ترکیب رنگی نامناسب در دکوراسیون منزل

ترکیب رنگی نامناسب در دکوراسیون منزل

به قلم: سمانه زارعی

سبز چوب

همیشه از بهترین رنگ‌ها در دکوراسیون منزل صحبت کرده‌ایم. برخی از ترکیبات رنگی نامناسب در دکوراسیون وجود دارند که ممکن است شما را زود دلزده کنند و یا از نظر روحی تاثیر منفی بر روحیه شما بگذارند. در این مطلب تعدادی از ترکیب رنگی نامناسب برای دکوراسیون منزل معرفی شده اند که دانستن آنها به شما کمک می‌کند تا دکوراسیونی دلنشین داشته باشید.

سرویس خواب بالسا

ترکیب رنگی نامناسب چگونه ایجاد می‌شود؟

هر رنگی که در جای خود و به مقدار مناسب به کار رود، بسیار دلنشین و جذاب خواهد بود. اما آنچه که باعث نامناسب بودن رنگ‌ها در دکوراسیون می‌شود؛ استفاده آنها در کنار هم است. یعنی ممکن است یک رنگ به تنهایی فضا را بسیار شیک و جذاب کند ولی وقتی در سطح بزرگ و یا در کنار رنگ شبیه به خود استفاده شود، به شکلی ناموزون جلوه کند. در ادامه تعدادی از ترکیبات نامناسب رنگی برای دکوراسیون منزل را معرفی کرده‌ایم.

مطلب پیشنهادی: بهترین رنگ‌های مکمل رنگ کرم در دکوراسیون داخلی منزل

 

1. زرد و سبز

زرد و سبز دو رنگ از محبوب ترین رنگ ها در جهان هستند. آنها به طور جداگانه جذاب به نظر می‌رسند و زمانی که با هم استفاده می‌شوند ممکن است ناجور به نظر برسد. علاوه بر این، آنها می‌توانند حرکت در طرح‌های شما را سخت‌تر کنند و ظاهری ارزان و غیرحرفه‌ای ارائه دهند، چیزی که شما برای طرح های خود نمی‌خواهید.

 

2. قهوه ای و نارنجی

قهوه‌ای و نارنجی یکی دیگر از ترکیب‌های بد رنگ است که ممکن است هنگام کار بر روی طرح‌هایتان بهترین انتخاب نباشد. هر دو رنگ نسبتاً تیره هستند، که می‌تواند خواندن طرح‌های شما را دشوار کند و توجه را به بخش‌های مهم طراحی شما جلب کند.

مطلب پیشنهادی: رنگ‌های ترند برای دکوراسیون پذیرایی در سال 1403

 

3. قرمز و سبز

رنگ‌های قرمز و سبز هر دو دارای انرژی هستند. شاید بهتر باشد، این رنگ‌ها در کنار رنگ‌های ملایم و خنثی به کار روند. همچنین اگر هر دو در مقیاس زیادی و یا شدت رنگی یکسان استفاده شوند حس اضطراب و بی قراری در افراد ایجاد می‌کنند..

 

4. رنگ‌های نئونی

رنگ‌های نئونی یا شبرنگی رنگ‌هایی تیز و شفاف هستند و قرار گرفتن دو رنگ نئونی در کنار هم جذابیت زیادی در یک دکوراسیون شیک نخواهد داشت. این رنگ‌ها برای جلب توجه با هم رقابت می‌کنند و تمرکز روی هر یک از آنها دشوار است، بنابراین این رنگ‌ها در دسته «رنگ‌هایی که با هم نیستند» قرار می‌گیرند. از طرفی هم، برخی از افراد از نگاه کردن به این رنگ‌ها اذیت می‌شوند. در صورتی که می‌خواهید آنها را در دکوراسیون به کار ببرید؛ یکی از آنها را با تنالیته رنگی کمرنگ و یا در کنار رنگ تیره استفاده کنید.

 

5. بنفش و زرد

اگرچه بنفش و زرد رنگ‌های مکمل هستند و در چرخه رنگ کاملاً متضاد هستند، اما برای دکوراسیون منزل انتخاب جالبی نخواهد بود. اگر از آنها به صورت راه راه استفاده می کردید، خطوط به نظر ارتعاش می یابند. این دو رنگ در کنار هم باعث ایجاد خطای دید و توهم خواهد شد. همچنین، ترکیب رنگ از نظر زیبایی شناختی چندان دلپذیر نیست و می تواند طرح های شما را قدیمی جلوه دهد.

مطلب پیشنهادی: رنگ دیوار پذیرایی؛ بهترین رنگ برای دیوار پذیرایی چه رنگی است؟

 

6. قرمز و بنفش

قرمز و بنفش دو رنگ بسیار قوی هستند. زمانی که رنگ قرمز و بنفش در کنار هم در یک طرح به کار می‌روند، می‌توانند تاثیر بسیار ناخوشایندی بر روی روح و روان و چشم شما بگذارند و برخلاف سایر ترکیبات رنگی، مردم در این مورد با این نظر موافقند. این رنگ ها به خودی خود زیبا هستند و به طرز شگفت انگیزی با بسیاری دیگر مطابقت دارند، اما در کنار هم وحشتناک به نظر می‌رسند.

 

7. مشکی و سورمه‌ای

این دو رنگ در کنار هم فضا را دلگیر و خفه می‌کنند. برعکس دو رنگ نئونی این ترکیب هیچ جذابیتی برای جلب نظر ندارد. همچنین برای ایجاد فضایی پر انرژی و شاد نمی‌توانید از این رنگها استفاده کنید.

در پایان

این ترکیبات رنگی جزو ترکیب رنگی نامناسب برای دکوراسیون هستند، زیرا از نظر روانی و یا میزان انرزی و همچنین آسیب به چشم می‌توانند تاثیر منفی داشته باشند. هرچند که سلیقه افراد باهمدیگر متفاوت است و ممکن است شما با این نظرها موافق نباشید. زیرا انتخاب تنالیته رنگی و شدت رنگ در هر ترکیب بسیار اهمیت دارد. این نوشته به شما کمک می‌کند تا در انتخاب رنگ دکوراسیون کمتر اشتباه کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه