یلدای محیط‌ زیستی، با همین 5 نکته به زمین کمک کنیم!

یلدای محیط‌ زیستی، با همین 5 نکته به زمین کمک کنیم!

به قلم: سمانه زارعی

امسال شب چله می‌تواند یک یلدای محیط‌زیستی باشد. اما چطور؟ اگر شما هم دغدغه محیط‌زیست و کمترین آسیب به زمین را دارید، این مطلب به درد شما می‌خورد. با چند کار کوچک می‌توانید اثر بزرگی از خود داشته باشید. پس این مطلب را تا آخر بخوانید تا امسال شب یلدای محیط‌زیستی را تجربه کنید.

سرویس خواب بالسا

شب یلدای دوستدار محیط‌ زیست

برخلاف تفکر اشتباهی که وجود دارد که توجه به کارهای محیط‌زیستی در مهمانی‌ها سخت است و زمان‌بر، اما مهمانی‌ شب یلدا یکی از بهترین موقعیت‌ها برای اجرای کارهای محیط‌زیستی هستند. زیرا با انجام چنین کارهایی علاوه بر اینکه خودتان حس بهتری خواهید داشت، به فرهنگ‌سازی بین مهمان‌هایتان کمک خواهید کرد. بله زندگی محیط‌زیستی نیاز به صبر و برنامه‌ریزی دارد، اما بعد از مدتی حس خوبی از این سبک زندگی خواهید داشت. در مطلب حفظ زمین و محیط زیست در مورد کارهایی که می‌توانید برای یک زندگی محیط زیستی انجام دهید گفته‌ایم.

 

1. یلدای محیط‌زیستی و کمترین پلاستیک

می‌دانید که یکی از بدترین موادی که باعث آلودگی می‌شوند، مواد پلاستیکی هستند. برای کاهش مصرف پلاستیک در شب یلدای محیط‌زیستی سعی کنید:

  • هنگام خرید، با خودتان کیسه‌های پارچه‌ای و یا کیسه‌های پلاستیکی که در خانه دارید را با خود ببرید و استفاده کنید.
  • دور ظروف یکبار مصرف را خط بکشید. مهمانی با ظروف چینی و شیشه‌ای و.. زیباتر خواهد بود.
  • برای تزئینات دکوراسیون حتی الامکان از وسایل پلاستیکی و یکبار مصرف استفاده نکنید. برگ خشک، میوه کاج و پارچه‌های رنگی خانه، انار خشک و یا دکوری‌هایی که در خانه دارید، بهترین گزینه‌ها برای تزئینات هستند.

 

2. در شب چله محیط زیستی به مقدار لازم خرید کنید.

قرار نیست تا دو روز غذا و خوراکی شب یلدا بخوریم! با توجه به تعداد مهمان‌هایتان، مقدار کافی میوه و موادغذایی خرید کنید. مقدار زیاد میوه با ماندن در یخچال و خراب شدن، تبدیل به زباله خواهند شد. علاوه بر اینکه اصراف می‌شود، زباله‌های تر را افزایش داده و شیرابه تولید می‌کنند.

3. خشکاله فراموش نشود.

شاید بیشترین تولید زباله در شب یلدا مربوط به پوست میوه‌ها باشد. پوست میوه‌ها زباله نیستند! شما می‌توانید برای داشتن یلدای محیط‌زیستی، با جمع آوری و خشک کردن آنها از تولید مقدار زیادی شیره زباله جلوگیری کنید. کافی است آنها را در یک سینی با فاصله از هم قرار دهید تا خشک شوند. در مطلب این دورریزها زباله نیستند، راجع به خشکاله صحبت کرده‌ایم.

4. در مورد محیط زیست صحبت کنید.

یکی از موضوعاتی که می‌توانید در مورد آن در شب چله صحبت کنید نقش افراد در کمک به محیط زیست است. قرار نیست یک سخنرانی رسمی در مورد زمین و محیط زیست انجام دهید چون ممکن است حوصله مهمان‌ها  سر برود. در قدم اول همین که خودتان این کار را انجام دهید، بقیه هم میبینند و این بهترین تبلیغ است. در قدم بعدی می‌توانید طرز تهیه خشکاله را به دوستان خود معرفی کنید.

 

5. از مصرف‌گرایی دوری کنید

قرار است چند ساعت با دوستان و آشنایان دور هم باشید و لذت ببرید. پس پذیرایی از مهمانها را خیلی سخت نگیرید. از خرید مواد غذایی اضافی که مصرف چندانی ندارد. لوازمی که غیرضروری هستند و هر یا پختن غذاهای با تنوع زیاد که ممکن است مصرف نشوند، خودداری کنید.

کلام آخر:

با همین چند کار کوچک می‌توانید شب یلدایی محیط زیستی داشته باشید. با این کار کودکان و مهمانها از شما می‌آموزند و این چرخه انتخاب سبک زندگی محیط زیستی متوقف نخواهد شد. در مطلب خانه بدون زباله، راهکارهایی برای زندگی با کمترین تولید زباله را بخوانید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه