برگ‌های زیبای گیاه آپارتمانی سانسوریا توقع زیادی ندارند!

برگ‌های زیبای گیاه آپارتمانی سانسوریا توقع زیادی ندارند!

به قلم: سمانه زارعی

برخلاف گیاهان دیگر که برگ روی ساقه رشد می‌کند در این گیاه برگ‌های سبز و بلندش مستقیما از خاک و از روی ریشه رشد کرده و بیرون آمده‌اند. در مورد سانسوریا می‌گویم؛ همان گیاه خوش قد و بالا که نگهداری بسیار راحتی دارد. این مطلب مخصوص گیاه آپارتمانی سانسوریا است.

 

تابلو فرش ریحان

در مورد گیاه آپارتمانی سانسوریا

سانسوریا یکی از گیاهان آپارتمانی قد بلند است. برگ‌ها مستقیما از روی ریشه‌ها رشد کرده و بالا می‌آیند. اگر شرایط محیط برایش مناسب باشد، قد بلندی پیدا می‌کند که در شرایط ایده‌آل ممکن است تا 2 متر هم برسد. سانسوریا‌ها گونه‌هایی با ابعاد و شکل متنوع دارند. سانسوریا را به عنوان یک گیاه کم توقع و آسان گیر بشناسید. در بین این همه ویژگی‌های خوب؛ خاصیت تصفیه کنندگی هوا در این گیاه آن را خاص‌تر می‌کند.

 

نگهداری گل سانسوریا در منزل

قبل از اینکه در مورد گیاه سانسوریا در دکوراسیون صحبت کنیم؛ بهتر است راجع به شرایط محیطی مورد نیاز آن بدانیم. به طور کلی انواع  سانسوریا، شرایط نگهداری یکسانی دارند. ولی تفاوت‌های کمی بین نیازهای آنها وجود دارد که باید حواسمان به آنها باشد تا گیاه بهترین رشد را داشته باشد.

نور: سانسوریا نیاز به نور متوسط دارد. ولی به طور کلی در فضاهای کم نور، متوسط و پرنور رشد می‌کند. سانسوریا ابلق که دارای رگه‌های زرد رنگی روی برگهاست، نور بیشتری احتیاج دارد.

آبیاری: از گیاهان مقاوم به آبیاری کم است. شاید بهتر است بگوییم آب کم را بیشتر دوست دارد. نگذارید خاک سانسوریا خیس بماند. برای آبیاری لازم است سطح خاک خشک شده باشد.

رطوبت هوا: گیاه سانسوریا در مورد رطوبت محیط هم سخت‌گیر نیست و در هر میزان رطوبتی رشد می‌کند.

دمای هوا: می‌توانید گلدان سانسوریا را در فضای بیرون و یا داخل خانه نگهداری کنید. فقط در زمستان، گیاهان بیرونی را به گلخانه یا داخل خانه منتقل کنید.

 

چگونه سانسوریا را تکثیر کنیم؟

دو روش راحت برای تکثیر سانسوریا، از طریق برگ و پاجوش است. پاجوش‌هایی که در گلدان سانسوریا مادر تولید می‌شود را به آرامی از ریشه در بیاورید در یک گلدان دیگر بکارید. تقسیم از طریق قلمه برگ، روش دیگری است که در آن برگ سانسوریا را به اندازه حدود 8 سانتیمتر برش می‌دهیم و داخل ماسه بگذارید. بعد از دو یا سه هفته، برگ را داخل گلدان اصلی بکارید.

 

سانسوریا در دکوراسیون، برای چه فضاهایی مناسب است؟

هم ظاهر و هم نگهداری آسان سانسوریا، آن را برای فضاهای مختلف اداری، مسکونی، تجاری، فروشگاه‌ها و لابی ساختمان مناسب کرده است. این گیاه را می‌توانید در فضاهای مختلفی منزل مانند؛ آشپزخانه، اتاق خواب، فضای نشیمن و پذیرایی و یا حتی حمام نگهداری کنید.

مطلب پیشنهادی: تو اتاق خواب چه گیاهان آپارتمانی بذارم؟

 

سانسوریا در دکوراسیون مدرن

سانسوریا، برای دکوراسیون مدرن منزل انتخاب بسیار خوبی است. ظاهر ساده ولی شیک، آن را برای فضاهای مدرن و ساده، مناسب کرده است. اگر سانسوریا را در یک گلدان استوانه‌ای و یا مربع تیره و یا سفید بکارید، بسیار جذابتر خواهد بود.

 

کاشت سانسوریا در گلدان بزرگ

همانطور که گفتیم سانسوریا از گیاهان قدبلند محسوب می‌شود. می‌توانید سانسوریا را در گلدان‌های مختلف کوچک و یا بزرگ بکارید. ولی لازم است عمق کاشت گیاه را با توجه به ابعاد گلدان تنظیم کنید تا ریشه ها آسیب نبینند. از چندین گلدان بزرگ سانسوریا در کنار همدیگر به عنوان پارتیشن و جداکننده در خانه و یا محل کار استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: راهنمای خرید گلدان مناسب گیاهان آپارتمانی زیبا

کلام آخر:

در این مطلب راجع به سانسوریا و کاربرد آن در دکوراسیون خواندیم. این گیاه کم توقع می‌تواند بهترین انتخاب برای افراد تازه کار در نگهداری گیاهان آپارتمانی باشد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
شکری در تاریخ 01 آبان 1402
سانسوریا هم ساقه دارد که بهش میگن ریزوم و پاجوش و برگ از آنها بیرون میزنند نه ریشه. در ضمن کاشتن سانسوریا در گلدانهای بلند و بزرگ کاملا اشتباه است و باعث پوسیدگی ریشه و نابودی آن میشود.

ثبت دیدگاه