درباره باغ شازده ماهان که این روزها فوق جنجالی شده است!

درباره باغ شازده ماهان که این روزها فوق جنجالی شده است!

به قلم: سمانه زارعی

وقتی در مورد سفر به کرمان صحبت می‌شود؛ باغ شازده ماهان جزو برنامه‌های اصلی سفر است. این باغ زیبا در وسط کویر قرار دارد و مانند یک نگین سبز وسط کویر می‌درخشد. باغ شازده ماهان که این روزها تیتر خبرها شده است؛ جزو آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است. شاید برای شما هم سوال باشد که باغ شازده کجاست و چه ویژگی‌هایی دارد. در این مطلب از چیدانه قرار است راجع به این باغ پلکانی زیبا صحبت کنیم. اگر این باغ را ندیده‌اید؛ این بار در سفر به کرمان حتما به آن سر بزنید.

آرویج

 

<yoastmark class=

باغ شازده ماهان کجاست؟

باغ شازده یا شاهزاده ماهان در 35 کیلومتری کرمان و 6 کیلومتری شهر ماهان قرار دارد. این باغ زیبا و سرسبز در دوره قاجار در دامنه کوه‌های تیگران ساخته شده است. یکی از باغ‌های ایرانی مشهور در ایران و جهان است. باغ شازده در سال 1353 به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسید و در سال 1390 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

 

پلکان باغ شازده
پلکان باغ شازده

ویژگی‌های باغ شاهزاده ماهان

عبدالحمید میرزا ناصرالدوله فرمانفرما نوه‌ی دختری ناصرالدین شاه قاجار در سال 1257 هجری شمسی، دستور ساخت این باغ را می‌دهد. به دلیل ساختار پلکانی و جریان آبی که در حوض‌های وسط باغ شاهزاده وجود دارد؛ زیبایی منحصر به فردی به خود گرفته است. درختان اطراف محور اصلی و آبی که جریان دارد باعث می‌شوند طی کردن 12 سطح پلکانی برایتان خسته کننده نباشد.

 

سردر ورودی باغ شاهزاده
سردر ورودی باغ شاهزاده

از سردر تا کوشک باغ شازده

هنگام ورود به این باغ، سردر زیبای آن را می‌بینید. سردر این مجموعه دو طبقه است که از طبقه دوم آن جهت پذیرایی از مهمان‌ها استفاده می‌شده است. در دوطرف سردر ورودی باغ، اتاق‌هایی برای سکونت و خدمات رسانی وجود دارد. مهم‌ترین ویژگی این باغ، پلکان آن است که دو طرف آن را درختانی بلند و زیبا تزئین کرده است. بعد از اینکه پله‌های باغ را طی کردید به کوشک اصلی می‌رسید که محلی برای استراحت پادشاهان بوده است. وقتی داخل کوشک بروید؛ به دلیل اشرافی که بر محوطه باغ دارد، صحنه‌ای زیبا از باغ را خواهید دید.

این مطلب را بخوانید: بوستان باغ ایرانی، جایی برای رهایی از شلوغی‌های شهر

بهترین زمان برای سفر به باغ شازده ماهان

باغ‌های ایرانی در هر فصل زیبایی منحصر به فرد خود را دارند. اهالی سفر فصل بهار و تابستان را برای سفر به باغ شازده توصیه می‌کنند. اگر می‌خواهید از زیبایی‌ها و آب و هوای مطبوع این باغ لذت ببرید؛ بهتر است در فصل بهار از این مجموعه بازدید کنید.

 

مطالب پیشنهادی:

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه