کپک پشت کاغذ دیواری ایجاد شده باشند. برای جلوگیری از ایجاد این لکه‌های سیاه از سوزاندن شمع و هیزم در داخل خانه خودداری کنید و با دستگاه‌های رطوبت‌سنج، رطوبت را کنترل کنید.

نحوه تمیز کردن کاغذ دیواری هنگام خانه تکانی

و در آخر

در این مطلب نحوه تمیز کردن کاغذ دیواری هنگام خانه تکانی، چگونگی از بین بردن انواع لکه‌ها و نکات موثر برای ماندگاری کاغذ دیواری بررسی شد.

برای آشنا شدن با دیگر ترفندهای خانه‌داری در روزهای پیش از عید نوروز، مطلب نو کردن مبلمان خانه با این ترفندهای کاربردی در خانه تکانی! را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه