خانه‌ی بهاری برای حال خوب؛ روانشناسان چه می‌گویند؟

خانه‌ی بهاری برای حال خوب؛ روانشناسان چه می‌گویند؟

به قلم: سمانه زارعی

هر خانه‌ای انرژی و حال و هوای خاص خودش را دارد. به نظر شما چه چیزی باعث می‌شود که یک خانه انرژی مثبت به شما بدهد؟ و یا برعکس چه عواملی باعث ایجاد حس منفی در منزل می‌شود؟ دکوراسیون منزل یکی از مهم‌ترین موارد در ایجاد حس و حال مختلف در افراد خانواده و یا افراد تازه وارد به خانه است. به مناسبت روز روانشناس، در این مطلب از چیدانه برخی از موارد مهم روانشناسی در دکوراسیون منزل را بیان کردیم.

chidaneh ad banner
روانشناسی دکوراسیون
روانشناسی دکوراسیون

روانشناسی و دکوراسیون منزل

همه ما در طی روز، ساعات زیادی را در ارتباط با محیط پیرامون‌مان می‌گذرانیم. روانشناسان محیطی معتقدند که رنگ‌ها، چیدمان و دکوراسیون فضایی در محل کار یا در خانه و حتی در فضاهای شهری، بر روی روح و روان ما تاثیر می‌گذارند. در صورتی که ممکن است به طور آگاهانه متوجه این تاثیر نباشیم. در ادامه به برخی از این عوامل اشاره کرده‌ایم.

 

انتخاب رنگ بهاری برای خانه
انتخاب رنگ بهاری برای خانه

1. رنگ‌های بهاری در منزل

انتخاب رنگ‌ها تاثیر زیادی بر روی حال و هوای ما دارند. در مطلب ست رنگ‌های بهاری در دکوراسیون به ویژگی‌ها و کاربرد هریک از رنگ‌های بهاری پرداخته‌ایم. اگر به دنبال انتخاب رنگ برای منزل و دکوراسیون جدید خانه‌تان هستید، این مطلب را بخوانید. رنگ‌های سفید، صورتی، زرد، سبز و آبی می‌توانند انتخاب خوبی برای بهاری کردن منزل باشند.

2. شکل و فرم در خانه‌ پر انرژی

اشکال هندسی تاثیر زیادی در روانشناسی و شخصیت افراد دارند. اگر از این اشکال متناسب با ابعاد و فرم فضا به کار گرفته شود؛ مطمئنا حس خوب و انرژی مثبتی در افراد ایجاد می‌کند. از نظر روانشناسی فرم مربع؛ حس پایداری و نظم را القا می‌کند. شکل مستطیل؛ برای افراد قاعده‌مند مناسب است. افرادی که هدفمند و برنامه‌ریز هستند؛ به فرم مثلث گرایش دارند. فرم دایره، نمادی از ارتباط است. برای ایجاد فضایی که خالی از حس خشونت باشد؛ فرم دایره مناسب است.

 

گیاهان در دکوراسیون بهاری خانه
گیاهان در دکوراسیون بهاری خانه

3. تاثیر گیاهان بر حال و هوای منزل

گیاهان علاوه بر اینکه رنگ سبز را به خانه شما وارد می‌کنند، می‌توانید حس تازگی و سرزندگی را از گیاهان دریافت کنید. استفاده از گل‌های بهاری در طراحی دکوراسیون داخلی منزل، راهکاری عالی برای ایجاد انرژی مثبت در خانه است. به جز گیاهان آپارتمانی که در داخل خانه به کار می‌برید؛ برنامه‌ای هم برای کاشت گیاهان بهاری در باغچه بگذارید.

4. چیدمان وسایل

نوع چیدمان وسایل بر حس ما از فضا تاثیر می‌گذارد. مثلا خانه‌ای که پر از وسایل و به صورت فشرده چیده می‌شود؛ حس دلگیری و کوچک شدن فضا را به ما القا می‌کند. همینطور نوع چیدمان مبلمان در خانه و یا حتی فرش‌های خانه در ایجاد انرژی مثبت و بهاری شدن دکوراسیون را دست کم نگیرید.

مطلب پیشنهادی: چیدمان بهاری خانه، 15 روش بهارانه برای زیباسازی منزل!

کلام آخر:

روانشناسان معتقدند برای ایجاد حالِ خوب در خانه؛ به جز افراد خانواده و رفتار آنها که تاثیر زیادی در انرژی  دارد؛ محیط زندگی هم باید بر اساس ایجاد حس‌های مثبت طراحی و چیدمان شود. به جز عواملی که در این مطلب بیان کردیم؛ مواردی مانند نورپردازی صحیح، ابعاد و اندازه خانه، جنس وسایل به کار رفته در دکوراسیون هم بسیار اهمیت دارند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه