معماری خانه‌ی OO، ساختمانی سفید در کوچه‌ای خاکستری!

معماری خانه‌ی OO، ساختمانی سفید در کوچه‌ای خاکستری!

به قلم: سمانه زارعی

معماری خانه‌ی OO با نمای سفید و مینیمال، در بین خانه‌های نامنظم و خاکستری رنگ اطرافش، جلب توجه می‌کند. این خانه بازسازی شده در یک کوچه باریک با عرض شش متر قرار دارد. در این مطلب قرار است راجع به معماری خانه‌ی OO در تایوان صحبت کنیم. احتمالا دیدن تصاویر و کسب اطلاعاتی راجع به این خانه، برایتان جالب باشد. پس با چیدانه همراه باشید.

سرویس خواب بالسا

 

درباره خانه‌ی OO

House OO تبدیل خانه‌ای 40 ساله است که به پناهگاهی از نور، گرما و فضایی برای ارتباط خانوادگی احیا شده است. این پروژه تاثیر عمیقی را که نوسازی متفکرانه می‌تواند بر فضای زندگی داشته باشد، به نمایش می‌گذارد. خانه OO که در یک کوچه باریک به عرض 6 متر قرار دارد، به طرز مبتکرانه‌ای طراحی شده است تا از درخشش نور طبیعی غرق شود و این فضای باریک را به یک خانه چند طبقه 195 متر مربعی تبدیل کند. معماری خانه OO پس از بازسازی جایزه آی اف دیزاین آلمان را بدست آورده است.

مطلب پیشنهادی: معماری جذاب خانه 27 متری بروک توسط دو معمار استرالیایی + فیلم

 

مشخصات خانه OO

بازسازی معماری خانه‌ی OO توسط گروه معماری TYarchistudio در شهر Kaohsiung تایوان طراحی و اجرا شده است. این خانه شامل 3 اتاق خواب، 2 اتاق نشیمن، 2 حمام و 1 آشپزخانه است که ترکیبی از عملکرد و زیبایی‌شناسی را در خود جای داده است. مواد کلیدی مانند سرو ژاپنی، پوشش شیشه‌ای مغناطیسی، رنگ کربن بامبو (بدون فرمالدئید)، کف ضد آب LVT به طرز ماهرانه‌ای به کار گرفته شده‌اند که متضمن تعهد به پایداری و پیچیدگی هستند. ترکیب رنگ سفید و متریال چوب، فضاهای این خانه را دلباز و زیبا کرده است.

مطلب پیشنهادی: پروژه بازسازی قیطریه، یک تغییر مدرن در دکوراسیون

 

ایده‌هایی برای طراحی House OO

ایده‌های مختلفی در بازسازی خانه OO در نظر گرفته شده است، تا آن را تبدیل به یک خانه کاربردی و جذاب کند:

در آغوش گرفتن عناصر طبیعی:

محور اصلی این نوسازی، ادغام یکپارچه عناصر طبیعی بود. نور خورشید از طریق نورگیرها و پنجره‌ها به داخل خانه سرازیر می‌شود و ارتباطی با محیط اطراف برقرار می‌کند. همچنین پنجره‌ها باعث ورود هوای تازه به داخل خانه می‌شود.

توجه به کارکرد فضاها:

طراحان در این پروژه بازسازی خانه ، به نیاز همه ساکنان و ویژگی همه فضاها توجه کرده اند. هر اتاق داستانی را روایت می‌کند، از مبل مطالعه 1 متری در ورودی تا آشپزخانه اوپن که در آن ماجراهای آشپزی در حال رخ دادن است. اتاق خواب اصلی، اتاق مطالعه و رختکن به زیبایی از هم جدا شده‌اند به طوریکه ایجاد حریم خصوصی را بدون قربانی کردن نور طبیعی تضمین می‌کند.

طراحی خانواده محور:

معماری خانه OO گواهی بر زندگی خانوادگی است. میز ناهارخوری  از جنس چوب سرو ژاپنی، به عنوان نقطه کانونی است که این زوج در وعده‌های غذایی روزانه خود به اشتراک می‌گذارند. اتاق بازی کودکان، فضایی غرق در نور طبیعی، پناهگاهی امن برای خلاقیت و بازی است. حتی کارهای پیش پا افتاده مانند شستن لباس‌ها با یک چیدمان بصری طراحی شده لذت‌بخش می‌شوند که بر سهولت استفاده تأکید دارد.

حساسیت زیبایی‌شناختی:

در طراحی هر بخش، تعهد به زیبایی شناسی و عملکرد وجود دارد که با کمی توجه می‌توان آن را در گوشه و کنار این خانه دید. House OO قدرت دگرگون کننده طراحی را بررسی می‌کند. از طریق این پروژه، ما شاهد تکامل یک خانه به یک خانه هستیم، جایی که هر گوشه و کناری داستانی از طراحی ذهنی و زندگی هماهنگ را روایت می‌کند.

مطلب پیشنهادی: بازسازی مدرسه، اسب کوچک در حیاط مدرسه خوابیده!

 

 

کلام آخر:

در این مطلب با معماری خانه OO که یک خانه سه طبقه آشنا شدید. تصاویر زیبای این خانه می‌تواند الهام بخش بازسازی خانه‌های کوچک باشد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه