لیست هزینه روف‌گاردن، به چه عواملی بستگی دارد؟

لیست هزینه روف‌گاردن، به چه عواملی بستگی دارد؟

به قلم: سمانه زارعی

شاید تا یکی دو دهه قبل روف‌گاردن یکی از امکانات لوکس و هزینه‌بر ساختمان محسوب می‌شد. ولی این روزها طراحی و اجرای روف گاردن ساده و ارزان هم تا حدی امکان‌پذیر شده است. با این حال لیست هزینه روف‌گاردن یکی از اولین دغدغه‌های افرادی است که قصد اجرای بام سبز در ساختمان خود دارند. در ادامه راجع به این موضوع صحبت خواهیم کرد.

مبلمان اداری ارگو

 

عوامل موثر در هزینه روف‌گاردن

وقتی از طراح و یا شرکتی می‌خواهید برای ساختمان‌تان روف‌گاردن طراحی کند؛ پس از توافقات اولیه، شرکت، لیستی از هزینه‌های روف‌گاردن را برایتان ارسال خواهد کرد. هزینه‌های روف‌گاردن در شرایط مختلف، متفاوت خواهد بود و نمی‌توان قیمتی ثابت برای آن تعیین کرد. هرچند بعضی از کارفرماها در ابتدا قیمتی حدودی به شما می‌دهند تا یک برآورد کلی داشته باشید. جمع لیست هزینه روف‌گاردن بستگی به موارد مختلفی دارد؛ مساحت بام، سبک طراحی، کیفیت و جنس متریال به کار رفته در طراحی، تاسیسات مورد نیاز و هوشمند و یا دستی بودن تجهیزات رسیدگی به روف گاردن و.. از جمله این موارد هستند.

 

هزینه فضای نشستن در روف‌گاردن

یکی از اصلی‌ترین فضاهایی که در روف‌گاردن جایی برایش در نظر می‌گیرند، فضای نشستن و دورهمی است. این فضا می‌تواند دو نیمکت ساده باشد که روبروی هم قرار دارند و یک سایبان چتری، سایه آن را تامین می‌کند، و یا کارفرما یک آلاچیق چوبی جذاب بخواهد. در این حالت، هزینه‌های متریال و اجرای آن بسیار متفاوت خواهد بود. محاسبه قیمت آلاچیق روف‌گاردن به جنس متریال، ابعاد و شکل و فرم آن بستگی دارد. از طرفی کیفیت و قیمت مبلمانی که برای فضای نشستن به کار می‌روند در هزینه‌های بام سبز تاثیر دارند.

 

نوع گیاهان در لیست هزینه روف گاردن

اگر کارفرما تمایل به داشتن باغچه‌های بیشتری داشته باشد، لازم است گیاهان بیشتری تهیه شود. به جز تعداد گیاهان که در هزینه‌های روف گاردن موثر هستند، نوع گیاهان انتخابی هم باعث افزایش یا کاهش قیمت خواهد شد. انتخاب گیاهان مناسب روف گاردن، از ایجاد هزینه‌های نگهداری و جایگزینی گیاهان جلوگیری می‌کند.

 

کفسازی در لیست هزینه روف‌گاردن

کفسازی بام به شکل‌های مختلفی اجرا می‌شود. چمن مصنوعی، ساخت مسیر سنگی، چوب پلاست و یا ترموود از جمله متریال‌هایی هستند که اغلب برای کفسازی روف گاردن به کار می‌روند. هریک از این متریال‌ها قیمت خود را دارند و باعث تغییر قیمت در لیست هزینه روف‌گاردن می‌شوند. به طور مثال؛ ترموود از متریال‌های گران قیمت است و ترکیب چمن مصنوعی و شن قیمت منطقی‌تری دارد.

 

نورپردازی روف گاردن چقدر هزینه دارد؟

در مطلب نورپردازی روف گاردن به این موضوع اشاره کردیم که انواع مختلفی روشنایی از جمله، چراغ پایه‌دار، چراغ دفنی، چراغ باغی خورشیدی، پروژکتور در بام سبز به کار می‌روند. هر یک از انواع چراغ‌های نورپردازی با توجه به ابعاد و اندازه، جنس و شکل و فرم قیمت مشخص خود را دارند. به طور کلی کمترین قیمت برای هر یک عدد چراغ  از 150 هزار تومان برای کم کیفیت‌ترین و کوچکترین چراغ شروع می‌شود و تا قیمت‌های بالا برای چراغ‌های با کیفیت و یا بزرگتر ادامه دارد. همچنین هزینه‌های برق کشی و کابل کشی به این موارد اضافه می‌شود.

 

لیست هزینه‌های تجهیزات و امکانات بام سبز

امکاناتی مانند به کارگیری تجهیزات هوشمند برای رسیدگی به گیاهان، آبیاری و یا نورپردازی هوشمند و یا مه پاش که برای بعضی از گیاهان ضروری است، نصب آبنمای روف گاردن، تجهیزاتی مانند باربیکیو و فضای آشپزخانه هزینه‌هایی را به لیست قیمت‌ها اضافه می‌کنند. و به جز قیمتی که خود تجهیزات دارند، نیاز به لوله‌کشی آب و گاز و برق و… میزان بودجه لازم برای روف گاردن را افزایش می‌دهند.

 

هزینه طراحی و اجرای روف گاردن

علاوه بر موارد بیان شده، هزینه‌های ریز و درشتی هم برای طراحی و اجرای بام سبز وجود دارد که در لیست هزینه‌های روف‌گاردن قرار می‌گیرند. طراحی دو بعدی و سه بعدی، نقشه برداری از بام، هزینه حمل و نقل تجهیزات اجرا، قیمت دیوار سبزی که در بام اجرا می‌شود، هزینه‌های نصب تجهیزات و اجرای روف گاردن و.. همه مواردی است که در لیست هزینه روف گاردن قرار می‌گیرند.

 

کلام آخر:

در این مطلب همه مواردی که در لیست هزینه‌های روف گاردن قرار می‌گیرند، بیان شدند. طراحان و مجریان روف گاردن با توجه به میزان بودجه کارفرما، آن را طراحی و تخمین هزینه می‌کنند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه