بازسازی آشپزخانه قدیمی، 5 ایده برای یک دکوراسیون جدید!

بازسازی آشپزخانه قدیمی، 5 ایده برای یک دکوراسیون جدید!

به قلم: سمانه زارعی

از آنجایی که آشپزخانه از جمله فضاهای پرکاربرد در خانه‌های ایرانی است، کاربردی بودن و زیبایی دکوراسیون آن اهمیت زیادی دارد. افرادی که علاقه دارند طبق مد روز پیش بروند به موضوع تغییر دکوراسیون آشپزخانه اهمیت می‌دهند. بازسازی آشپزخانه قدیمی به دلیل اینکه زمان زیادی از ساخت و طراحی آن می‌گذرد، جزو اولویت‌های افرادی است که به تازگی چنین خانه‌ای خریده‌اند و یا می‌خواهند خانه قدیمی خود را نو کنند. در این مطلب راجع به بازسازی آشپزخانه قدیمی صحبت خواهیم کرد.

چوب و هنر

 

بازسازی آشپزخانه قدیمی چگونه انجام می‌شود؟

بازسازی آشپزخانه می‌تواند به دو شکل انجام شود:

  • ایجاد تغییرات اساسی در آشپزخانه: که تخصص، زمان و بودجه بیشتری نیاز دارد. این نوع بازسازی شامل مواردی مانند؛ تغییر پلان آشپزخانه، تغییر کابینت‌ها و یا حذف و اضافه کردن کابینت، تعمیر و تغییر لوله‌کشی‌های آشپزخانه و یا تعویض کفپوش و کاشی‌های آشپزخانه و.. است.
  • بازسازی‌های سطحی و کوچک در آشپزخانه: که در این مورد با انجام‌ کارهایی کم هزینه که زمان کمتری می‌خواهد می‌توان تغییرات جذابی در آشپزخانه ایجاد کرد. تغییر روکش کابینت‌ها، تغییر در نورپردازی آشپزخانه، تعویض دستگیره‌های کابینت، استفاده از اکسسوری‌ها و نظم دهنده‌ها و.. از جمله این تغییرات برای بازسازی آشپزخانه قدیمی هستند.

 

بازسازی آشپزخانه قدیمی، از کجا شروع کنیم؟

قبل از اینکه بازسازی آشپزخانه را شروع کنید، برای انجام کارهای مختلف برنامه‌ریزی کنید. بررسی مشکلات و تعمیرات در آشپزخانه، تهیه لیست تغییرات، روند انجام کارها، تخمین هزینه‌ها و مدت زمان لازم برای انجام بازسازی مواردی هستند که با برنامه‌ریزی می‌توانیم آنها را به خوبی پیش ببریم. در ادامه موارد بازسازی آشپزخانه را آورده‌ایم.

مطلب پیشنهادی: بازسازی ساختمان چقدر طول می‌کشد؟

 

1. تعمیرات در بازسازی آشپزخانه قدیمی

هدف از بازسازی فقط زیباسازی و نو کردن فضای آشپرخانه نیست، گاهی بعضی فضاها و تجهیزات نیاز به تعمیر و تعویض دارند. در ابتدا بهتر است لیستی از مواردی که نیاز به تعمیرات دارند را تهیه کنید. ممکن است این کار را گروه طراحی که بازسازی دکوراسیون آشپزخانه قدیمی شما را به عهده دارند، انجام دهند. در این صورت مدت زمان و میزان هزینه واضح‌تر خواهد بود. این نکته را در نظر داشته باشید بعضی از موارد تعمیراتی که فکرش را نمی‌کردید، ممکن است در حین کار بازسازی پیش بیاید.

 

2. تغییر اپن آشپزخانه قدیمی

این روزها آشپزخانه‌هایی با پلان باز و یا جزیره‌دار بیشتر از آشپزخانه‌های اپن در طراحی به کار می‌روند به همین دلیل تغییر اپن آشپزخانه قدیمی یکی از کارهایی است که در بازسازی آشپزخانه قدیمی انجام می‌شود. در تغییر اپن آشپزخانه، به کاربردی‌تر شدن فضای آشپزخانه قدیمی توجه کنید. لازم نیست حتما اپن آشپزخانه را کاملا حذف کنید، مثلا تغییر سنگ روی سطح اپن و مدرن کردن آن و یا تغییر آن به عنوان میز صبحانه خوری و قرار دادن صندلی جزیره در کنار آن می‌تواند تغییر جذاب و کاربردی باشد. همچنین می‌توانید با تزیین اپن آشپزخانه قدیمی شکل و رنگی جدید به آشپزخانه بدهید.

 

3. تغییر کابینت‌ها در بازسازی آشپزخانه قدیمی

کابینت‌ها بخش مهمی از آشپزخانه را تشکیل می‌دهند در نتیجه تغییر در آنها، تاثیر زیادی در ظاهر آشپزخانه می‌گذارد. تغییر در کابینت آشپزخانه قدیمی بستگی به سالم بودن کابینت‌های قبلی و یا سلیقه کارفرما دارد. تغییر کابینت در بازسازی آشپزخانه قدیمی می‌تواند به شکل‌های زیر انجام شود:

  • تغییر سبک دکوراسیون آشپزخانه با تغییر همه کابینت‌ها
  • تغییر دکوراسیون کم هزینه با برچسب کابینتی
  • ایجاد تغییر در رنگ کابینت‌های قدیمی
  • اضافه کردن تعدادی کابینت‌ به آشپزخانه و یا حذف آنها
  • تعمیر و تعویض لولاها و دستگیره‌های کابینت آشپزخانه

 

4. دیوارها و کفپوش در بازسازی آشپزخانه قدیمی

تغییر در دیوارها و یا کف آشپزخانه باعث ایجاد تغییر بزرگی در آن می‌شود. مخصوصا اگر کاشی‌های قدیمی آسیب دیده‌اند و نیاز به تغییر دارند.

تغییر در دیوار آشپزخانه: با استفاده از کاشی‌های جدید و یا رنگ‌ کردن دیوارهای آن، حال و هوایی نو به آشپزخانه بدهید. همچنین می‌توانید از ایده نورپردازی و یا نصب شلف در دیوارهایی که کاربردی ندارند استفاده کنید.

تغییر کف آشپزخانه: برای کفپوش آشپزخانه می‌توانید از متریال‌های مختلفی مانند، سرامیک، لمینت و یا کفپوش استفاده کنید. تغییر کفپوش آشپزخانه، زمانی که تعمیرات لوله‌کشی از کف انجام شده است ضروری می‌شود.

 

5. نورپردازی در بازسازی آشپزخانه قدیمی

نور کافی در زیبایی فضای آشپزخانه تاثیر زیادی دارد. وجود پنجره در آشپزخانه قدیمی، امکان خوبی است که باعث ورود نور طبیعی به آشپزخانه می‌شود و آن را دلبازتر می‌کند، پس در بازسازی، امکان باز و بسته شدن پنجره را در نظر بگیرید. با نورپردازی مصنوعی هم می‌توانید آشپزخانه را پرنور و زیباتر کنید.

بازسازی آشپزخانه کوچک

یکی از مهم‌ترین اهداف در بازسازی آشپزخانه‌های قدیمی کوچک، استفاده بهینه از همه فضاها و ایجاد تغییراتی در جهت بزرگتر شدن فضای آشپزخانه است. در بازسازی آشپزخانه کوچک، استفاده از رنگ‌های روشن، تغییر پلان آشپزخانه، نصب کابینت‌های جادار و همچنین حذف عناصر جاگیر مانند اپن آشپزخانه می‌تواند به طراحی آشپزخانه‌ای کاربردی کمک کند.

 

بازسازی آشپزخانه قدیمی با هزینه کم

بازسازی هر قسمت از خانه، هزینه دارد. اما بعضی از تغییرات با بودجه کم هم شدنی است. در مطلب 15 راهکار کم هزینه برای تغییر دکوراسیون، ایده‌هایی برای ایجاد تغییر در بخش‌های مختلف خانه آورده‌ایم. اگر بودجه زیادی برای بازسازی آشپزخانه ندارید، می‌توانید پیشنهادات این مطلب را برای بازسازی آشپزخانه قدیمی به کار ببرید. تعمیر وسایل قدیمی، تغییر رنگ در فضا، استفاده از متریال اقتصادی ولی با کیفیت و.. از جمله مواردی هستند که در بازسازی آشپزخانه با هزینه کم می‌توان به کار برد.

 

هزینه بازسازی آشپزخانه قدیمی

این روزها که قیمت‌ها پایدار نیستند، تخمین هزینه بازسازی بخش بسیار مهمی در انجام بازسازی آشپزخانه قدیمی است. هزینه بازسازی به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان تغییرات، خرید وسایل جدید، نیاز به تعمیر و تعویض بعضی از تجهیزات و انتخاب متریال از جمله عوامل تاثیرگذار در بازسازی آشپزخانه قدیمی هستند. قبل از شروع به بازسازی و سپردن آن به پیمانکار، راجع به هزینه‌ها پرس و جو کنید و با طراح و پیمانکار بازسازی به تفاهم برسید.

 

 

کلام آخر:

بازسازی آشپزخانه اصول و ترفندهای خودش را دارد، با بازسازی آشپزخانه قدیمی، به جز نوسازی فضا، یک دکوراسیون جدید و زیبا خواهید داشت. همچنین می‌توانید دکوراسیون سنتی آشپزخانه را حفظ کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه